Linksmai nusiteikę profsąjungiečiai su vėliavėlėmis ir balionais, virvių smaugiamas Lietuvos pilietis, besipiktinantys frontininkai, dar bent poros politinių partijų atstovai, anarchistai, antiglobalistai, Estijoje veikiančios prorusiškos organizacijos „Nakties sargyba“ nariai. Tai – žmonės, susirinkę į tradicinę gegužės 1-osios eiseną ir po to vykusį mitingą.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Šiemet ši šventė nuo ankstesnių išsiskyrė pirmiausiai tuo, kad ją buvo leista rengti ne tik profsąjungoms, bet ir neparlamentinei Socialistinio liaudies fronto partijai.

Toks Vilniaus miesto valdžios sprendimas renginį pavertė kone farsu – keliasdešimt frontininkų Gedimino prospektu šeštadienį patraukė nelaukdami profsąjungų. Tačiau V. Kudirkos aikštėje jų laukė nemalonus netikėtumas – kurtinanti muzika, leidžiama iš profsąjungų įrengtos aparatūros.

Protarpiais, kai ji kiek pritildavo, frontininkai bandydavo išsakyti savo nuomonę ir pasipiktinimą profsąjungų elgesiu.

„Gėda, gėda, gėda“, – šaukė jie tik prasidėjus oficialiam gegužės 1-osios mitingui.

Skambėjo Lady Gaga

„Mes ir profsąjungos turime leidimą mitinguoti, mes tai ir darysime, socdemai leidimo neturi. Socdemai nupirko sceną ir „Trimito“ orkestrą, todėl profsąjungos suminkštėjo ir neleido mums kalbėti, bet mes turime apginti savo teises, tegul duoda pasisakyti“, – DELFI bandydamas perrėkti kalbančius ant scenos sakė frontininkų lyderis Algirdas Paleckis.

„Pasidarykite savo sceną ir kalbėkite“, – neištvėrė nepasipiktinusi profsąjungietė, išgirdusi DELFI ir A. Paleckio pokalbį.

„Mes pasidarėme, o pirkti scenos mes neturime pinigų“, – atsakė jis.

Laimei, konfliktai baigėsi taikiai, kiekviena pusė, nors ir trukdydama viena kitai, išsakė savo nuomonę. Pasibaigus profsąjungų kalboms vėl visu garsumu paleista muzika – šįkart populiarios popdaininkės Lady Gagos daina. Tačiau jie skirstytis neskubėjo – dar vis bandė perrėkti muziką ir išreikšti pasipiktinimą.

„Nakties sargybiniai“ – mitinge prie Vyriausybės

Dmitrijus Linteris
Dmitrijus Linteris
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Tribūnos negavusius frontininkus mitinge prie Vyriausybės palaikė ir grupelė jų kvietimu iš Estijos atvykusių prorusiškos visuomeninės organizacijos „Nakties sargyba“ narių.

„Mes atvykome palaikyti mūsų kolegų ir partnerių, norėjome kartu su jais atšvęsti gegužės 1-ąją. Tai kas čia vyksta, mums nelabai suprantama, bet suprantame socialdemokratinę liniją, ji yra tokia pati Estijoje. (...) Tiesiog juokinga“, – DELFI sakė „Nakties sargybos“ valdybos pirmininkas Dmitrijus Linteris.

Jo teigimu, Estijoje taip pat šeštadienį vyksta gegužės 1-osios minėjimas, tačiau jie atvyko palaikyti praėjusią savaitę į Estiją neįleisto A. Paleckio.

„Jo neįleido (į Estija – DELFI) todėl, kad jis norėjo protestuoti prieš NATO kartu su mumis. Tai parodo demokratijos lygį Estijoje ir Europos Sąjungoje. Akivaizdu, kad nenoras suteikti žodį žmonėms, kurie galvoja kitaip, yra ne tik Estijos problema, bet, matyti, kad ji egzistuoja ir Lietuvoje“, – sakė „Nakties sargybos“ lyderis.

Gegužės 1-osios eitynėse – frontininkų ir profsąjungų konfliktas
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Tarp profsąjungiečių – ir partiniai

Profsąjungos, kurių sukviesti žmonės, sudarė daugumą eisenos ir mitingo dalyvių, ne tik su balionais, atviru autobusu ir orkestru šventė Tarptautinę darbininkų dieną, bet ir piktinosi valdžios veiksmais.

„Nereikia gyventi paprastų žmonių sąskaita. Baikite skurdinti Lietuvos žmones. Stop Lietuvos žmonių skurdinimui. Pasisakykite tai visi. Aš manau, kad mus išgirs“, – sveikindamas susirinkusius ragino Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas. Jo kalbą vis bandė perrėkti iš scenos apačios pasigirstantys frontininkų šūkiai.

