Tūkstančių klaipėdiečių virtuvėse prie viryklių stovintys balionai vadinami ir tiksinčiomis bombomis. Specialistai kraupsta, kai žmonės uždegtu degtuku tikrina, ar iš jų nenuteka dujos. Tik ką įvykęs sprogimas priminė įsisenėjusią problemą - žmonės buitines dujas naudoja kaip nori ir kur nori.
© Corbis
Taupydami pinigus, klaipėdiečiai įsigudrina buitinėmis dujomis apsišildyti net visą namą - gyvena pavojuje, tačiau mažiau moka už šildymą. Toks taupymo būdas ypač išpopuliarėjo tarp sodų nameliuose gyvenančių klaipėdiečių.

Sugriuvo namas

Po pastarojo sprogimo, kilusio dėl neatsargaus buitinių dujų naudojimo, žmonės ir dabar gydosi ligoninėje. Vėlų praėjusio sekmadienio vakarą Alytaus rajono miestelyje Simne susprogęs balionas sužeidė žmones ir sugriovė vieno aukšto namą. Galingas sprogimas tris žmones buvo palaidojęs po griuvėsiais gyvus.

Namo šeimininkui Stasiui Paviloniui sprogimo banga apdegino veidą, abi rankas ir krūtinę, jo žmonai skilo stuburas, apdegė galva, abi rankos. Mažiausiai nukentėjo protinę negalią turintis 26 metų Pavilonių sūnus Nerijus. Vyrui apdegė veidas ir rankos.

Trisdešimties metų medinis pastatas sugriautas neatstatomai. Nuo sprogimo bangos išdužo aplinkinių namų langai, nuo kaimynų namų sienų nukrito paveikslai, kryželiai, sustojo sieniniai laikrodžiai. Iš namo lėkusios stiklo šukės sukapojo šalia esančios parduotuvės sieną bei duris. Po įvykio kaimynai pasakojo, jog įvykus sprogimui pamanė, kad vėl prasidėjo žemės drebėjimas.

Sprogimas įvyko dėl dujų nuotėkio įjungus elektros jungiklį. Spėjama, kad dujų baliono čiaupą atsuko neįgalus namo šeimininkų sūnus, o paskui uždegė šviesą. Paviloniai vietos žiniasklaidai tvirtino, kad iki sprogimo nejautė dujų kvapo.

Išvertė duris

Klaipėdiečiai dar prisimena, kaip praėjusių metų balandį dėl nutekėjusio propano sprogimas įvyko viename bendrabutyje Sausio 15-osios gatvėje. Kai sprogo susikaupusios dujos, bute girtuokliavo trys žmonės. Tuomet nugriaudėjęs sprogimas sužalojo keturis klaipėdiečius ir pridarė materialinių nuostolių. Per kilusį gaisrą apdegė buto vidus, sienos bei baldai. Sprogimas buvo toks stiprus, kad išvertė net šalia esančio buto duris, išdaužė langus.

Įvykio metu atsitiktinai nukentėjo ir girtuokliaujančių klaipėdiečių kaimynė. Užuodusi kvapą, ji ketino įeiti į gretimą butą ir paklausti, ar ne pas juos yra dujų nuotėkis. Tada ir nugriaudėjo sprogimas.

Įvykis galėjo baigtis tragiškai, jei būtų sprogęs pats balionas. Jis buvo laikomas pažeidžiant taisykles - stovėjo nevėdinamoje vonioje. Iš jos per sieną perkištą guminę žarną dujos tekėjo į kambaryje esančią viryklę.

Prieš penkerius metus Klaipėdoje, Klevų gatvėje esančiuose mūriniuose garažuose sprogęs dujų balionas stipriai apgadino net kelis šalia buvusius garažus. Įgriuvo jų sienos, buvo apgadinti čia saugoti daiktai. Tuomet taip pat buvo spėjama, kad sprogo nutekėjusios buitinės dujos. Greičiausiai keli dujų balionai nesaugiai buvo sandėliuojami viename iš garažų.

Reikia čekio

Laikai, kai dujų įmonės specialistas kiekvienam butui parengdavo baliono pastatymo projektą ir kas kartą, pakeitus balioną, patikrindavo visų sistemos dalių susidėvėjimą, - praeityje. Dabar buitines dujas naudojantis žmogus pats turi rūpintis savo turto ir gyvybės saugumu. Įtaręs, kad nuteka dujos, žmogus turi išsikviesti specialistą būtent iš tos firmos, kurioje pirko ir keitė dujų balioną.

Nusipirkti dujų balioną, o išnaudotą pakeisti kitu Klaipėdoje galima keliose dešimtyse prekybos vietų. Niekas netikrina kaip, kur ir kokiomis sąlygomis jis bus naudojamas. Pats žmogus yra atsakingas, ar teisingai balionas bus prijungtas prie viryklės. Jis pats turi ištirti ir tai, ar kuri nors sistemos dalis nepraleidžia dujų. Įvykus nelaimei, atsakomybės iš dujų baliono pardavėjo bus pareikalauta tik tuomet, jei klaipėdietis, įsigijęs dujų, išsaugojo tai įrodantį pirkimo čekį.

Tikrina putomis

Prie Jakų žiedo esančioje degalinėje ir „Suskystintų dujų“ buitinių dujų balionų prekybos punkte dirbanti operatorė Donata Smilingienė „Klaipėdai“ pasakojo, kad patikimiausias būdas patikrinti, ar dujų balionas yra sandarus, - svarbiausias jo dalis patepti pamuilėmis.

