Didžiųjų šalies miestų nakvynės namų darbuotojai su nerimu laukia prognozuojamų didesnių šalčių. Į šias įstaigas jau prieš kelias dienas plūstelėjo šiltos lovos ieškantys benamiai, o šią savaitę jų dar labiau padaugės.
Benamis
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)

Praėjusį savaitgalį kraštą pasiekę šalčiai turėtų išsilaikyti iki kito savaitgalio. Sinoptikai prognozuoja, kad trečiadienio naktį temperatūra gali nukristi iki 15 laipsnių žemiau nulio, dieną spaus apie 10 laipsnių šaltis.

Gatvėmis besišlaistantys ir atliekų konteineriuose maisto likučių ieškantys asmenys, paprastai nakvojantys rūsiuose ar šilumos mazguose, paspaudus didesniam šalčiui traukia į nakvynės namus. Didžiuosiuose miestuose yra net po kelias tokias įstaigas. Į jas pernakvoti pageidaujantys asmenys ateina vakare, o rytą privalo išeiti.

Pirmoji banga 

Į Kauno miesto nakvynės namus benamiai plūstelėjo su pirmąja šalčio banga - savaitgalį. Pasak šios įstaigos direktorės Zitos Verbavičienės, situacija kol kas nėra ekstremali, tačiau socialiniai darbuotojai jau pasiruošę benamių šturmui. "Manau, kad tie žmonės džiaugėsi, jog šalčiai sutapo su savaitgaliu, kai vienos nakties nakvynės namuose R.Kalantos gatvėje nebuvo administracijos, - pasakojo direktorė. - Mes paprastai juos pakamantinėjame, kodėl neturi dokumentų, kodėl neužsiregistravę darbo biržoje, tad šios apklausos kai kuriuos benamius atbaido ir jie pas mus neskuba. Tačiau per šalčius įleidžiame visus pageidaujančius asmenis, net ir neblaivius. Suprantame, kad tokiu būdu jie dienomis ginasi nuo šalčio." Kauno nakvynės namuose vienu metu gali glaustis 50 benamių, praėjusį savaitgalį jie buvo beveik pilni.

Atveža ir neblaivius 

Įvairiuose Vilniaus nakvynės namuose prieglobstį gali rasti apie 300 benamių, tačiau šaltą žiemą jų dažniausiai ateina daugiau.

Pasak Vilniaus nakvynės namų filialo "Sala" vedėjos Jurgitos Radzevičiūtės, pastarosiomis naktimis bendrajame šios įtaigos kambaryje vidutiniškai nakvojo po 30 benamių. Kitoje šio filialo dalyje kasnakt priglaudžiama apie 30 sušalusių ar neblaivių asmenų. "Mes neteikiame išblaivinimo paslaugų, o tik leidžiame tiems žmonėms pernakvoti, - LŽ sakė J.Radzevičiūtė. - Kai kurie jų išsimiegoję iškart mus palieka, o kiti palaukia ryto. Šiame filiale priimame visus, kurie ateina. Nereikalaujame net dokumentų. Svarbiausia, kad jie nesušaltų."

Kitame Vilniaus nakvynės namų filiale "Kryžkelė" taip pat priimami visi norintieji. Šio filialo vedėjos Janinos Kulienės teigimu, įstaigoje yra apie 60 vietų, tačiau prireikus telpa ir 80, ir 100 žmonių. "Guldome ir ant grindų, patiesę čiužinius, - sakė J.Kulienė. - Negalime leisti, kad žmonės sušaltų."

Kreipėsi į visuomenę 

LŽ kalbinti Klaipėdos nakvynės namų darbuotojai tvirtino, kad šaltų dienų kol kas buvę per mažai, tad benamiai dar nepajutę poreikio ieškoti šiltos nakvynės. Tačiau socialiniai darbuotojai pasiruošę prasidėsiančiam benamių antplūdžiui ir ragina, kad neabejingi būtų ir miestiečiai.

"Praeivius, pastebėjusius šąlantį žmogų, sėdintį ant suolelio ar gulintį ant grindinio, prašome pranešti mums, - sakė Klaipėdos nakvynės namų direktorė Alma Kontrimaitė. - Laimė, mirtinai sušalusiųjų uostamiestyje dar nėra. Pastarosiomis naktimis mūsų vienos nakties nakvynės namuose prieglobstį rado apie 40 asmenų."

Pasak A.Kontrimaitės, kaip ir kituose miestuose, per šalčius bus priimami ir neblaivūs asmenys: "Nenorime, kad benamiai mirtų nuo šalčio gatvėse, tad laikiną prieglobstį vienos nakties nakvynės namuose gali rasti ir neblaivūs benamiai."

Visi nakvynę čia pasirinkę asmenys paprastai elgiasi ramiai. Jie supranta, kad jei elgsis agresyviai, bus išvežti į artimiausią policijos nuovadą, kur visą naktį teks praleisti ant betoninio suolelio.

Praėjusiąją žiemą vienos nakties nakvynės namuose Klaipėdoje benamius dėl vietos stokos teko ne guldyti, o sodinti kaip traukinyje. Šioje įstaigoje yra 52 vietos, o kasnakt susišildyti norėdavo apie 70 benamių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (7)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (200)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (15)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (20)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (50)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (299)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (23)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (113)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (86)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...