Generalinis prokuroras Darius Valys teigia, kad parlamentarai yra dezinformuojami siekiant jo atleidimo.
Darius Valys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

"Daromi tam tikri žygiai per komitetus, frakcijas dezinformuojant, mano nuomone, Seimo narius, siekiant mano atleidimo", - antradienį po susitikimo su Liberalų sąjūdžio ir Socialdemokratų partijos frakcijomis žurnalistams sakė D. Valys.

Paprašytas įvardyti, kas skleidžia tą dezinformaciją, generalinis prokuroras jų nenurodė ir tvirtino, kad jo oponentai viešai žinomi.

"Vieša ta dezinformacija", - sakė jis.

Seimui praėjusį antradienį atmetus nutarimo projektą pritarti Generalinės prokuratūros veiklos ataskaitai, Teisės ir teisėtvarkos komitetas parengė naują nutarimo projektą, kuriuo siūloma nepritarti šiai ataskaitai. Nutarimo projekte teigiama, kad ataskaitoje pateikti duomenys ir vertinimai "yra deklaratyvūs ir neatspindi realios padėties prokuratūros institucijai atliekant valstybės pavestas funkcijas".

D. Valys neigia, kad jo pateikti duomenys yra neteisingi.

"Generalinis prokuroras pats nieko nepliusuoja, jis nieko neskaičiuoja, tai atlieka Informatikos ir ryšių departamentas, Nusikalstamų veikų valstybinis registras. Jis veikia pagal 2007 metais vidaus reikalų ministro įsakymu patvirtintas taisykles, kur aiškiai nustatyti statistikos formavimo kriterijai", - tvirtino prokuroras.

Seimo narys liberalas Vitalijus Gailius yra atkreipęs dėmesį, kad prie išaiškintų nusikaltimų pridėti dėl senaties nutraukti ikiteisminiai tyrimai.

D. Valys antradienį paaiškino, kad tokiais atvejais išaiškintais laikomi nusikaltimai, kai yra nustatytas įtariamasis. Be to, jis atkreipė dėmesį, kad tokių atvejų - itin mažai.

"Kalbame tik apie šimtą tokiu būdu ištiriamų nusikalstamų veikų, o bendras rezultatas - 43 tūkst. nusikalstamų veikų (...). Ar tai gali turėti lemiamą reikšmę?" - stebėjosi jis.

Pasak generalinio prokuroro, nors smurto artimoje aplinkoje bylos 7 proc. padidino nusikalstamų veikų statistiką, tačiau tai negali lemti penktadaliu geresnių įstaigos rezultatų. Seime pristatydamas ataskaitą pareigūnas pabrėžė, kad pernai pirmą kartą Lietuvos istorijoje atskleista daugiau nei pusė nusikalstamų veikų.

Seimui po pateikimo nepritarus Generalinės prokuratūros praėjusių metų veiklos ataskaitai, generalinis prokuroras pats parodė iniciatyvą susitikti su politikais. Po pokalbių jis teigė nežinąs, kaip apsispręs politikai.

"Aš nesiekiu pritarimo ar nepritarimo (ataskaitai - BNS), aš siekiu aiškumo santykiuose su Seimo nariais, nes tos nežinios ir galbūt klaidingų nuomonių apie prokuratūroje vykstančią pertvarką netrūksta", - pabrėžė D.Valys.

Jo teigimu, praėję metai prokuratūros sistemai buvo istoriniai.

"Tikrai reikia džiaugtis tuo, kas yra įvykę prokuratūroje 2012 metais. Neabejoju, kad tai istoriniai prokuratūros metai. Jeigu paklaustumėte būsimų generalinių prokurorų po 10-20 metų, ką reiškė prokuratūrai 2012-ieji, reikš tai, ką Estijos prokuratūrai reiškia 2004-ieji, Danijos prokuratūrai - 2007-ieji. Tai prokuratūros pertvarkymas", - teigė pareigūnas.

"Šiandien mes turime visai kitą prokuratūrą nei turėjome prieš trejus metus. Leiskite jai padirbti ir parodyti, kad ji geba dirbti ir užtikrinti teisingumo vykdymą", - sakė D.Valys.

Paklaustas, ar savo noru trauksis iš pareigų, jeigu vis dėlto parlamentas nepritartų jo vadovaujamos institucijos veiklos ataskaitai, generalinis prokuroras sakė pirmiausia norintis išgirsti argumentus.

"Žiūrėsime, kokiais argumentais kalbama ir kas su ataskaita yra negerai (...). Prokuratūros veiklos ataskaita kol kas neįvertinta. Negirdžiu argumentų, kuriais politikai kalbėtų. Palaukime rudens ir pažiūrėkime, koks tuomet bus ataskaitos vertinimas", - teigė jis.

Valdančiosios koalicijos lyderiai pirmadienį sutarė, kad Seimo nutarimo projektas nepritarti Generalinės prokuratūros veiklos ataskaitai bus svarstomas rudens sesijoje.

Jeigu toks nutarimas būtų priimtas, galėtų kilti klausimas dėl D.Valio atsakomybės, mat parlamentarai taip pat priėmė Statuto pataisas, pagal kurias galima kelti pareigūno atstatydinimo klausimą nepritarus metinei veiklos ataskaitai.

Pagal pataisas, jeigu Seimas nepritaria institucijos vadovo, kuriam paskirti reikia Seimo pritarimo, pateiktai metinei institucijos veiklos ataskaitai, šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui gali būti pavesta pateikti nutarimo dėl siūlymo prezidentui atleisti šį valstybės institucijos vadovą iš pareigų projektą.

Generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė minėtas Statuto pataisas įvertino kaip žingsnį link institucijų politizavimo. Konstitucinės teisės ekspertas Vytautas Sinkevičius Seimo statuto pataisose dėl vadovų atleidimo įžvelgė bandymą pažeisti Konstitucijos numatytą valdžių padalijimo principą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (132)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (24)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (42)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (102)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (20)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (4)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (2)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (61)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (30)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (24)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...