Generalinė prokuratūra turėtų ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius tikrinti laikmenas, kuriose saugomos techninės komandos apie teisėsaugininkų vykdomą telefoninių pokalbių pasiklausymo pradžią ir pabaigą. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) siūlo tokią nuostatą įteisinti patobulintame Operatyvinės veiklos įstatyme.
Alvydas Sadeckas
© ELTA
Kaip pranešė Seimo ryšių su visuomene skyrius, komitetas įregistravo nemažai pasiūlymų parlamente svarstomam Operatyvinės veiklos įstatymo naujos redakcijos projektui. Jais siekiama griežčiau ir aiškiau reglamentuoti operatyvinių veiksmų atlikimo tvarką, praplėsti prokurorų galimybes kontroliuoti operatyvinės veiklos teisėtumą ir atsakomybę už šią kontrolę, didinti Vyriausybės vaidmenį koordinuojant operatyvinę veiklą.

NSGK nariai siūlo palikti galiojančią nuostatą, kad Vyriausybės įgaliota institucija privalo sudaryti galimybes generaliniam prokurorui ar jo įgaliotam prokurorui susipažinti su laikmenomis, kuriose saugomos visos techninės komandos apie telefoninių pokalbių pasiklausymo pradžią ir pabaigą.

Šiam tikslui įgyvendinti komitetas ragina papildyti įstatymą nuostata, kad generalinis prokuroras ar jo įgaliotas prokuroras turi ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius atlikti patikrinimus, kaip laikmenose saugoma tokia informacija (techninės komandos). Apie kontrolės rezultatus prokurorai kiekvienos eilinės Seimo sesijos metu turėtų informuoti Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisiją.

Be to, NSGK siūlo numatyti, kad operatyvinių tarnybų pareigūnai, kreipdamiesi į prokurorus dėl operatyvinių veiksmų sankcijos arba jos pratęsimo, turėtų pateikti tyrimo medžiagą ir kitus dokumentus, pagrindžiančius būtinumą taikyti operatyvinius veiksmus. Galiojantis įstatymas neapibrėžia, kokius duomenis prokurorams privalo pateikti operatyvininkai.

Pasak komiteto pirmininko A. Sadecko, prokurorai turėtų analizuoti operatyvinių veiksmų pagrįstumą bei tikslingumą. "Kai operatyvinės veiklos subjektai kreipsis dėl telefoninių pokalbių pasiklausymo, prokurorai, prieš rašydami teismui teikimus dėl sankcionavimo arba sankcijos pratęsimo, galės pareikalauti informacijos apie atliekamus kitus operatyvinius veiksmus ir jų rezultatus. Taip bus įsitikinama, kad operatyvinės veiklos subjektai nepiktnaudžiauja šia veiklos forma", - pažymėjo parlamentaras.

A.Sadecko teigimu, norint sustiprinti Vyriausybės, kuri pagal Konstituciją privalo garantuoti valstybės saugumą ir viešąją tvarką, vaidmenį, siūloma numatyti, kad Ministro Pirmininko ar jo įgalioto asmens iniciatyva ne rečiau kaip kas 3 mėnesius būtų rengiami koordinaciniai pasitarimai.

NSGK nuomone, taip pat būtina užtikrinti, kad operatyvinės veiklos metu renkama informacija būtų naudojama griežtai pagal paskirtį ir įstatymų nustatyta tvarka.

Operatyvinės veiklos įstatymo naujos redakcijos ir su ja susijusių Baudžiamojo proceso kodekso, Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo bei Prokuratūros įstatymo pakeitimų ir papildymų projektus parengė šalies vadovo sudaryta darbo grupė, vadovaujama jo patarėjos Tomos Birmontienės.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (755)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (261)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (10)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (215)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (8)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...