„Pagyvenusių žmonių asociacija reikalauja valdžios atsistatydinimo, priešlaikinių rinkimų. Kai mes dirbome, tai nepriklausomai Lietuvai atidavėme nepriklausomą šalį. Ką jie dabar padarė su mūsų šalimi?“ – iš tribūbos kalbėjo Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda Makaraviečienė.

Planuota, kad 2 tūkst. profsąjungiečių ir juos palaikančių darbuotojų garsiai prašys Seimo nepritarti darbo santykius liberalizuojantiems pakeitimams, visgi į renginį, policijos duomenimis, susirinko tik iki 1000 dalyvių.

Eisenoje buvo galima pamatyti ir Lietuvos socialdemokratų partijos atstovų, ir jų šūkių skelbti pirmalaikius Seimo rinkimus, ir Naujosios sąjungos atstovų su padėkomis aktyviems piliečiams, pasirašiusiems už referendumo skelbimą ir Seimo paleidimą.

Ėjo ir tuščia vieta emigrantams, ir mokesčių kariamas pilietis

Gegužės 1-osios eitynių dalyvė Sandra
Gegužės 1-osios eitynių dalyvė Sandra
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)


Eisenoje buvo galima matyti ne tik besišypsančių ir lozungus šūkčiojančių profsąjungiečių, bet ir ne vieną virvę ant kaklo pasikabinusį pilietį, ir tuščią aptvertą vietą, simbolizuojančią į užsienį išvykusį jaunimą.

„Dėl didžiulio nedarbo yra išvykęs visas jaunimas. Mes norime atkreipti valdžios dėmesį, kad stabdytų emigraciją. Siūlome nevėlinti pensinio amžiaus, jaunimas dabar nedirba, o pensininkai dirba, juk absurdas“, – DELFI sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos jaunimo atstovė Sandra.

Šalia „emigravusio jaunimo“ žygiavo ir ne vieną virvę ant kaklo pasikabinęs Darius – jį smaugė Seimas, Vyriausybės neveiklumas, dujų kainos, „Sodra“, mokesčiai. Kiekvienai iš šių bėdų jis turėjo po atskirą virvę.

Gegužės 1-osios eitynių dalyvis Darius
Gegužės 1-osios eitynių dalyvis Darius
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

„Nėr iš ko mokėt, va, dujų kaina smaugia, paskola smaugia, viskas smaugia. Pažiūrėkit, kokios benzino kainos, neįmanoma niekur išvažiuoti. Iš ko mokėti, iš ko gyventi, ypač jaunimui. Norim parodyt, kad ateina galas, teks važiuot į užsienį braškes skint“, – DELFI apmaudo neslėpė vaikinas.

Šventę gadino anarchistai ir antiglobalistai

Prieš pradedant žygiuoti profsąjungų eisenai priekyje sustojusi anarchistų grupelė šūkiais bandė atkreipti į save dėmesį. Jie nešė plakatus „Bubilius kybys“ ir „Nedirbti niekada“.

Tačiau kur kas didesnis nesusipratimas kilo su keturiais vyrais, laikančiais plakatus, kuriuose buvo pavaizduoti į nacių simboliką panašūs atvaizdai. Kilus organizatorių pasipiktinimui, policija jiems uždraudė prisijungti prie eisenos.

Kadangi piketuoti be leidimo galima iki 9 žmonių grupelei, jiems policininkai leido eiti šaligatviais, bet nesijungti prie eisenos. Jie tai ir darė – eiseną sekė šaligatviais ir demonstravo savo plakatus.

„Tai yra XIII a. Kernavės archeologiniai radiniai, mes nacistinės simbolikos neturime. Mes šias nuotraukas demonstruojame švietimo tikslais“, – DELFI sakė antiglobalistu pasivadinęs jaunuolis.

Lietuvoje profsąjungoms priklauso apie 7 proc. šalies dirbančiųjų.

Pasaulyje gegužės 1-oji buvo pradėta minėti po 1886 metais Čikagos darbininkų streiko. Tais metais gegužės 1–ąją į gatves išėjo 400 tūkst. darbininkų, jie reikalavo aštuonių valandų darbo dienos.

Tų pačių metų gegužės 3 dieną vyko protestai, jų metu policija šaudė į žmones. Vietos teismas teisė protestuotojus, o keturis pagrindinius jų vadovus pasmerkė myriop. Po šių įvykių Čikagoje gegužės 1–oji minima kaip diena, skirta atminti darbininkų protesto aukas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (101)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (11)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (208)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (39)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (39)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (23)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (15)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (151)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (21)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...