Penktadienį tarp pirmos ir antros valandos nakties buvo įvykdytas vandalizmo aktas prieš Lietuvos ambasadą Baltarusijoje. Į Lietuvos ambasados teritoriją buvo įmesti keli buteliai, panašūs į vadinamuosius „Molotovo kokteilius“, tačiau jie buvo nedegūs. Kartu su buteliais atskriejo ir skrajutės, ant kurių rusiškai rašoma, jog Lietuva neverta būti tarp civilizuotų valstybių.
Pergalės dienos paradas
© AFP/Scanpix
„Čia viskas dėl sovietinių simbolių“, - vandalizmo aktą DELFI komentavo Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje Edminas Bagdonas.

Vandalai naktį išterliojo ir ambasados pastato sieną – ant jos atsirado grafiti tipo įžeidžiantys užrašai ir sovietinė simbolika. Atsakomybę už vandalizmo aktą prieš Lietuvos ambasadą prisiėmė nacionalbolševikai.

„Kokius simbolius galime ar negalime naudoti iki šiol Lietuvą "mokė" tik vienos šalies pareigūnai. Šiandien matome, kad yra jų bendraminčių ir kitur, ir kokiomis priemonėmis jie "kovoja" už savo teisybę. Galime tik apgailestauti, kad į šią akciją buvo įpainioti ir mūsų kaimynai baltarusiai", - sakė pavardės nenorėjęs minėti Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas.

Nacionalbolševikų išpuolis prieš Lietuvą

DELFI primena, kad Lietuvos Seimas birželio 17 dieną priėmė įstatymą, kuriuo draudžiama viešuose susirinkimuose demonstruoti totalitarinių režimų – nacizmo ir komunizmo – simboliką. Tai reiškia, kad be įvairių nacių ženklų ar nacionalsocialistų partijos vadovų portretų susirinkimuose draudžiama viešai rodyti ir sovietinius simbolius: kūjį su pjautuvu, penkiakampę raudoną žvaigždę, SSRS Komunistų partijos vėliavą, šios partijos vadų portretus ir panašiai.

Birželio 19 d. prie Lietuvos ambasados Rusijoje surengta protesto akcija. Rusijos komunistai, vadovaujami kelių Maskvos miesto tarybos deputatų, piketavo dėl Seimo sprendimo uždrausti sovietinius simbolius susirinkimuose. Žmonės atėjo „pasipuošę“ SSRS laikų ženklais, su aštriais pareiškimais išmargintais plakatais, tačiau jų būrys nebuvo toks gausus, kaip skelbta išvakarėse.

Lietuva pareiškė protestą

Edminas Bagdonas
© DELFI

Lietuvos ambasadorius E. Bagdonas oficialiems Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnams pareiškė protestą, reikalaudamas išsiaiškinti situaciją, surasti įvykio kaltininkus ir imtis priemonių, kad ateityje nebūtų pažeistas Lietuvos ambasados imunitetas.

„Kreipėmės į Baltarusijos užsienio reikalų ministeriją, kad jie užtikrintų mūsų apsaugą ir kad ateityje tai nepasikartotų. Jie, žinoma, mums pažadėjo viską, kad kreipsis į atitinkamas institucijas. Atsiprašė mūsų. O įvykio aplinkybes dabar aiškinamės, nieko konkrečiai daugiau pasakyti negaliu“, - sakė ambasadorius.

Laikinasis Baltarusijos ambasados reikalų patikėtinis penktadienį buvo iškviestas į Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją. Jam buvo įteikta Lietuvos nota Baltarusijai.

Kadangi buvo pažeisti pagal 1961 metų Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių garantuoti Lietuvos diplomatinės atstovybės imunitetai, siekiant išsiaiškinti visas įvykio aplinkybes, laikinai sustabdytas dokumentų priėmimas Lietuvos ambasados Baltarusijoje Konsuliniame skyriuje. Lietuvos piliečiams konsulinė pagalba bus teikiama.

Ambasada Minske
LR ambasados Minske nuotr.

Ambasada Minske2
LR ambasados Minske nuotr.

Ambasada Minske3
LR ambasados Minske nuotr.

Ambasada Minske1
LR ambasados Minske nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (2)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (55)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Įsiutino dukart pabrangusi draudimo poliso įmoka: ar visi jau uždirba didesnius atlyginimus? (2)

Kosminiu greičiu augančios kainos ir jausmas, kad tu, žmogau, esi tiesiog įkaitas – tai ir...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (138)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (88)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (31)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (13)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (14)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (42)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...