Prieš 28 šalių bloko susitikimą, kuriame buvo priimtas sprendimas dėl to, kas turėtų ES vyriausiosios diplomatės pareigose pakeisti britę Catherine Ashton, Lietuvos vadovė pareiškė, kad šį postą užimantis asmuo negali būti „atvirai prokremliškas.“

Lietuva ir laikėsi, ir laikysis pozicijos, kad tai turi būti patyręs žmogus, tai turi būti žmogus, kuris gali rasti bendrą konsensusą tarptautiniais klausimais Europos Sąjungoje“, – žurnalistams sakė D.Grybauskaitė.

Baltijos šalys ir Lenkija kritiškai vertino 41 metų F.Mogherini kandidatūrą, nuogąstaudamos dėl patirties stokos ir galbūt prorusiškos pozicijos.

Kai jos kandidatūra buvo pirmą kartą pateikta liepos mėnesį, Britanijos ir Rytų Europos šalių lyderiai blokavo centro kairei atstovaujančios italės paskyrimą.

Vis dėlto rūpestingas Italijos premjero Matteo Renzi lobizmas nuo praėjusio mėnesio sušvelnino opoziciją, o Roma parėmė griežtesnes sankcijas Rusijai, nors ši yra viena svarbiausių Italijos prekybos partnerių.

Pareikšdama pirmuosius savo komentarus po paskyrimo, F. Mogherini pabrėžė būtinybę dirbti dėl diplomatinio susitarimo su Rusija.

„Galvodami ir dirbdami sankcijų lygiu, taip pat turime laikyti diplomatinį kelią atvirą, ... vildamiesi, kad kombinacija, išmintinga kombinacija gali būti veiksminga“, – sakė ji.

Kita vertus, atsvara diplomatijos vadovei iš Italijos tapo D.Tuskas – pirmasis atstovas iš Rytų Europos, kuris užims Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą ir kuris yra žinomas kaip griežtas Kremliaus kritikas, ypač –Ukrainos krizės klausimais.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1695)