Penktadienį Alytaus miestui švenčiant gimtadienį, Lietuvos statistikos departamentas pateikia faktų apie Alytų ir Alytaus apskritį.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Šių metų pradžioje Alytuje gyveno 56,4 tūkst. gyventojų. Tai šeštas pagal gyventojų skaičių Lietuvos miestas. Darbingo amžiaus gyventojai sudarė 63,5 proc., pensinio amžiaus - 21,8 proc., o vaikai iki 16 metų - 14,7 proc.

2013 m. Alytuje buvo 23,7 tūkst. užimtų gyventojų, Alytaus apskrityje - 59,9 tūkst. Daugiausia užimtų gyventojų Alytaus apskrityje dirbo paslaugų srityje (39,1 tūkst.) ir pramonėje (9,4 tūkst.). Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis Alytaus įmonėse, įstaigose ir organizacijose, įskaitant individualiąsias įmones, sudarė 2 031 litą ir per metus padidėjo 145 litais.

2013 m. pabaigoje Alytaus mieste buvo 13 ikimokyklinio ugdymo įstaigų, kurias lankė 2,5 tūkst. vaikų, tai 1,6 procento daugiau nei 2012 m. 2013-2014 mokslo metų pradžioje Alytaus mieste buvo 17 bendrojo ugdymo mokyklų, kuriose mokėsi 8,5 tūkst. mokinių ir dirbo 694 mokytojai, 2 profesinio mokymo įstaigos ir viena kolegija.

Alytaus mieste 2013 m. buvo vienas muziejus (apskrityje - 6), veikė vienas kultūros centras (apskrityje - 50) su 200 dalyvių (apskrityje - 3 166), 11 meno mėgėjų kolektyvų (apskrityje - 301).

2014 m. sausio 1 d. duomenimis, Alytuje veikė 1 673 ūkio subjektai. Daugiausia - 23,4 proc. - buvo kitas aptarnavimo paslaugas teikiančių įmonių. Kiek mažiau buvo didmeninės ir mažmeninės prekybos bei variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto įmonių (21,1 proc.), transporto ir saugojimo (9,4 proc.), apdirbamosios gamybos ir statybos (po 8 proc.) įmonių. Per metus veikiančių ūkio subjektų skaičius Alytaus mieste padidėjo beveik 3,3 proc.

2013 m. Alytaus miesto apgyvendinimo įstaigose apsistojo 7,6 tūkst. turistų (22,6 proc. daugiau nei 2012 m.), iš jų 3,1 tūkst. užsieniečių (17,7 proc. daugiau nei 2012 m.). Daugiausia sulaukta turistų iš Lenkijos, Latvijos, Rusijos, Estijos, Vokietijos.

Alytaus mieste gaminami šaldytuvai ir šaldikliai, įvairūs baldai, mediniai ir plastikiniai langai ir durys, nuotekų valymo įrenginiai, centrinio šildymo katilai, plieniniai lynai, grūdintas stiklas, daugiasieniai izoliacijos elementai, buitinės chemijos gaminiai, siuvami vyriški ir moteriški drabužiai, gaminamas kačių ir šunų ėdalas, duona ir pyrago gaminiai, alkoholiniai ir nealkoholiniai gėrimai.

Negalutiniais duomenimis, 2013 m. iš Alytaus apskrities eksportuota lietuviškos kilmės prekių už 1,1 mlrd. litų, tai sudarė 2,2 proc. viso lietuviškos kilmės prekių eksporto. Palyginti su 2012 m., eksportas padidėjo 3,1 procento. Daugiausia iš Alytaus apskrities eksportuota šių lietuviškos kilmės prekių: medienos ir medienos gaminių (17,9 proc.), katilų, mašinų ir mechaninių įrenginių (15,5 proc.), baldų (11,9 proc.), plastikų ir jų gaminių (10,6 proc.), alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų (7,7 proc.). Pagrindinės Alytaus apskrities eksporto partnerės buvo: Vokietija (13,9 proc.), Latvija (9,5 proc.), Lenkija (9,5 proc.), Jungtinė Karalystė (7,5 proc.), Rusija (5,7 proc.), Estija (5,5 proc.).

2012 m. pabaigoje tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Alytaus mieste sudarė 229 mln. litų, tai 0,5 procento visų šalies TUI. Per metus TUI Alytaus mieste išaugo 12,5 procento.

Alytaus apskrities bendrasis vidaus produktas (BVP) 2012 m. siekė 3,8 mlrd. litų ir sudarė 3,3 procento viso šalies BVP. Vienam apskrities gyventojui teko 24,5 tūkst. litų BVP. Daugiausia bendrosios pridėtinės vertės sukurta pramonėje (28,2 proc.) bei didmeninės ir mažmeninės prekybos, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuje (24,2 proc.).

ELTA jau skelbė, kad savaitgalį Alytus švenčia 433-iąjį miesto gimtadienį. Įvairiose miesto vietose rengiami koncertai, parodos, sporto renginiai ir mugės. Šiųmetinis šventės akcentas - akcija "Apkabinsiu tave, Alytau!", kviečianti alytiškius susiburti ir kartu pajusti bendruomeniškumo jausmą.

Alytaus miestas pirmą kartą minimas 1377-aisiais kaip Alytaus pilis Vygando Marburgiečio kronikoje, 1581 m. birželio 15 d. Lietuvos didysis kunigaikštis Steponas Batoras suteikė miestui Magdeburgo teises ir herbą.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (1)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (686)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (246)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (27)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (40)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (166)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (191)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (5)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (6)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...