Dėl pavaldinių išnaudojimo savo sodyboje buvęs parlamentaras ir Varėnos pasienio rinktinės vadas Algirdas Sadkauskas nuteistas kalėti 3 metams, bausmės vykdymą atidedant 2 metams. Taip nusprendė Vilniaus apygardos teismas, konstatavęs, kad savo noru iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pasitraukęs ir net vardiniu ginklu apdovanotas A. Sadkauskas neteisėtai naudojosi savo pareigomis, todėl piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi padarė didelės žalos valstybei.
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Apkaltinamąjį nuosprendį išgirdo ir buvusio Varėnos rinktinės vado kolega - Techninio skyriaus viršininko pavaduotojas Rimvydas Čeikus. Teismas nusprendė, kad iki šiol rinktinėje dirbęs pareigūnas negalės 3 metus dirbti vidaus reikalų sistemoje.

Baudžiamąją bylą apeliacine tvarka išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad Varėnos rajono apylinkės teismo teisėjo Eugenijaus Mačiulaičio paskelbtas nuosprendis yra teisėtas ir pagrįstas bylos faktinėmis aplinkybėmis, todėl nėra pagrindo patenkinti nuteistųjų A. Sadkausko ir R. Čeikaus (jis prašė atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą) skundų.

„Bet kokie tokio asmens neteisėti veiksmai kuria teisinio nihilizmo ir nusivylimo valstybės institucijomis atmosferą, sukelia labai neigiamą visuomenės reakciją ir diskredituoja pareigūno vardą, o kartu ir teisingumo vykdymą valstybėje apskritai“, - yra nuosprendyje nurodęs teismas.

Apkaltinamasis teismo nuosprendis įsiteisėjo iš karto po jo paskelbimo, tačiau nuteistieji jį dar galės apskųsti kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

A. Sadkauskas buvo išrinktas į 1992-1996 metų kadencijos Seimą kaip Lietuvos demokratinės darbo partijos narys Trakuose.

62 metų A. Sadkausko ir 44 metų R. Čeikaus piktnaudžiavimo faktus nustatė ikiteisminį tyrimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Vilniaus apygardos prokuratūra.

Vežiojo statybines medžiagas, baldus ir net gamino vartelius

Tyrimo metu paaiškėjo, kad nuo 2000-ųjų rugsėjo iki 2006-ųjų gruodžio rinktinės darbuotojai dirbo įvairius darbus ne valstybei, o savo tiesioginiam viršininkui. A. Sadkauskas Elektrėnų savivaldybėje, Semeliškėse ant seneliams priklausiusios žemės yra pasistatęs sodybą, be to, yra nusipirkęs sugriuvusį Semeliškių malūną.

Kaip nustatė teismas, A. Sadkausko nurodymu Varėnos rinktinės Ūkio grupės suvirintojas darbo metu rinktinės dirbtuvėse iš Varėnos rinktinės lėšomis pirkto metalo pagamino dvejus metalinius dvivėrius vartus ir vartelius su tvirtinimo kuolais, bei hidroelektrinės latako metalinius filtrus, kurie vėliau buvo nuvežti ir įrengti A. Sadkauskui priklausiusioje sodyboje.

Į ją taip pat buvo nuvežta 2006-ųjų žiemą rinktinės dirbtuvėse buvo pagaminta metalinė krosnelė. „Slėpk greičiau, nes ji pas tave yra“, - per kratą telefonu savo žentui (taip pat dirbančiam pasienyje) paskambinęs sakė A. Sadkauskas.

Be to, rinktinės darbuotojai darbo metu Varėnoje ir Alytuje pirko statybines medžiagas ir jas veždavo tarnybiniu transportu į viršininko sodybą. Kartą pasienio darbuotojams teko net vykdyti A. Sadkausko dukters nurodymus – vyrai iš vieno namo į kitą pervežė baldus.

