Dalia Grybauskaitė sekmadienį oficialiai iš Valdo Adamkaus perėmė valstybės vairą. Priešpiet Seime ji prisiekė būti ištikima Lietuvai, sąžiningai eiti savo pareigas, tarnauti Tėvynei, demokratijai ir šalies žmonių gerovei, vėliau naujajai valstybės vadovei bus perduoti Prezidento rūmai.
D.Grybauskaitės inauguracija
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Palikdamas pareigas V. Adamkus linkėjo savo įpėdinei - pirmajai moteriai šiame poste - vadovautis vertybėmis, o D. Grybauskaitė ragino piliečius ją kritikuoti, bet nepamatuota kritika nesugriauti valstybės.

Plojo tik A. Brazauskui ir V. Adamkui, o V. Landsbergiui - ne

Naujosios Lietuvos vadovės inauguracijos ceremonija prasidėjo iškilmingu Seimo posėdžiu, surengtu istorinėje Kovo 11-osios salėje.

„Aš, Dalia Grybauskaitė, prisiekiu Tautai būti ištikima Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, gerbti ir vykdyti įstatymus, saugoti Lietuvos žemių vientisumą; prisiekiu sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!“ - nuskambėjo iš prezidentės lūpų.

Priesaiką, kaip numato įstatymas, priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Kęstutis Lapinskas. Davusi priesaiką D. Grybauskaitė oficialiai pradėjo eiti prezidentės pareigas.

Iškilmingame posėdyje dalyvavo ne tik Seimo nariai ir darbą baigiantis V. Adamkus, bet ir pirmasis faktinis Lietuvos vadovas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, kadenciją baigęs prezidentas Algirdas Brazauskas ir premjeras Andrius Kubilius su žmonomis, kardinolas Audrys Juozas Bačkis, kiti Lietuvos bažnyčių hierarchai ir atstovai, Vyriausybės nariai, signatarai, KT teisėjai, kai kurių teismų vadovai, europarlamentarai ir keli Europos Komisijos nariai, užsienio šalių diplomatai, aukštųjų mokyklų rektoriai, kiti svečiai.

Svečiai į Seimo rūmus pradėjo rinktis gerokai prieš ceremonijos pradžią. Kai kurie užsienio valstybių diplomatai atvyko vilkėdami nacionaliniais drabužiais. Būrelis parlamento kanceliarijos darbuotojų ir kitų žmonių, stebėję ateinančius svečius, A. Brazauską su žmona Kristina bei V. Adamkų su žmona Alma pasitiko plojimais. V. Landsbergį ir jo žmoną Gražiną Ručytę jie pasitiko ramiai.

Kadenciją baigiantis prezidentas D. Grybauskaitės darbo pradžią pavadino politinio gyvenimo slenksčiu. Nors tai siejama su permainomis, V. Adamkus linkėjo nepamiršti tęstinumo, visų pirma - reformų tęstinumo.

Jis ragino siekti vienybės Lietuvoje, derinti skirtingus vektorius, mat niekur gerovė nebuvo sukurta savinieka, nepasitikėjimu, savo tautos menkinimu ir nepasitikėjimu: „Supraskime ir branginkime Lietuvą kaip vertybę, kuri neskaidoma, nesmulkinama, nedalijama į dvi ir daugiau susipriešinusias Lietuvas. Mano siekis visada buvo tai, kad nebūtų kelių Lietuvų, kurios viena kita nepasitikėtų."

Pasak V. Adamkaus, turbūt visi Lietuvos bandymai laikytis realybės politikos baigdavosi istorine nesėkme, o idealistiniai sąjūdžiai atvesdavo į laisvę ir gerovę: „Šios istorinės pamokos išvada paprasta: stipri Lietuva bus tol, kol tvirtai laikysis tikrųjų vertybių, o kompromisų sieks tik dėl interesų." Jis vylėsi, kad šia nuostata vadovausis ir D. Grybauskaitė.

Po šios kalbos Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas padėkojo prezidentui už darbą, vildamasis, kad jis ir ateityje nuveiks nemažai Lietuvos labui. Savo ruožtu D. Grybauskaitę parlamento vadovas pavadino santarvės garantu ir palinkėjo jai sveikatos bei ištvermės. „O mes su jumis - ir džiaugsme, ir varge", - pridūrė jis.

Vadino tūkstantmečio prezidentais

Priesaiką davusiai Lietuvos vadovei A. Valinskas įteikė aukščiausią Lietuvos valstybės apdovanojimą – Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Pagal įstatymą, šis apdovanojimas įteikiamas prezidentui, pradedančiam eiti pareigas.

Posėdyje kalbėjęs A. Kubilius ligšiolinį ir naująją prezidentus pavadino tūkstantmečio prezidentais. Mat V. Adamkui teko dirbti baigiantis pirmam Lietuvos tūkstantmečiui, o D. Grybauskaitė pradeda antrą. Jos darbą premjeras taip pat siejo su viltimi, politikos be korupcijos ir pagiežos atsiradimu, piliečių pasitikėjimo valstybe grįžimu.

Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
© A.Solomino nuotr.

