Aneksijos nepripažinimo minėjime – padėkos Amerikai ir kirčiai Rusijai

 (248)
Aneksijos nepripažinimo minėjime – padėkos Amerikai ir kirčiai Rusijai
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

Penktadienį Vilniuje Vašingtono aikštėje paminėtas aneksijos nepripažinimo septyniasdešimtmetis. Minėjime dalyvavo premjeras Andrius Kubilius, pirmasis faktinis šalies vadovas atkūrus nepriklausomybe europarlamentaras Vytautas Landsbergis, prezidentas Valdas Adamkus, JAV ambasadorė Anne Elisabeth Derse.

Į minėjimą susirinko nemažai politikos elito atstovų, tačiau paprastų žiūrovų tarp minėjime dalyvavusių skautų, šaulių ir karių beveik nebuvo matyti. Ceremoniją stebėjo vos vienas kitas žmogus, o dauguma tik abejingai praėjo pro Vašingtono aikštę.

Tiesa, minėjimas nesudomino ir netoliese dirbusių dujotiekio remontininkų, o politikų kalbos netapo kliūtimi toliau darbuotis ekskavatoriaus kaušu.

Džiaugėsi JAV parama

„Šiandien, ko gero, yra padėkos diena, kada mes po septyniasdešimties metų prisimename tą nykią aplinką Europoje“, - pradėdamas minėjimą sakė Emanuelis Zingeris. Jis dėkojo JAV už nuolatinį laisvės siekio parėmimą.

E. Zingeris džiaugėsi, kad Lietuvai buvo lengviau atkurti nepriklausomą valstybę dėl ankstesnės užsienio šalių paramos.

„Tai buvo labai aiškiai paskelbta politika, kad JAV nesitaikstys su blogio imperija, laisvės atėmimu“, - teigė premjeras Andrius Kubilius. Anot jo, Amerika nuosekliai tęsė šią politiką ir vaidina svarbų vaidmenį Lietuvos respublikos istorijoje net ir dabar – atgavus nepriklausomybę.

JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Elisabeth Derse kalbėjo, kad prie mūsų valstybės palaikymo prisidėjo ne tik oficialūs politikai, bet ir išeiviai, kurie buvo neoficialūs ambasadoriai. Ambasadorė susirinkusiems žmonėms kalbą rėžė aiškia ir suprantama lietuvių kalba, taip pademonstruodama pagarbą Lietuvos žmonėms.

A. E. Derse perskaitė 1940 metais paskelbtą laikinai valstybės sekretoriaus pareigas ėjusio Sumner Welles oficialų Valstybės departamento pareiškimą. Šis pareiškimas iškaltas ir ant atidengtos atminimo lentos.

Padėkas sakė ir Vytautas Landsbergis, tačiau jis dėkojo Lietuvos valdžiai už tai, kad Vašingtono aikštėje liks paminklas, primenantis apie JAV indėlį Lietuvos istorijai. 

Nepamiršo ir Rusijos

Renginio metu politikai prisiminė ir Rusiją, paminėdami jos konfliktą su Gruzija bei prisimindami energetines problemas.

„Nepripažinimo politika reikalinga ir tam, kad visi suvoktų, jog negali tokios šalys kaip Lietuva, Latvija, Estija neišsivaduoti iš energetinės priklausomybės“, - kalbėjo A. Kubilius, netiesiogiai užsimindamas apie didžiąją kaimynę. 

Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis teigė, kad sunkiausia politikui yra liudyti tiesą, tačiau JAV išlaikė tiesos sakymo tradicijas. Pasak jo, JAV nesikeičia, nes šiuo metu prieštarauja Gruzijos teritorijų užėmimui.

Šią dieną 1940 metais JAV atsisakė pripažinti Baltijos šalių okupaciją ir aneksiją, taip padėdamos užsienio politikos pamatus Lietuvos, Latvijos ir Estijos atžvilgiu, o šiandien Baltijos valstybių premjerai kreipėsi į JAV prezidentą Baracką Obamą ir padėkojo už JAV žmonių indėlį šalims atgaunant nepriklausomybę.

www.DELFI.lt
 
248
Registruoti (0) Anonimiški (248)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Lietuvoje

Politologas: dėl Ukrainos judama kita kryptimi

2015 kovo mėn. 4 d. 13:07
Politologas: dėl Ukrainos judama kita kryptimi
AP/Scanpix
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentui paskelbus pratęsiant sankcijas Rusijai dar metams ir vis daugiau aukštų JAV pareigūnų skatinant pradėti paramą Ukrainai ginklais, Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala „Žinių radijui“ sakė, kad minėti pasisakymai neturi didelės reikšmės.

V. Matijošaitis pratrūko (84)

2015 kovo mėn. 4 d. 12:42
Visvaldas Matijošaitis
DELFI (R.Tenio nuotr.)
Kauno miesto taryboje ateinančią kadenciją daugiausiai narių turės rinkimus laimėjęs visuomeninis judėjimas „Vieningas Kaunas“. Jų taryboje bus net 16.

Į grąžinamų šauktinių gretas mandatą laimėjęs J. Oleko sūnus nesiveržia (178)

2015 kovo mėn. 4 d. 12:22
Baziniai kariniai mokymai, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko nuotr.
Valstybės gynimo taryba pristatė iniciatyvą penkeriems metams sugrąžinti privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau krašto apsaugos ministro Juozo Oleko sūnus, irgi Juozas, į kariuomenę nesiveržia.

Pripažįsta: liberalai kopia į viršų (21)

2015 kovo mėn. 4 d. 12:07
Antanas Guoga, Remigijus Šimašius
DELFI (K. Čachovskio nuotr.)
Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai atnešė ir nelauktų rezultatų – liberalai pagal surinktų balsų skaičių šoktelėjo į trečią poziciją Lietuvoje.

Liberalai Kaune sprendimus priims po antro turo (11)

2015 kovo mėn. 4 d. 11:29
Pagal laimėtų savivaldos ir mero rinkimuose balsų skaičių Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovai Kaune buvo treti. Tačiau, anot šios partijos Kauno skyriaus pirmininko Rimanto Mikaičio, lūkesčiai buvo didesni, todėl jis pats rinkimų rezultatus linkęs vertinti patenkinamai.