Atvira žaizda Vilniaus centre – Lukiškės – mena caro laikus

 (219)
Atvira žaizda Vilniaus centre – Lukiškės – mena caro laikus
© A.Didžgalvio nuotr.

1904 m. pastatytas Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas skaičiuoja paskutinius metus – planuojama, kad iki 2014 m. pastate įsikūrusios trys įstaigos – kalėjimas, tardymo izoliatorius ir laisvės atėmimo vietų ligoninė – bus iškeltos. Daugiau nei šimtmetį skaičiuojantis carinės Rusijos laikų tvirtovės pastatų kompleksas yra valstybės saugomų objektų sąraše.

Kaip rašoma tardymo izoliatoriaus-kalėjimo interneto svetainėje, į šį kompleksą įtrauktas pats kalėjimas, jo administracinis pastatas ir Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė.

Kalėjimo tvirtovė Rusijos imperatoriaus Nikolajaus Antrojo įsaku šalia Lukiškių aikštės pradėta statyti 1901 m., o pradėjo veikti 1904 m. Carinės Rusijos laikotarpiu čia kalėjo ne tik kriminaliniai nusikaltėliai, bet ir politiniai veikėjai – pavyzdžiui, Rusijos bolševikinio judėjimo lyderis Feliksas Dzeržinskis ir buvęs Izraelio valstybės premjeras-ministras Menachemas Beginas.

Vilniaus centre esančiame Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime bausmę atlieka nuteisti pilnamečiai asmenys ir patalpinami įtariamieji, kuriems suėmimą kaip kardomąją priemonę paskyrė Vilniaus, Alytaus, Utenos ir Marijampolės apskrityse esantys teismai. Čia taip pat atlieka bausmę nuteistieji laisvės atėmimu iki gyvos galvos, nuteistieji, kuriems teismas nustatė bausmę atlikti kalėjime, nuteistieji, perkelti į pataisos namų kamerų tipo patalpas ir Kalėjimo departamento direktoriaus pasiųsti šių nuobaudų atlikti kalėjime.

Šiuo metu Lukiškėse iš viso laikoma apie 1000 asmenų. 82 nuteisti iki gyvos galvos, tarp jų – viena moteris. Kalėjimo viduje veikia katalikiška koplyčia.

Šią savaitę kalėjime apsilankiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė atkreipė dėmesį į pasibaisėtiną kokybę ir sąlygas, kuriomis laikomi žmonės.

DELFI kviečia pasižvalgyti po, prezidentės žodžiais tariant, atvirą žaizdą Vilniaus centre:


www.DELFI.lt
 
219
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Lietuvoje

Svajonė išpildyta, o džiaugsmo nėra (9)

2014 rugsėjo mėn. 24 d. 05:30
Seimas pagaliau įvykdė tai, ką politikai žadėjo metų metus. Tiesioginiai merų rinkimai, turėję tvirtą daugumos šalies gyventojų palaikymą, įteisinti. Tačiau šis sprendimas rinkėjams entuziazmo nekelia.

Turtingo vyro teroras: išvijo iš namų, o kai moteris susiruošė išvykti į kitą miestą, pagrobė dukrą (16)

2014 rugsėjo mėn. 24 d. 05:30
Turtingo vyro teroras: išvijo iš namų, o kai moteris susiruošė išvykti į kitą miestą, pagrobė dukrą
Daug metų vyro terorą kentusi moteris niekaip negali ištrūkti iš jo priklausomybės.

Izraelio ambasadoriumi turėtų tapti A. Maimonas (2)

2014 rugsėjo mėn. 23 d. 23:02
Pirmuoju Izraelio ambasadoriumi Lietuvoje turėtų tapti diplomatas Amiras Maimonas.

D. Grybauskaitė susitiko su H. Clinton (35)

2014 rugsėjo mėn. 23 d. 22:43
Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį Niujorke susitiko su buvusia JAV valstybės sekretore Hillary Clinton.

R. Masiulis: toks pasiūlymas – staigmena man pačiam (24)

2014 rugsėjo mėn. 23 d. 21:29
Paskirtasis energetikos ministras Rokas Masiulis pripažįsta, kad toks karjeros šuolis buvo didelė staigmena jam pačiam.