Paprasčiau nusipirkti batus

„Neseniai viena pažįstama paprašė manęs kartu nueiti į erotinių prekių parduotuvę, – pasakoja vilnietė Milda. – Ji norėjo nustebinti draugą pikantiška dovana – vyriškumą didinančiu kremu, bet viena eiti gėdijosi. Netgi internetu pirkti nedrįso, pabijojo nurodyti savo duomenis.“

Kad šios parduotuvės gundo užeiti, prisipažįsta ir sostinėje gyvenantis Artūras. Tačiau jam gerokai paprasčiau nusipirkti batus, nei sustojus prie meilės žaidimams skirtų prekių lentynų išgirsti pardavėjos klausimą: „Gal galiu kuo padėti?“

Vyras sako, kad netgi su senais draugais pakalbėti apie intymius dalykus retai pavyksta – jų nuomone, atvirai apie tai kalbėti nepriimtina. Ir tik išlenkus vieną kitą bokalą alaus atsiranda drąsos pasigirti žygiais į sekso reikmenų parduotuves ar striptizo klubus.

Jaunesni – drąsesni

„Anksčiau žmonės galvojo, kad šios parduotuvės skirtos tik tiems, kurie nieko nebepajėgia, – pasakoja jau devynerius metus Šiauliuose parduotuvėje „Stop AIDS“ dirbanti Virginija. – Atėję jie elgdavosi keistai: ir akių nedrįsdavo pakelti, ir labai protingais mėgindavo apsimesti. Žmonės keičiasi, tačiau ir dabar jei parduotuvėje yra ne vienas pirkėjas, klausti ir konsultuotis gėdijamasi.“

Anot pašnekovės, ką nors įsigyti ateinama ir atskirai, ir šeimomis. Tačiau daugiausia perka vyrai. „Jaunesni drąsiai apie viską klausinėja, domisi naujovėmis, – tvirtina Virginija. – Vyresni drovesni, labiau susikaustę. Juk vyrui nelengva pripažinti, kad nebėra toks galingas, koks norėtų būti, ir prašyti pagalbos.“

Jos manymu, moterys mažiau nei vyrai rūpinasi lytiniu gyvenimu: „Daug moterų nepatiria orgazmo, bet su tuo susitaiko ir nuleidžia rankas. Tačiau juk yra priemonių joms padėti gyventi pilnavertį lytinį gyvenimą – tai puikūs orgazmo kremai, rutuliukai makšties raumenims stiprinti. Tik reikia pabandyti.“

Pirkėjus tenka raminti

Virginija sako, jog dažniausiai perkami lubrikantai, įvairios stimuliuojamosios priemonės, suvenyrai, vakuuminės pompos. Botagai ir antrankiai taip pat domina lietuvius, tačiau juos įsigyja tik vienas kitas.

Vibratorius ir vaginas perkantys žmonės beveik visada ima teisintis, kad tai perka ne sau, o kam nors kitam.

„Matyt, kaimynui perka“, – šypsosi Vilniuje parduotuvėje „Aistra“ dirbančios Mariana ir Irena. Tai jų kasdienybė. Moterys pasakoja kartais namo grįžtančios nuo kalbų ištinusiais liežuviais – įkalbėti lietuvius nusipirkti ir išbandyti ką nors nauja tikrai sunku.

Būna, pasiūlo vyrams ne tik seksualinį pajėgumą didinančių, bet ir savijautą gerinančių priemonių, o jie iškart puola gintis, esą jiems to nereikia, nes yra sveiki ir pajėgūs. „Visa tai tik paįvairina gyvenimą. Juk jeigu žmogus turi rimtų problemų, ne į mus, o į specialistą reikia kreiptis“, – sako erotinių prekių pardavėjos.

Pasak Irenos, koks žmonių išsilavinimas, paaiškėja vos jiems įžengus į parduotuvę. Inteligentiškos išvaizdos žmonės visuomet elgiasi kultūringai, tačiau pakanka tokių, kurie ima pirštais badyti prekes ir raitytis iš juoko, o paklausti, gal norėtų daugiau ką nors sužinoti, atkerta, kad ir patys viską žino. Tokius pirkėjus tenka mandagiai nuraminti.

Nors į sekso reikmenų parduotuvę įleidžiami tik suaugusieji, paaugliai nepraleidžia progos kyštelėti ten nosį ir nors akies krašteliu žvilgtelėti į fantaziją kaitinančias prekes. Smalsumas įveikia visus tabu.

Sovietinių laikų pseudomoralumas neišnyko

Paklaustas, kodėl lietuviai dar gėdijasi užeiti į erotinių prekių parduotuves ir intymiame gyvenime išbandyti naujoves, psichoterapeutas-seksologas Viktoras Šapurovas atsakė, kad sovietinių laikų pseudomoralumas niekur neišnyko: „Džiaugimasis fizine meile kai kam tebelieka už moralumo ribų. Kitas kraštutinumas – sekso smulkmenų paviešinimas, grupinės sueitys.“

Gydytojo nuomone, sekso reikmenys labiausiai reikalingi vidutinio amžiaus žmonėms, nes jie neretai kenčia nuo vienatvės, klaidingo auklėjimo pasekmių ir ligų sukeltų seksualinių problemų. Tačiau jiems eiti į erotinių prekių parduotuvę yra sunkiau. Žmonėms atrodo, kad ten eidami jie daro kažką amoralaus, blogo ir kitiems sužinojus gali būti išjuokti. „Žmogus yra socialinė būtybė ir jam svarbi kitų nuomonė apie save“, – tvirtina pašnekovas.

Kad sekso reikmenys gali padėti sugrąžinti prigesusią sutuoktinių aistrą, V. Šapurovas abejoja: „Sekso reikmenys patys neišsprendžia jokių šeimyninių problemų. Neįmanoma žmogaus tinkamai sujaudinti ir pasiekti seksualinę harmoniją, jei dvasiniai santykiai pašliję. Tačiau šeimoje iškilus fizinio atitikimo problemoms, sekso reikmenys praverčia.“

Anot gydytojo, tam, kad šeima būtų darni, reikalinga ne tik abipusė meilė ir tolerancija kito poreikiams, dvasinis artumas, bendri gyvenimo tikslai, bet ir fizinis atitikimas, vienodas požiūris į kontracepciją ir seksualinį gyvenimą.

„Abu sutuoktinius tenkinantis seksualinis gyvenimas yra viena svarbiausių šeimyninės laimės sąlygų. Kartais žmonės apie tai susimąsto, kai būna per vėlu. „Kamasutra“ parašyta šeimoms“, – teigia psichoterapeutas-seksologas V. Šapurovas.