Sakydama pirmąją savo, kaip prezidentės, kalbą D. Grybauskaitė tikino būsianti aktyvi ir išnaudosianti visas Konstitucijos jai suteikiamas galias. Prezidentė ragino žmones būti aktyviais savo valstybės piliečiais, kritikuoti valdžią, taip pat ir ją, jei to reikia. „Bet nepamirškite: nuo valdžios kritikos iki valstybės griovimo gali būti tik vienas žingsnis. Tuščia kritika neišspręs nė vienos problemos", - pažymėjo naujoji Lietuvos vadovė.

„Šiais nelengvais laikais kasdien girdime sakant: krizė. Gesindami gaisrą šiandien, galvokime apie rytojų. Sutelkime jėgas pokyčiams, kurie padės gyvenimo pamatus dešimtmečiams, - kalbėjo ji. - Gyvenkime be oligarchizuotų monopolijų, neskaidrių sandėrių. Išlaisvinkime šeimos ir smulkaus verslo potencialą. Pabaikime amžinai nesibaigiančias, bet tokias būtinas sveikatos, švietimo ir rūpybos reformas. Tegul žmogus ir jo teisės tampa visos politikos esme ir kiekvieno politiko priederme. Taip rasime atsakymą į klausimą, kodėl svetur dauguma išvažiavusių randa pagarbesnius santykius tarp žmonių, daugiau saugumo ir laisvės, nei savo Tėvynėje."

Užsienio politikos prioritetu D. Grybauskaitė nori išlaikyti gerus santykius su kaimynais, bet kartu pasiūlė sureguliuoti švytuoklę: „Tegul tvirtas ir nuoseklus Lietuvos interesų gynimas išstums tik įsivaizduojamą šalies lyderystę euroatlantinėje erdvėje."

Gavo „geležinės ledi" titulą

D. Grybauskaitė penkerių metų kadencijai buvo išrinkta gegužės 17 d. jau pirmajame ture, surinkusi 68,21 proc. rinkimuose dalyvavusių piliečių balsų.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę šias pareigas ėjo: 1993-1998 m. - A. Brazauskas, 1998-2003 m. - V. Adamkus, 2003-2004 m. - R. Paksas, pareigų netekęs per apkaltą, tais metais nuo balandžio iki liepos laikinai prezidento pareigas ėjo tuometinis Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, vėliau į prezidento postą grįžo V.Adamkus.

D. Grybauskaitė gimė 1956 m. kovo 1 d. Vilniuje. 1983 m. baigė politinės ekonomikos studijas tuometinio Leningrado A. Ždanovo universitete, 1991 m. - specialią programą vadovams Vašingtono Džordžtauno universiteto Tarptautinių ekonominių santykių institute. 1988 m. Maskvos visuomenės mokslų akademijoje apsigynė socialinių mokslų daktarės laipsnį.

Aštuntajame dešimtmetyje dirbo LTSR valstybinės filharmonijos kadrų skyriuje, vėliau - Leningrado kailių fabrike, buvo LTSR Mokslų akademijos atsakingoji sekretorė. 1983-1990 m. Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje vadovavo Žemės ūkio kabinetui, dėstė Politinės ekonomijos katedroje.

Atkūrus Nepriklausomybę, buvo Ekonomikos instituto mokslinė sekretorė, trumpai dirbo programų vadove Vyriausybėje. Pradėjusi karjerą finansų ir užsienio reikalų politikos srityje, dirbo Tarptautinių ekonominių santykių ministerijos Europos departamento direktore, ėjo analogiškas pareigas Užsienio reikalų ministerijoje. Tuo metu D. Grybauskaitė vadovavo Lietuvos deryboms su ES dėl laisvosios prekybos sutarties.

Vėliau buvo nepaprastoji pasiuntinė ir įgaliotoji ministrė Lietuvos misijoje prie ES, vyriausiojo derybininko su ES pavaduotoja, įgaliotoji ministrė Lietuvos ambasadoje JAV.

1999 m. tapusi finansų viceministre, vadovavo Lietuvos deryboms su Tarptautiniu valiutos fondu ir Pasaulio banku. 2000 m. buvo paskirta užsienio reikalų viceministre ir vyriausiojo derybininko su ES pavaduotoja, 2001 m. – finansų ministre. Šias pareigas ėjo iki 2004 m., kai Lietuvai tapus ES nare, buvo deleguota į Europos Komisiją. Tų pačių metų lapkritį Europos Parlamentas jai patikėjo eurokomisarės, atsakingos už finansinį programavimą ir biudžetą, pareigas.

2005 m. savaitraštis „European Voice“ paskelbė D. Grybauskaitę Metų komisare už „neišsenkančias pastangas reformuoti ES biudžetą, siekiant kuo didesnę jo išlaidų dalį skirti tyrimams, plėtrai ir kitoms ES veikloms, galinčioms paspartinti ES konkurencingumą“. Įtakingas JAV dienraštis „Wall Street Journal“ yra pavadinęs ją „geležine ledi“, lygindamas su buvusia Didžiosios Britanijos premjere Margaret Thatcher.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (10)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (230)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (380)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (60)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (59)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (269)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (21)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (2)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (218)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (17)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...