Atvira žaizda Vilniaus centre – Lukiškės – mena caro laikus

 (219)
1904 m. pastatytas Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas skaičiuoja paskutinius metus – planuojama, kad iki 2014 m. pastate įsikūrusios trys įstaigos – kalėjimas, tardymo izoliatorius ir laisvės atėmimo vietų ligoninė – bus iškeltos. Daugiau nei šimtmetį skaičiuojantis carinės Rusijos laikų tvirtovės pastatų kompleksas yra valstybės saugomų objektų sąraše.
Atvira žaizda Vilniaus centre – Lukiškės – mena caro laikus
© A.Didžgalvio nuotr.

Kaip rašoma tardymo izoliatoriaus-kalėjimo interneto svetainėje, į šį kompleksą įtrauktas pats kalėjimas, jo administracinis pastatas ir Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė.

Kalėjimo tvirtovė Rusijos imperatoriaus Nikolajaus Antrojo įsaku šalia Lukiškių aikštės pradėta statyti 1901 m., o pradėjo veikti 1904 m. Carinės Rusijos laikotarpiu čia kalėjo ne tik kriminaliniai nusikaltėliai, bet ir politiniai veikėjai – pavyzdžiui, Rusijos bolševikinio judėjimo lyderis Feliksas Dzeržinskis ir buvęs Izraelio valstybės premjeras-ministras Menachemas Beginas.

Vilniaus centre esančiame Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime bausmę atlieka nuteisti pilnamečiai asmenys ir patalpinami įtariamieji, kuriems suėmimą kaip kardomąją priemonę paskyrė Vilniaus, Alytaus, Utenos ir Marijampolės apskrityse esantys teismai. Čia taip pat atlieka bausmę nuteistieji laisvės atėmimu iki gyvos galvos, nuteistieji, kuriems teismas nustatė bausmę atlikti kalėjime, nuteistieji, perkelti į pataisos namų kamerų tipo patalpas ir Kalėjimo departamento direktoriaus pasiųsti šių nuobaudų atlikti kalėjime.

Šiuo metu Lukiškėse iš viso laikoma apie 1000 asmenų. 82 nuteisti iki gyvos galvos, tarp jų – viena moteris. Kalėjimo viduje veikia katalikiška koplyčia.

Šią savaitę kalėjime apsilankiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė atkreipė dėmesį į pasibaisėtiną kokybę ir sąlygas, kuriomis laikomi žmonės.

DELFI kviečia pasižvalgyti po, prezidentės žodžiais tariant, atvirą žaizdą Vilniaus centre:


www.DELFI.lt
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Lietuvoje

Atsakė į klausimus norintiems tapti šauktiniais

Panevėžio regione į privalomąją karo tarnybą jau nebekviečiami jaunuoliai, kurie į karo prievolės komplektavimo padalinį turėjo atvykti spalio 5 dieną ir vėliau, LRT RADIJUI sako Krašto apsaugos ministerijos Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas Žygimantas Adamonis.

Su pabėgėliais dirbanti siro duktė: Lietuvoje reakcija į juos man atrodo juokinga (142)

Kristinos Kaghdo gyvenimo istorija – neįtikėtina. Gimė ji siro ir lenkės šeimoje, dvylika metų praleido Damaske, tuomet atvyko į Lietuvą, o galiausiai metusi visus darbus Vilniuje išvyko padėti pabėgėliams.

Garsusis V. Vigelis rado naują darbą (25)

Kultūros viceministro pareigas priverstas palikti „darbietis“ Vytautas Vigelis papildė Seimo Darbo partijos frakcijos seniūno Kęstučio Daukšio padėjėjų-sekretorių komandą.

Policiją okupuoja moterys (76)

Įprastai spalio pradžioje, kai minima Angelų sargų, arba Policijos, diena, prisimenama, koks svarbus, reikalingas, bet pavojingas yra policininko darbas. Ir nors į pareigūnus vis dar pirmiausia žiūrima kaip į baudėjus, visuomenės pasitikėjimas policija auga – per dešimtmetį žmonių, pasitikinčių policija, padaugėjo dviem dešimtims procentų.

Panevėžio regione nutraukiamas privalomas šaukimas į karo tarnybą (11)

Nuo šiandienos Panevėžio regione nutraukiamas privalomas šaukimas į karo tarnybą.