„Jei vadovas pasakė, būtina vykdyti, - ne kartą rinktinės vado užgaidas tenkinęs vienas vairuotojas teisme tikino, kad A. Sadkausko nurodymus traktavęs kaip įsakymus. – Juolab kad nurodymai buvo duodami darbo metu“.

Nustatyta, kad ūkio grupėje dirbęs VSAT rinktinės vairuotojas Jonas Nenortas beveik per 4 metus darbe nebuvo daugiau kaip 300 darbo dienų. Visą šį laiką jis praleido A. Sadkausko sodyboje ir dirbo įvairius statybos, ūkio ir remonto darbus, tačiau atlyginimą gavo iš pasienio rinktinės buhalterijos.

„Egzistavo net toks posakis: „Pasirodė Jonas – bus avansas“, - teisme sakė vienas rinktinės darbuotojas.

Tuo tarpu pats rinktinės vadas neigė jam mestus kaltinimus. Jis aiškino, kad J. Nenortą pažįsta nuo vaikystės, be to, jis yra kaimynas, todėl „neretai vienas kitam padeda darbuose“.

A. Sadkauskas aiškino, kad per 4 metus jis daugybę kartų vyko į komandiruotes, todėl rinktinės darbuotojai ir nematė jo vairuotojo.

„Visus darbus J. Nenortas man padėjo atlikti būdamas nemokamose atostogose, išeiginių dienų metu ar po darbo valandų“, - buvęs rinktinės vadovas taip pat nurodė, kad vairuotojas „žinojo daug VSAT veiklos silpnų pozicijų, kurių neturėjo žinoti kiti rinktinės darbuotojai“ todėl esą jam suteikė atskiras patalpas darbe.

A. Sadkauskas aiškino, kad niekas iš rinktinės darbuotojų jokių darbų neatliko, o už panaudotą tarnybinį transportą jis sumokėdavęs pagal nustatytus tarifus.

Darbus pavadino organizuotomis talkomis

Varėnos rinktinės vado pėdomis sekė ir Techninio skyriaus viršininko pavaduotojas R. Čeikus. Jis pasienio darbuotojus išnaudojo savo motinos sodyboje Laičių kaime.

Paaiškėjo, kad vietoj to, kad šie dirbtų savo tiesioginį darbą rinktinėje, darbuotojai R. Čeikos motinos sodyboje atlikdavo apdailos darbus – gipso kartono plokštėmis apkalė kambarių sienas ir lubas. Be to, vienas darbuotojas rinktinės įrankiais ir suvirinimo aparatu apie savaitę remontavo R. Čeikui priklausantį kombainą „Niva“.

Kaip nustatė STT ir prokurorai, vienas vairuotojas darbo metu pas viršininko motiną iškasė griovį pastato pamatams įrengti bei šulinio duobę, į kurią taip pat įleido du betoninius rentinius.

Maža to, kai R. Čeikus savo motinos sodyboje ruošėsi atšvęsti gimtadienį, vienas rinktinės darbuotojas pusdienį šienavo žolę aplink sodybą.

Kaip prisipažino R. Čeikus, kurio užgaidas nuolankiai vykdė rinktinės darbuotojai, jiems už darbą buvo atsilyginta „jiems priimtinu būdu – pavaišinant“.

Techninio skyriaus viršininko pavaduotojas savo kaltės nepripažino ir aiškino, kad rinktinės darbuotojai jam talkino tik po darbo bei savaitgaliais ir išeiginėmis dienomis.

„Dirbti tokius darbus niekas nenurodinėjo, tai buvo organizuotos talkos“, - teisme pareiškęs, jog su juo esą norima susidoroti, R. Čeikus patikino, kad už asmeninėms reikmės naudotą tarnybinį transportą sumokėdavo į rinktinės kasą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (14)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (30)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (49)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (12)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (24)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (108)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (517)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę klausytis...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (22)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (12)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...