Vokietija rengiasi jau po mėnesio pradėti siųsti į Lietuvą tankus, šarvuočius ir šimtus karių NATO batalionui, kuriame taip pat tarnaus Belgijos, Nyderlandų, Liuksemburgo ir Norvegijos kariai. Per pratybas Vokietijos pietryčiuose mechanizuotojo pėstininkų bataliono kariai rengėsi dislokacijai, kokios nėra matę nuo Šaltojo karo.
Vokiečių tankai „Leopard“
© AFP/Scanpix

Vokietijos tankai ir šarvuočiai po kelių savaičių pajudės į Rytus – į NATO misiją, kokios Aljansas nėra rengęs nuo Šaltojo karo. Tikslas – ne parodyti sąjungininkams, kad prireikus jie bus apginti, bet parodyti Rusijai, kad geriau nepultų.

„Turime nuo užtikrinimo, sąjungininkų nuraminimo, pereiti prie Rusijos atgrasymo, atgrasyti agresiją. O tai reiškia, kad reikia pajėgumų, kurie atrodytų rimtai, ir tuos pajėgumus rodyti“, – teigia JAV sausumos pajėgų Europoje vadas gen. Benas Hodgesas.

Ir rodo. Grafenvėro poligone netoli Niurnbergo – ne šiaip pratybos, o patikrinimas, kaip kariai pasirengę didelio intensyvumo visų pajėgų rūšių kovai. Kitaip sakant, tikram šiuolaikiniam karui.

Į Lietuvą 122 mechanizuotasis pėstininkų batalionas vešis artileriją, trumpojo nuotolio oro gynybos sistemų, dvi dešimtis šarvuočių ir šešių tankų kuopą. Iš viso Ruklos link pajudės apie du šimtus automobilių ir 120 konteinerių su amunicija. Batalionui vadovaus pulkininkas, pradėjęs tarnauti Bundesvere jau po Šaltojo karo.

„Lietuvoje parodysime aiškų savo pasišventimo, NATO solidarumo ženklą“, – teigia Vokietijos vadovaujamo NATO bataliono Lietuvoje vadas plk. ltn. Christophas Huberis.

Baltijos šalių gynybos ministrai aptarė pasirengimą priimti batalionus, dėl kurių NATO sutarė Varšuvos viršūnių susitikime, ir paragino Aljansą, kad jų buvimas būtų ilgalaikis. Greta Vokietijos vadovaujamo dalinio Lietuvoje, batalionui Latvijoje vadovaus Kanada, o Didžioji Britanija imasi vadovauti batalionui Estijoje.

NATO kaip įmanydamas aiškina Rusijai, kad įtampą siekia palaikyti kuo mažesnę, ir elgiasi pamatuotai bei atsakingai, nes nenori naujo Šaltojo karo.

„Stipri gynyba, patikimas atgrasymas yra geriausias būdas ne konfliktui išprovokuoti, bet užkirsti kelią. Taigi prisitaikėme, atsakėme į padidintą Rusijos karinį buvimą prie NATO sienų“, – sako NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Vokietijos karo vadų delegacija jau prieš pusę metų buvo apsilankiusi rengdamasi dislokavimui – Aljansas pabrėžtinai nevadina jo nuolatiniu, laikydamasis susitarimo su Rusija, bet aiškina, kad, kas pusmetį keisdamiesi daliniai bus tiek, kiek reikės. Aljansui teko rasti pusiausvyrą – politiškai svarbu įtraukti kuo daugiau sąjungininkų, bet ne per daug, kad daliniai galėtų būti pasirengę prireikus iškart stoti į kovą.

Trys šimtai karių iš šio bataliono sudarys tarptautinio bataliono šerdį – iš viso jame turėtų būti apie tūkstantį karių. Kitus siųs trys šalys, naudojančios panašią ginkluotę kaip Vokietija.

„Per šešių mėnesių buvimą Lietuvoje, man vadovaujant, bus surengta daug pratybų su kariais iš Nyderlandų, Belgijos ir Norvegijos. Visa tai – kartu su mūsų partneriais iš Lietuvos. Prieš akis per šiuos šešis mėnesius laukia įdomi programa“, – teigia Vokietijos vadovaujamo NATO bataliono Lietuvoje vadas plk. ltn. Ch. Huberis.

Bet atgrasymas neveiks, kol Maskva nematys politinės valios. O visuomenės apklausos Vokietijoje rodo, kad politinės valios ginti Baltijos šalis trūksta.

Ir rinkimų metais į tai gali atsižvelgti Bundestagas, kuris pagal konstituciją vadovauja kariuomenei ir kuris dar turės tvirtinti, kada ir kaip šios pajėgos galės naudoti jėgą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (7)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (197)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (14)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (19)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (48)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (296)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (22)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (112)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (83)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...