Jei biudžete krašto apsaugai skirtos lėšos bus dar labiau karpomos, kariuomenė gali būti nebepajėgi tinkamai vykdyti visų jai patikėtų funkcijų. Tai trečiadienį po susitikimo su Prezidentu žurnalistams sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. Bet esant dabartiniam finansavimui, anot jos, į profesinę karo tarnybą nebus galima pasamdyti planuoto skaičiaus eilinių.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pasak ministrės, per pirmąjį biudžeto išlaidų mažinimą krašto apsaugai skirtos lėšos nukirptos 13 proc., o tai sudaro 151 mln. litų.

„Šiandien mes dar su šitais sumažinimais galime gyventi ir labai susispaudę vykdyti tas funkcijas, kurios pavestos kariuomenei. Tai visų pirma dalyvavimas tarptautinėse misijose, tarptautinėse operacijose, Afganistane, tai pasirengimas kitų metų budėjimui NATO greito reagavimo pajėgose“, – kalbėjo ministrė.

„Jau didesni drastiški finansavimo mažinimai gali turėti įtakos sugebėjimui vykdyti gyvybiškai svarbias funkcijas. Reikės tartis su politinėmis partijomis, su Vyriausybės nariais, jeigu vėl teks tai daryti, kokių funkcijų mes atsisakysime ateityje“, – pridūrė ji.

R. Juknevičienės teigimu, bus taupoma mažinant investicijas, išlaidas darbo užmokesčiui.

„Drastiškai mažinamos ir išlaidos, tarkime, uniformoms. Jei 2007 metais karių aprangai buvo skirta 21 mln. litų, tai šiemet lieka tik 6 mln. litų. Metus, porą metų, kariai bandys išsiversti su tomis pačiomis uniformomis, kurias turi dabar“, – kalbėjo ministrė.

Pasak jos, išleidžiant krašto apsaugos sistemos darbuotojus nemokamų atostogų tikimasi sutaupyti dar 8 mln. litų.

Ministrės teigimu, mažinant finansavimą, į profesinę karo tarnybą nebus galima pasamdyti planuoto skaičiaus eilinių. Vietoj anksčiau numatytų 600 jų šiemet bus priimta 150.

„Paskutiniai šauktiniai iš kariuomenės pagal buvusio ministro sprendimą išeina šių metų liepą. Samdomiems eiliniams reikia mokėti algas, o pinigų nėra. Todėl samdomų eilinių bus mažiau. Tai taip pat gerokai atsilieps kariuomenės veiklai, darbui, kariuomenės rengimui, batalionuose bus eilinių trūkumas“, – sakė R. Juknevičienė.

Anot ministrės, su panašiais sunkumais susiduria ir kitos NATO šalys.

„Tai viso NATO problema. Gynybos biudžetai mažinami visur. Latvija svarsto pastaruoju metu net iki 40 proc. ma žinti savo biudžetą, tam tarpe mažins ir gynybos biudžetą. Tai vyksta visose šalyse aplinkui. Tačiau kyla proporcingumo klausimas, ar nėra gynybos biudžeto sąskaita bandoma apsaugoti kitas sritis. Aš suprantu, kad tai svarbu, bet tas neproporcingumas turi turėti ribas“, - kalbėjo R. Juknevičienė.

Prezidentas V. Adamkus taip pat pabrėžė, kad nacionalinio saugumo sąskaita neturėtų būti taupoma. Anot Prezidento, artėjama prie ribos, kai iškils klausimas, ar apkarpius išlaidas biudžeto reikmėms Lietuvos kariuomenė bus pajėgi vykdyti jai patikėtas funkcijas ir tarptautinius įsipareigojimus.

„Prezidento nuomone, taupant biudžetą, būtina numatyti prioritetus. Vienas jų – nacionalinis saugumas. Prezidento teigimu, mažai valstybei yra per didelė rizika taupyti nacionalinio saugumo sąskaita, nes tai susiję su valstybės suverenitetu“, – V. Adamkaus žodžius perdavė atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

Šalies vadovo teigimu, dėl finansų krizės geopolitinė aplinka tampa mažiau stabili, o tai didina įvairias rizikas.

„Todėl Prezidentas įsitikinęs, kad tokiomis sąlygomis pavojinga silpninti nacionalinį saugumą garantuojančius pajėgumus“, – kalbėjo R. Grumadaitė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (135)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Antiglobalizmas – naujasis kvailių socializmas (40)

Remiantis nusistovėjusia ekonomikos teorija, globalizacija „pakelia visas valtis“ ir turi...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (16)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (27)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Įtampa Vokietijoje auga: prieš rinkimus – spaudimas automobilių gamintojams (3)

Vokietijos pastangos atsitiesti po vadinamojo „dyzelgeito“ skandalo gali labai greitai virsti...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvos (7)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: 13 žmonių žuvo, apie 100 sužeisti sunkvežimiui taranavus minią atnaujinta 6:54 (805)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Siūlo iššūkį: 30 dienų be cukraus ar kavos ką galima pasiekti (50)

30 dienų be cukr aus, miltų ar kav os. 30 dienų iš eilės nueiti po 8 tūkst. žingsnių ar...

Už vadovų atlyginimų slėpimą siūlo bausti

Kai kurių valstybės įmonių ir bendrovių vadovų atlyginimams esant po devyniais užraktais,...