Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius antradienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl, jo teigimu, paskleisto šmeižto apie tariamus ryšius su sovietų KGB. A.Matulevičius rašte nurodo, jog TV3 žinių laidoje paskleista neatitinkanti tikrovės informacija apie galimą jo bendradarbiavimą su KGB esą teikiant ataskaitas apie išvykas į užsienį ir Lietuvos emigrantus.
Algimantas Matulevičius
© DELFI
„Su buvusiomis SSRS struktūromis nesu bendradarbiavęs. Nuo Sąjūdžio laikų visuomet viešai pasisakiau už Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, neigiamai vertinau KGB veiklą. Jokios informacijos KGB apie išvykas į užsienį ir Lietuvos emigrantus neteikiau“, - rašoma A.Matulevičiaus rašte.

A.Matulevičius prašo prokuratūros pradėti tyrimą pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius – už šmeižimą, dokumento klastojimą ar suklastoto dokumento panaudojimą arba realizavimą, taip pat – už kišimąsi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiką.

A.Matulevičius nurodo, jog informacija apie tariamą jo bendradarbiavimą su KGB paskleista NSGK, kuriam jis vadovauja, nebaigus Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tyrimo.

„Šiais veiksmais varžoma Seimo nario teisėtų veiksmų laisvė, kliudoma Seimo nariui vykdyti savo įgaliojimus, siekiama pažeminti ne tik mano, bet ir NSGK autoritetą bei įtakoti minėto parlamentinio tyrimo rezultatus“, - teigiama A.Matulevičiaus rašte prokuratūrai.

VSD veiklą tiriančio NSGK išvadų pateikimo išvakarėse žiniasklaidą pasiekė popieriai esą bylojantys apie NSGK pirmininko Algimanto Matulevičiaus buvusius ryšius su sovietų KGB.

Minėtuose popieriuose esą užfiksuota, kad dar 1989 metais A.Matulevičius buvęs KGB „patikimu asmeniu“.

Pagal 1999 metais priimtą Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymą, patikimu asmeniu vadinamas žmogus, slapta bendradarbiavęs su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis ir savanoriškai teikęs informaciją apie asmenis ir faktus, dominančius šias tarnybas, taip pat vykdęs jų pavedimus.

D.Kuodytė: apie bendradarbiavimą iš to popieriaus spręsti negalima

Antradienį iš žurnalistų gavusi vadinamąjį dokumentą neva liudijantį apie A.Matulevičiaus buvusį bendradarbiavimą su KGB D.Kuodytė DELFI teigė, jog „apie jokį bendradarbiavimą iš to popieriaus spręsti negalima“.

„Pirmiausia - tai joks kompromatas ir žmonės, kurie jį išmetė į viešumą pasielgė neprotingai. Nesuprantu, kaip protingi žmonės gali pūsti toki burbulą ir aiškinti, kad tai esąs kažkoks įrodymas. Tame popieriuje kadrinis KGB darbuotojas nusprendė, kad būtų gerai, kad asmuo bendradarbiautų tokiais pagrindais. Tai dar nereiškia, kad taip ir buvo“, - teigė D.Kuodytė.

Pasak Liustracijos komisijos vadovės, dokumente minimi KGB darbuotojai yra realūs, 1989 m. minimi įvykiai taip pat realūs, tačiau norint įsitikinti, ar KGB darbuotojų parašai tikri reikėtų atlikti ekspertizę.

Be to, minėtas dokumentas yra be jokių rekvizitų.

„Puslapiai yra be jokios numeracijos, kas yra būtina, jei dokumentas iš Ypatingojo archyvo, reiškia, jis iš kažkur kitur, ir kur yra originalas, niekas negali pasakyti“, - teigė D.Kuodytė.

VSD veiklą tiriantis Seimo NSGK šią savaitę turėtų baigti rengti išvadas. NSGK vadovas A. Matulevičius kol kas neatskleidžia, ar išvadose bus keliamas departamento vadovų atsakomybės dėl kai kurių sprendimų ir esą nepalankaus moralinio klimato VSD klausimas.

Iniciatyva imtis tyrimo gimė, kai rugpjūčio 23 dieną iškritęs per viešbučio devintojo aukšto langą Breste žuvo saugumo karininkas V. Pociūnas. Jis dirbo Lietuvos konsulate Gardine, o Breste buvo tarnybinėje komandiruotėje.

Iš pradžių siūlyta aiškintis tik V. Pociūno žūties aplinkybes, tačiau žiniasklaidai paskelbus įvairių šio tragiško įvykio versijų, kuriose abejota kai kuriais VSD sprendimais, pasiūlyta tyrimą išplėsti, aiškinantis ir departamento veiklą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka, penki teroristai nušauti yra sužeistų (4)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (12)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

„Lietuvos įtakingiausieji 2017“: žurnalistai

Ir šalies elitas, ir visuomenė vieningai sutaria dėl įtakingiausių šalies žurnalistų. Sąrašo...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (783)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (267)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (175)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...