Buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas pripažįsta, kad tuometinės Sovietų Sąjungos Komunistų partijos sekretorius Josifas Stalinas po Antrojo pasaulinio karo vykdė represijas, tačiau nesupranta, kaip Lietuvos žmonės jo gali jo negerbti.
Valerijus Ivanovas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Juk jis Lietuvą išvadavo nuo fašistinių okupantų“, – ketvirtadienį Vilniaus miesto apylinkės teisme pareiškė 66 metų V. Ivanovas.

Teisme buvęs „Jedinstvo“ lyderis aiškinosi dėl savo poelgio gegužės 9-ąją, kai sostinės Antakalnio kapinėse buvo minima Pergalės Antrajame pasauliniame kare (daugelyje posovietinių valstybių dar vadinamame Didžiuoju Tėvynės karu) diena. Tądien į minėjimą atvykęs V. Ivanovas su savimi atsinešė du plakatus – viename buvo pavaizduoti tarybiniai maršalai ir J. Stalinas, kitame – nežinomo kareivio kapas.

Šiuos plakatus leidimą gyventi Lietuvoje turintis Rusijos pilietis J. Ivanovas ir dar vienas vyras padėjo prie memorialo nežinomam kareiviui atminti – vėliau karių atminimą gėlių vainikais pagerbė minėjime dalyvavę Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Armėnijos, Kazachstano ambasadoriai, taip pat Lietuvos veteranų organizacijų nariai.

Po šio įvykio sostinės policijos pareigūnai V. Ivanovui surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą už Komunistų partijos sekretoriaus atvaizdo naudojimą masiniame renginyje. Už tai įstatymas numato baudą nuo 500 iki 1 tūkst. litų su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis, konfiskavimu.

Bylą V. Ivanovui iškėlę policijos pareigūnai plakato net nepaėmė, todėl apie tai sužinojęs teisėjas įpareigojo jį saugoti, kol įsiteisės nutarimas jam iškeltoje administracinio teisės pažeidimo byloje.

„Tas plakatas su J. Stalinu dabar yra pas mane namuose, gal kada į muziejų paklius, o tas su nežinomu kariu liko kapinėse“, – sakė jis.

Buvęs „Jedinstvo“ lyderis teisme aiškino, kad nepripažįsta jam pateiktų kaltinimų, nes esą nepažeidė Lietuvos įstatymų.

„Esu Rusijos pilietis, tą dieną, kuri yra mano šalies šventė, atėjau su plakatu ne politiniais tikslais, o norėdamas pagerbti Antrojo pasaulinio karo nugalėtojus – J. Stalino portretas buvo tarp Raudonosios Armijos maršalų, kurie laimėjo karą su fašistų okupantais, – sakė Kaune gimęs V. Ivanovas. – Jie taip pat ir Lietuvą išvadavo nuo fašistinių okupantų. Visi žmonės, kurie yra plakate, yra su maršalų kostiumais, turi apdovanojimus, su munduru yra ir J. Stalinas – jam prisegtas ordinas su auksine žvaigžde“.

Buvęs „Jedinstvo“ lyderis patikino, kad Lietuvos įstatymai jam nedraudžia „demonstruoti istorinių ir dabarties įvykių“ – prieš pasigamindamas plakatus vyras gerai išanalizavo Administracinių teisės pažeidimų kodekse (ATPK) numatytus draudimus.

„Juk nenešiau plakato per miestą, tiesiog ėjau pas tuos žmones, kurie suprato, kas nutiko, kurie ėjo su gėlėmis prie kapų, tiesiog parodžiau žmones, kurie vadovavo ir laimėjo karą, mums padovanojo didelę pergalę“, – tikino jis.

V. Ivanovas aiškino, kad jam iškelta byla nėra jau tokia paprasta, kaip gali atrodyti iš šono.

„Tai labai svarbi politinė byla – J. Stalinas išlaisvino Lietuvą, – teisme aiškino jis. – Nesuprantu, kaip Lietuvoje gali negerbti J. Stalino, kuris išvadavo šalį. Tokia yra istorija, niekas jos nepaneigs ir nesumenkins“.