Pasak 30 metų bendrovėje „Suskystintos dujos“ dirbančios moters, šepetėlį reikia išmuilinti ir putomis patepti visas dalis, pro kurias galėtų tekėti dujos. Jei po kelių minučių nematyti iškilusių burbuliukų, tikėtina, kad balionas yra sandarus.

D.Smilingienė neslėpė, kad ją stebina pasikeitusi dujų balionų naudojimo tvarka. Operatorė prisimena, kad anksčiau patys specialistai pastatydavo balioną, prijungdavo jį prie viryklės, o keisdami kitu kruopščiai patikrindavo, ar viskas gerai veikia. Gyventojus bendrovės darbuotojas ir pabardavo, jei būdavo susidėvėjusi viryklė ar balioną ir viryklę jungianti žarna.

Kai operatorė parduoda dujų balioną dabar, pirkėjui įteikia čekį, saugumo atmintinę ir porą tarpinių, kurias reikia pakeisti kaskart, kai keičiamas balionas. D.Smilingienė sakė, kad kasdien parduodanti po 8-12 skirtingos talpos dujų balionų. Didžiausios talpos - 21 kilogramo dujų baliono trijų žmonių šeimai užtenka mėnesiui ar pusantro.

Gauna velnių

D.Smilingienė „Klaipėdai“ pasakojo, kad dabar velnių nuo klientų gauna ne todėl, kad retkarčiais pasitaiko nesandarių dujų balionų, o dėl pakilusios buitinių dujų kainos. Nors pastarąjį mėnesį ji nesikeičia, nuo rugsėjo iki spalio vidurio ji šoktelėjo iki 45 litų už didįjį balioną.

Moteris sakė kasdien išgirstanti bent po porą priekaištų dėl pabrangusių dujų. Palyginti su praėjusiais metais, šiemet suskystintų dujų kaina didmeninės prekybos rinkoje šoktelėjo net 43 procentais.

Degalinės operatorė teigė, kad didžiausias klientų antplūdis būna savaitgalio vakarais. Turėdami daugiau laiko, žmonės prisiruošia atvažiuoti pasikeisti tuščio dujų baliono. D.Smilingienė šypsojosi pasakodama apie keletą nuolatinių klientų iš gretimų kaimelių. Vienas vyras kartą per porą mėnesių dujų pirkti atvažiuoja arkliu kinkytu vežimu. Yra pirkėjų, kurie balioną įsimeta į karutį. Porą kilometrų vežti pilną dujų balioną karučiu jiems neatrodo nei sunku, nei pavojinga gyvybei.

Nors „Suskystintos dujos“ nemokamai pristato pilnus dujų balionus į klientų namus, žmonės kažkodėl retai naudojasi šia paslauga. Anksčiau už šią paslaugą buvo imamas 2 litų mokestis, bet pabrangus dujoms paslauga teikiama nemokamai. D.Smilingienė užtikrino, kad žmonių, be-sinaudojančių buitinėmis dujomis, nemažėja. Darbininkams tenka pristatyti dujų balionus ir į namus Herkaus Manto gatvėje, Taikos prospekte, Miško kvartale, senamiestyje.

Nėra sistemos

Kaip „Klaipėdai“ sakė bendrovės „Suskystintos dujos“ Klaipėdos filialo vadovas Vaclovas Vasiliauskas, tai, kad nėra vieningos buitinių dujų balionų priežiūros sistemos, tik dar labiau padidina riziką, kad neteisingai naudojamas dujų balionas susprogs. Dabar atsakomybę už saugumą dalijasi dujų naudotojas ir jų pardavėjas.

V.Vasiliausko įsitikinimu, prekybos suskystintomis dujomis taisyklių supaprastinimas klaipėdiečių saugumą tik sumenkino. Filialo vadovas mano, kad bent jau avarines situacijas galėtų spręsti vieninga, galbūt valstybinė, tarnyba.

Šildo namus

Šalia Klaipėdos esančiose sodų bendrijose nuosavuose namuose įsikūrę klaipėdiečiai įsigudrino buitinėmis dujomis išspręsti būsto šildymo problemą. Trijų keturių po 45 litus kainuojančių dujų balionų užtenka apšildyti bent 150 kvadratinių metrų namą visą mėnesį. Žmonės pasistato dujinius katilus, išvedžioja radiatorius ir, užuot įsirengę stacionarią dujų laikyklą ar jungęsi prie gamtinių dujų tiekimo sistemos, apsišildo buitinėmis dujomis iš balionų.

Toks šildymo būdas, nors ir pavojingas, daugeliui atrodo patrauklus dėl kainos - pradinės investicijos yra palyginti nedidelės, o už 150-200 litų per mėnesį apšildyti visą namą - taip pat ne itin brangu.

Bendrovės „Suskystintos dujos“ Klaipėdos filialo vadovas neslėpė, kad yra girdėjęs apie tokį šildymo būdą, ir tikino niekam nelinkįs gyventi nuolatiniame pavojuje. V.Vasiliauskas teigė manąs, kad anksčiau ar vėliau valstybinės institucijos bus priverstos imtis griežtesnės buitinių dujų naudojimo kontrolės. „Klaipėdai“ jis sakė norintis tikėti, kad tokį žingsnį padiktuos ne didžiulė tragedija, o racionaliai priimtas sprendimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (755)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (261)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (10)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (215)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (8)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...