Pas prezidentą antradienį apsilankęs Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Mečys Laurinkus atskleidė sulaikytojo šnipinėjimu įtariamo asmens pavardę. Po susitikimo su prezidentu M.Laurinkus žurnalistams sakė, šnipinėjimu įtariamas asmuo yra 1974 metų gimimo šiaulietis Eugenijus Jonika.
M.Laurinkus
© "Lietuvos žinios"
Jis yra dirbęs vidaus reikalų sistemoje ir žinojo šio darbo specifiką. Tačiau, anot M.Laurinkaus, pastaruoju metu jis niekur nedirbo.

"Tai žmogus, kuris buvo ir pats susipažinęs su operatyvine veikla ir būtent šias žinias, susijusias su operatyvine veikla, ketino perduoti kitai valstybei", - sakė M.Laurinkus. Pasak jo, tai yra "daugelio žinių kompleksas", kuriame - duomenys apie operatyvinius darbuotojus, metodikas ir pan.

Pasak jo, pateikiant kaltinimus, šis nusižengimas bus siejamas su dviem Baudžiamojo kodekso straipsniais - valstybės išdavimo ir valstybės paslapčių atskleidimo. M.Laurinkaus teigimu, kokie kaltinimai sulaikytam asmeniui bus pareikšti, bus nuspręsta parengtinio tardymo metu.

M.Laurinkus pabrėžė, kad jokia kita valstybė šioje byloje nėra kaltinama. "Šitas asmuo buvo sulaikytas VSD darbuotojų kaip surinkęs informaciją ir užmezgantis ryšius su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis. Kokios tai valstybės, bus sukonkretinta, kai bus pateikti kaltinimai arba teismo metu. Kol vyksta šitas procesas, praktiškai tai nėra atskleidžiama", - pažymėjo M.Laurinkus.

Paklaustas, ar E.Jonika buvo verbuojamas, M.Laurinkus teigė, kad jis slaptą informaciją rinko ir ketino perduoti kitai valstybei savo iniciatyva.

Kaip skelbta, Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Generalinės prokuratūros pareigūnai po pusės metų trukusios operacijos išaiškino ir pirmadienį Vilniuje sulaikė Lietuvos pilietį, kuris įtariamas šnipinėjimu bei valstybės paslaptį sudarančių žinių perdavimu užsienio šalies žvalgybai.

Sulaikytam asmeniui iškelta baudžiamoji byla. Parengtinį tardymą atlieka bendra Generalinės prokuratūros ir VSD tardymo operatyvinė grupė.

Pastarąjį kartą apie sėkmingą Lietuvos VSD operaciją prieš užsienio žvalgybininką buvo pranešta 1998-ųjų pabaigoje, o praėjus metams - 1999-ųjų gruodį - atskleista keletas tos operacijos detalių.

Tuomet buvo skelbiama, kad Vilniuje dirbęs Rusijos gynybos atašė padėjėjas Valerijus Kabalinovas bandė užverbuoti Lietuvos krašto apsaugos ministerijos karininką.

Žiniasklaida skelbė, kad V.Kabalinovas per vieną vilnietį antikvariato savininką susipažino su KAM karininku, kurį paprašė teikti įvairios informacijos. Rusijos žvalgybininką domino Lietuvos kariuomenės ginkluotė ir jos pirkimas, santykiai su NATO, kariniai planai, užsienio instruktoriai ir jų veikla Lietuvoje, kariniai objektai.

KAM karininkas apie bandymą jį užverbuoti pranešė VSD. Po to V. Kabalinovui karininkas perdavė VSD parengtų vaizdo kasečių, kuriose neva buvo slaptų karinių žemėlapių, dokumentų, Lietuvai siūlomų pirkti ir jau nupirktų ginklų pristatymai.

Diplomatinės neliečiamybės statusą turėjęs V.Kabalinovas, rūpinantis gerais kaimyniniais santykiais, nebuvo paskelbtas nepageidaujamu asmeniu, o tyliai išvyko iš Lietuvos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (140)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (48)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (27)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1165)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (328)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...