Atvira žaizda Vilniaus centre – Lukiškės – mena caro laikus

 (219)
Atvira žaizda Vilniaus centre – Lukiškės – mena caro laikus
© A.Didžgalvio nuotr.

1904 m. pastatytas Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas skaičiuoja paskutinius metus – planuojama, kad iki 2014 m. pastate įsikūrusios trys įstaigos – kalėjimas, tardymo izoliatorius ir laisvės atėmimo vietų ligoninė – bus iškeltos. Daugiau nei šimtmetį skaičiuojantis carinės Rusijos laikų tvirtovės pastatų kompleksas yra valstybės saugomų objektų sąraše.

Kaip rašoma tardymo izoliatoriaus-kalėjimo interneto svetainėje, į šį kompleksą įtrauktas pats kalėjimas, jo administracinis pastatas ir Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė.

Kalėjimo tvirtovė Rusijos imperatoriaus Nikolajaus Antrojo įsaku šalia Lukiškių aikštės pradėta statyti 1901 m., o pradėjo veikti 1904 m. Carinės Rusijos laikotarpiu čia kalėjo ne tik kriminaliniai nusikaltėliai, bet ir politiniai veikėjai – pavyzdžiui, Rusijos bolševikinio judėjimo lyderis Feliksas Dzeržinskis ir buvęs Izraelio valstybės premjeras-ministras Menachemas Beginas.

Vilniaus centre esančiame Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime bausmę atlieka nuteisti pilnamečiai asmenys ir patalpinami įtariamieji, kuriems suėmimą kaip kardomąją priemonę paskyrė Vilniaus, Alytaus, Utenos ir Marijampolės apskrityse esantys teismai. Čia taip pat atlieka bausmę nuteistieji laisvės atėmimu iki gyvos galvos, nuteistieji, kuriems teismas nustatė bausmę atlikti kalėjime, nuteistieji, perkelti į pataisos namų kamerų tipo patalpas ir Kalėjimo departamento direktoriaus pasiųsti šių nuobaudų atlikti kalėjime.

Šiuo metu Lukiškėse iš viso laikoma apie 1000 asmenų. 82 nuteisti iki gyvos galvos, tarp jų – viena moteris. Kalėjimo viduje veikia katalikiška koplyčia.

Šią savaitę kalėjime apsilankiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė atkreipė dėmesį į pasibaisėtiną kokybę ir sąlygas, kuriomis laikomi žmonės.

DELFI kviečia pasižvalgyti po, prezidentės žodžiais tariant, atvirą žaizdą Vilniaus centre:


www.DELFI.lt
 
219
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Lietuvoje

Buvęs ambasadorius R. Juška pasitraukė iš URM (1)

2014 liepos mėn. 23 d. 10:36
Buvęs ambasadorius Vengrijoje diplomatas Renatas Juška, kurio karjera sudegė maždaug prieš metus ambasadoriaujant Vengrijoje, kai įsiliepsnojo į internetą nutekėjusių privačių pokalbių skandalas, paliko ir Užsienio reikalų ministerijos (URM) durimis.

Prokurorų kaltinimai buvusiam Seimo nariui: žemiau nėra kur kristi byloje minimi Visvaldas ir Irena Matijošaičiai (9)

2014 liepos mėn. 23 d. 10:33
Andrius Romanovskis, Vitas Matuzas
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Buvęs Seimo narys Vitas Matuzas turėtų raudonuoti iš gėdos: prokurorui teisme pagarsinus ilgamečiam Panevėžio politikui pateiktus kaltinimus paaiškėjo, kad jis dėl pinigų buvo pasiryžęs bet kam.

Reikalauja D. Barakausko atsiprašymo dėl elgesio su musulmonais (5)

2014 liepos mėn. 23 d. 10:23
Daugiau kaip 170 nevyriausybinių organizacijų vienijantis Europos tinklas prieš rasizmą kreipėsi į Lietuvos vidaus reikalų ministrą, kviesdamas oficialiai atsiprašyti Lietuvos musulmonų bendruomenės, rašoma Lietuvos žmogaus teisių centro pranešime.

Orai: priešaky alinanti kaitra ir perkūnija (1)

2014 liepos mėn. 23 d. 09:51
Žaibai Vilniuje
Fotografas.co nuotr.
Dienos įgaus vasarišką monotoniją. Bus saulėta ir vis karščiau. Tačiau artėjant savaitgaliui vis dažniau grūmos perkūnija, o debesys vietomis šliūkštels lietaus.

Sausio 13-osios bylos įtariamasis sulaukė įtakingų užtarėjų (29)

2014 liepos mėn. 23 d. 07:18
Jurijus Melas
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Penktą mėnesį Lietuvoje suimtas laikomas ir nusikaltimais žmoniškumui kaltinamas buvęs Rusijos ginkluotųjų pajėgų veteranas Jurijus Melas sulaukė įtakingų užtarėjų.