Popiežiaus Pranciškaus vizitai pritraukia tūkstančius jo asmenybe ir misija besižavinčių pasekėjų. Žmonėms - net ir netikintiems - patinka jo paprastumas, tolerantiškumas, tiesumas. Taip atsitiko ir JAV, kur popiežius apsilankė galios centre Vašingtone, daugiatautiškoje erzelynėje Niujorke ir JAV Konstitucijos gimimo vietoje Filadefijoje.
Popiežius Pranciškus, Barackas Obama
© AP/Scanpix

Tačiau tarptautinių popiežių vizitų tikslas - tai ne tik masinis tikinčiųjų susibūrimas. Tai ir diplomatinis darbas, kurio metu jie atstovauja bažnyčios interesams ir skelbia katalikų tikėjimo principus.

Katalikų skaičius sparčiausiai auga Lotynų Amerikos ir Afrikos šalyse - vadinamuosiuose globaliniuose Pietuose (angl. „global South“), todėl nereikia stebėtis, kad popiežius ypač rūpinasi pasaulinio atšilimo ir turtinės atskirties problemomis. Pasaulinis atšilimas globaliniuose Pietuose yra laikomas viena pasaulinės neteisybės išraiškų: besivystančios šalys neretai kaltina turtingąsias šalis, ypač JAV, savanaudiškumu, dvigubais standartais ir atmosferos teršimu. Šiais klausimais, ypač reikalu kuo greičiau pasirūpinti klimato kaita, prezidento Obamos ir popiežiaus nuostatos sutampa, todėl nenuostabu, kad Baltieji rūmai skelbėsi labai laukią progresyviu laikomo popiežiaus atvykimo.

Kitas problemas, dėl kurių prezidento ir popiežiaus nuomonės išsiskiria, pavyzdžiui, gėjų vedybos ar abortai, mėginta šiek tiek užglaistyti. Viešnagės Baltuosiuose rūmuose metu popiežius daugiausia kalbėjo apie tai, kas sieja jį su prezidentu. Kalbėjo apie kovą prieš oro taršą, už migrantų teises. Tik truputį vėliau popiežius diplomatiškai priminė prezidentui Obamai ir apie skirtumus, be įspėjimo aplankydamas vienuoles, kurios patraukė federalinę valdžią į teismą dėl kontracepcijos finansavimo sveikatos apsaugos įstatyme, kurį palaikė prezidentas (angl. „Obamacare“). Taip pat popiežius keletą kartų priminė JAV visuomenei apie katalikų bažnyčios nepritarimą gėjų vedyboms.

Emocines audras sukeliančios temos - abortai, gėjų vedybos - netapo popiežiaus istorinės kalbos JAV Kongreso rūmuose pagrindiniu akcentu. Popiežius kalbėjo apie toleranciją kitataučiams, empatiją imigrantams, būtinybę panaikinti mirties bausmę JAV ir pagarbą pagyvenusiems. Jo kalba buvo tikra priešingybė Donaldo Trumpo skelbiamoms „tiesoms“ ir vertybėms. Popiežius ragino saugotis primityvaus redukcionizmo (angl. „simplistic reductionism“) - pasaulio suskirstymo į teisuolius ir nusidėjėlius, į absoliutų gėrį ir blogį.

Į priešiškas stovyklas susiskirsčiusiems ir pagrindinio lyderio Johno Boehnerio atsistatydinimą patyrusiems Atstovų rūmams reikėjo tai išgirsti. Politikos menas neįmanomas be kompromisų, o jų dabartinėje JAV Kongreso politikoje ypač trūksta. Atrodo, kad Kongreso rūmuose politikai dėl nieko, net dėl finansavimo federalinės valdžios funkcionavimui, nebegali susitarti (tai ir buvo viena pagrindinių Boehnerio atsistatydinimo priežasčių). Popiežius Vašingtono galingiesiems pateikė dar vieną pamoką: vietoj to, kad eitų su galingais politikais iškilmingų pietų, popiežius pasirinko bendravimą su Vašingtono benamiais, taip atkreipdamas dėmesį į dar vieną opią visuomenės problemą.

Akivaizdu, kad popiežius nesibodėjo drąsiai, atvirai kalbėti apie opias problemas šioje galingoje pasaulio valstybėje. Filadelfijoje jis aplankė kalėjimą ir visiems priminė, kad kalinių, kurių JAV ypač daug, reabilitacija - visos visuomenės reikalas. Žinoma, šiais veiksmais popiežius nepelnė ypač konservatyvių tikinčiųjų palaikymo, kurie priešinasi katalikų bažnyčios „Obamifikacijai“ (angl. „Obamification“) ir popiežių pravardžiuoja „Popama“, taip pabrėždami prezidento ir popiežiaus nuomonių panašumus socialinio teisingumo klausimais.

Be „Popamos“ priešininkų, yra ir kitų kliūčių popiežiaus tolerantiškumo ir socialinio teisingumo misijai. Viena jų - kai kurių katalikų dvasininkų ištvirkėliški skandalai, kurie žemina bažnyčią ir žeidžia tikinčiuosius. Apie juos popiežius atvirai kalba, nors radikalių pokyčių, tokių kaip celibato panaikinimas, berods nenusimato. Nors vizito JAV metu jis daug kartų tvirtino, kad būtina atverti širdis visiems, ypač nuskriaustiesiems, atrodo, kad pati bažnyčia vis dar neketina sulaužyti nusistovėjusios hierarchijos ir leisti moterims kunigauti.

Popiežiaus noras padėti įvairioms religijoms susikalbėti yra ypač sveikintinas. Ceremonija Rugsėjo 11-osios tragedijos vietoje, kur popiežius bendravo su įvairių religijų atstovais, palietė ne vieną širdį. Tačiau reikia pripažinti,kad Vatikano hierarchijai nėra atitikmens kitoje svarbioje pasaulio religijoje - islame, ir tai komplikuoja religijų dialogą, nes nėra aišku, su kuo popiežiui reikėtų kalbėtis apie ekstremizmą ir būdus su juo kovoti.

Šios kliūtys nesutrukdė minioms džiūgauti bendraujant su charizmatišku dvasininku ir, kaip pasidarė aišku, diplomatišku politiku, mokančiu naudotis simbolių ir jausmų jėga. Popiežiaus įtaka ilgainiui paveiks JAV ir pasaulio politiką ne per iškilmingus susitikimus su pasaulio galingaisiais, kalbas Kongreso rūmuose ar Jungtinėse tautose. Ši įtaka - tai poveikis „paprastiems“ žmonėms, stiprėjančiai tarptautinei visuomenei, kuri pradeda vis labiau kreipti dėmesį į popiežiaus skelbiamą žinią susirūpinti visų „bendrais namais“.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (41)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

R. Karbauskis: G. Paluckas nori išvesti socialdemokratus iš koalicijos dėl artėjančių rinkimų

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nori išvesti partiją iš valdančiosios koalicijos su...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (120)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (65)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (19)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (6)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (11)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (39)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....