Svarbiausiais prioritetais šalies vadovė įvardijo eilių gydymo įstaigose mažinimą, kovą su sveikatos sistemoje įsigalėjusia korupcija, neišnaudotą galimybę mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas.

"Kiekvienam Lietuvos žmogui turi būti prieinama kokybiška ir skaidriai teikiama medicinos pagalba. Ilgos eilės ligoninėse, išvešėjusi sisteminė korupcija ir kyšininkavimo tradicijos, nepagrįstai didelės vaistų kainos - tai vieni didžiausių pūlinių, kurie griauna žmonių pasitikėjimą valstybe ir jos sveikatos sistema. Šioms problemoms įveikti reikalingas ypatingas dėmesys", - Prezidentės spaudos tarnybos pranešime cituojama D. Grybauskaitė.

Šalies vadovės teigimu, nors turime pakankamai teisinių instrumentų korupcijai pažaboti, sveikatos apsaugos srityje nėra pasiekta jokių reikšmingų rezultatų. Todėl reikalinga tvirta politinė valia veiksmingai šias korupcijos prevencijos priemones įgyvendinti, taikyti griežtus skaidrumo reikalavimus visose medicinos įstaigose.

Pasak Prezidentės, taip pat būtina spręsti eilių gydymo įstaigose problemą. Šalies vadovė pateikė Seimui sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, kurios padės užtikrinti, kad susirgęs žmogus medicinos pagalbą gautų laiku. Iniciatyvumo šioje srityje laukiama ir iš naujojo ministro.

Valstybės vadovė atkreipė dėmesį į neišnaudotą potencialą mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas. Prezidentūros iniciatyva atlikta išsami vaistų rinkos analizė rodo, kad kai kurių vaistų kainos yra per aukštos ir gali būti mažinamos 30-50 proc.

Prezidentė paragino Sveikatos apsaugos ministeriją imtis aiškios lyderystės kovojant su skaudžiomis visuomenės psichinės sveikatos problemomis. Pasak šalies vadovės, pasiekta kritinė padėtis dėl augančio alkoholizmo ir didžiulio savižudybių skaičiaus. Lietuvoje suvartojamo alkoholio kiekis 1,5 karto viršija Europos vidurkį, o savižudybių skaičius 3 kartus didesnis nei ES vidurkis.

Susitikime kalbėta ir kaip užtikrinti racionalų sveikatos apsaugai skiriamų lėšų panaudojimą. Šiai sričiai iš valstybės biudžeto skirta 1,5 mlrd. eurų. Šalies vadovė pabrėžė, kad naujojo ministro uždavinys -užtikrinti, kad medicinos paslaugos būtų teikiamos kokybiškai, atitiktų realų poreikį, o lėšos būtų naudojamos efektyviai ir skaidriai.

Kandidato į sveikatos apsaugos ministrus teigimu, pagrindinės problemos šalies sveikatos srityje, ką akcentuoja ir tarptautinės organizacijos savo ataskaitose, yra nepakankamas sveikatos paslaugų prieinamumas regionuose, skaidrumas, visuomenės psichikos sveikata, vaistų, pirmiausia, kompensuojamųjų kainos.

J. Požela tikino pasisakąs prieš "vokelius" medikams.

"Aš pats tokios dilemos (duoti "vokelį" medikui ar ne, - ELTA) nesu sprendęs ir nespręsiu niekada dėl to, kad moku mokesčius kaip ir visi kiti Lietuvos gyventojai ir už tuos mokamus mokesčius turi būti suteikiamos sveikatos paslaugos - efektyvios, kokybiškos, laiku ir greitai", - sakė jis.

Pretendentas vadovauti Sveikatos apsaugos ministerijai pripažino, kad korupcijos problema sveikatos apsaugos srityje įsisenėjusi ir negali būti toleruojama. Nuo to, pasak J. Poželos, kenčia tiek patys medikai, tiek pacientai, kas neprideda pasitikėjimo niekam, abi puses žemina bei didina sveikatos sistemos neprieinamumą.

"Visiškai akivaizdu, kad šitai problemai dėmesys taip pat bus skiriamas naujai", - žadėjo J. Požela.

Prezidentė dėl J. Poželos skyrimo sveikatos apsaugos ministru, kaip teigė Prezidentės vyriausioji patarėja ekonominės ir socialinės politikos klausimais Lina Antanavičienė, apsispręs "artimiausiu metu".