„Mano tikslas buvo įvesti istorinį teisingumą, jeigu mes pagerbiame žuvusius, todėl reikia prisiminti ir jiems vadovavusius – būtent šie žmonės nugalėjo vokiečių fašizmą, – savo argumentus teisme dėstė V. Ivanovas. – Suprantu, kad esu tokia persona, jeigu ką padarau, iš karto sukeliamas skandalas, rengiamos provokacijos... Žmonėms parodžiau istorines asmenybes – tuos, kurie nugalėjo okupantus. Suprantu, Lietuva gali turėti pretenzijų J. Stalinui, tačiau eidamas į kapines norėjau tik žmonėms parodyti, kas išlaisvino Lietuvą nuo tų žmonių, kurie norėjo ją padaryti niekuo ar tiesiog sunaikinti“.

V. Ivanovas pabrėžė, kad J. Stalino portretą demonstravo kaip Antrojo pasaulinio karo nugalėtojo, tačiau ne kaip Komunistų partijos sekretoriaus.

„Ta diena man yra labai svarbi, J. Staliną demonstravau kaip maršalą, o ne kaip politinį lyderį“, – patikino Rusijos pilietis.

„Man nesuprantama, kas atsitiko, jaučiuosi nekaltas, jokių sovietinių simbolių nenešiau, – sakė jis. – Nenešiau ir partijos lyderių, jokiame įstatyme neradau, kad draudžiama nešti J. Stalino portretą“.

Vis dėlto, buvęs prosovietinės organizacijos lyderis pripažįsta, kad J. Stalinas yra atsakingas už po karo prieš Lietuvos ir kitų tautų žmones taikytas represijas.

„Taip, J. Stalinas atsakingas už represijas, tačiau kad už tai jis būtų teisiamas, turi vykti procesas, bet tokio proceso prieš komunizmą dar nesu girdėjęs – jis yra atsakingas, tai kaip istorikas galiu pasakyti, bet negaliu jo teisti, – sakė buvęs „Jedinstvo“ lyderis. – Pirmiausia reikia pradėti tyrimą – kas pradėjo represijas, kas ką skundė, kas užvaldė žemes... Už trėmimus Lietuvoje atsakomybę turi prisiimti ir tie lyderiai, kurie dirbo čia – Antanas Sniečkus, NKVD... Netikiu, kad J. Stalinas žinojo visus, kurie buvo vežami iš Naujosios Vilnios. Tik Dievui ir teismui galima teisti.“

V. Ivanovas taip pat pažymėjo, kad net ne visi Lietuvos gyventojai vienareikšmiškai vertina J. Staliną. „Patikėkite, žmonės jį skirtingai vertina – net interneto komentaruose yra parašyta, o ką blogo J. Stalinas padarė, juk mūsų šalį išvadavo“, – teisme kalbėjo jis.

Ar pagrįstai V. Ivanovui buvo surašytas protokolas už plakato su J. Stalino atvaizdu demonstravimą, teismas ketina paskelbti po savaitės. Jeigu V. Ivanovui teismo nutarimas bus nepalankus, jis sakė jį skųs apeliacine tvarka.

„Kovosiu iki galo“, – prašydamas „užbaigti cirką“ teisme sakė jis.

V. Ivanovas 1997 m. buvo nuteistas už žuvusiųjų 1991 m. sausio 13 d. įžeidimą. Metus laiko jis praleido Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje. Savo knygoje „Lietuvos kalėjimas“ jis tvirtino, kad sausio 13-ąją tarybinė armija nenužudė nė vieno laisvės gynėjo, o aukos – falsifikacija.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (129)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (1)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (56)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (45)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (54)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Pajūryje siūlo užsienio turistus sutraukiantį poilsį: lietuviai nebevertina to, ką turime (4)

Didžiausio šalies kurorto pašonėje esantis Palangos kempingas baigia savo antrąjį sezoną.

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (31)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Duonos gamintojai pasišovė išsaugoti lietuviškos ruginės duonos tradicijas (1)

Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėja ruginės duonos gamybos tradicijomis. Vis dėlto...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (64)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Kokios spalvos bus madingos artėjančio šaltojo sezono metu

Vasarai artėjant į pabaigą pamažu imama domėtis, koks koloritas dominuos artėjančio šaltojo...