Norint sulaikyti Rusijos agresiją, reikia, kad NATO buvimas rytinėje Europoje būtų aiškus ir matomas, tačiau Aljanso sąjungininkės taip pat turi padidinti metų metus mažintas karines išlaidas, antradienį sakė Estijos ministras pirmininkas Taavi Roivas.
Barackas Obama
© AP/Scanpix

T.Roivas interviu naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad NATO turėtų įrengti savo ginkluotės bazes buvusiame rytiniame bloke, padidinti savo rytinių sienų apsaugą ir sukurti greito dislokavimo pajėgas, kurios galėtų greičiau reaguoti konflikto atveju.

„Mums reikia užtikrinti, kad atgrasinimas būtų toks stiprus, kad Rusija net negalvotų eiti toliau (Ukrainos)“, – sakė 34-erių T.Roivas apie Maskvos veiksmus Kryme ir rytinėje Ukrainoje.

Taip T.Roivas kalbėjo JAV prezidento Baracko Obamos vizito į Estiją išvakarėse.

B.Obama ketvirtadienį ir penktadienį dalyvaus NATO viršūnių susitikime Velse, kurio pagrindinė tema turėtų būti Rusijos veiksmai Ukrainoje.

Estonia's Prime Minister Taavi Roivas
Estonia's Prime Minister Taavi Roivas
© DELFI / Tomas Vinickas

Lietuvą, Latviją ir Estiją, kurios nuo 2004 metų yra NATO ir Europos Sąjungos narės, kai kas laiko pažeidžiamiausiomis dėl jose gyvenančių rusų mažumų ir didelės energetinės priklausomybės nuo Maskvos.

„Mes nekalbame apie dešimtis tūkstančių nuolat dislokuotų (NATO) karių bet kokiu artimu laiku, tai nėra (mūsų) tikslas, - kalbėjo T.Roivas. – Mes kalbame apie aiškų ir matomą buvimą, kalbame apie oro policiją... ir pasirengimą prireikus. Tai reiškia apmokymus ir specialią įrangą“.

Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas, kurio galios iš esmės yra simbolinės, anksčiau kalbėjo dar griežčiau. Per valstybinį vizitą Norvegijoje jis pareiškė, kad NATO turėtų įkurti nuolatinę bazę Estijoje.

NATO šią savaitę susitarė suformuoti „priešakines“ greitojo reagavimo pajėgas, kurias sudarytų keli tūkstančiai karių, kuriuos galima būtų per ne daugiau kaip dvi dienas dislokuoti karštosiose zonose. Anksčiau numatytas reagavimo pajėgų dislokavimo laikas buvo maždaug penkios dienos.

Tačiau Aljansas lieka susiskaldęs nuolatinių bazių įkūrimo rytinėje dalyje klausimu, nes tai galėtų pažeisti galiojantį NATO susitarimą su Maskva. Tačiau B.Obama tokiam žingsniui išreiškė simbolinę paramą.

„Esant tokiam smurto padidėjimui Ukrainoje ir būgštavimams, kad Baltijos šalys gali būti kitas (taikinys), truputis matomo nuraminimo tikrai būtina“, – savo ruožtu pareiškė buvęs JAV ambasadorius Azerbaidžane Matthew Bryza.

Estijos ministras pirmininkas Taavi Roivas
Estijos ministras pirmininkas Taavi Roivas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Tai nuramins padėtį ir palaikys visuomenės sanglaudą, ypač Latvijoje ir Estijoje, kurioje gausios etninių rusų ir rusakalbių bendruomenės“, – sakė M.Bryza, kuris dabar vadovauja Estijoje įsikūrusiam Tarptautinių gynybos studijų centrui.

Išlaidos

T.Roivas taip pat sakė, kad reikia didinti NATO narių išlaidas gynybai, nes Rusijos agresija rodo ilgam pasikeitusią Europos saugumo padėtį.

„Visa Europa supranta, kad saugumo padėtis pasikeitė. Ir tai nėra tik laikinas saugumo padėties pasikeitimas, – kalbėjo R.Roivas. – Tai ne šiaip blogi orai, o veikiau klimato pokyčiai“.

Dauguma Aljanso sąjungininkių Europoje pernai gynybai skyrė 1,6 proc. BVP, – tai yra mažiau nei numatyti 2 procentai. Tik trys šalys – Britanija, Estija ir Graikija, įvykdė reikalavimą, tuo tarpu kelios Rytų Europos šalys gynybai išleido mažiau nei 1 proc. savo BVP.

T.Roivas pridūrė, kad reikėtų skelbti daugiau sankcijų Rusijai, o Europa privalo sumažinti priklausomybę nuo Rusijos dujų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (167)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (71)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (27)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

7 vietos pasaulyje, kur žmonės valgė žmones (3)

Kanibalizmas anksčiau pasaulyje buvo gana paplitęs reiškinys, pasakytų antropologai. Kartais jį...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (27)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (152)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (13)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (5)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (18)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...