Opozicinės Tėvynės sąjungos (TS)-konservatorių lyderis Andrius Kubilius įsitikinęs, kad apkalta prezidentui Rolandui Paksui yra neišvengiama ir tikriausiai bus sėkminga, todėl ragina partijas pradėti kalbėtis tarpusavy apie naują kandidatą į prezidentus.
Andrius Kubilius
© ELTA
"Partijos turi susitarti dėl bendro žaizdas gydančio kandidato ir pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl demokratijos perspektyvų", - spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Kubilius.

Pasak jo, "visi tie, kurie turi politinį svorį ar moralinį autoritetą jį (prezidentą-BNS) jau paragino atsistatydinti. Apkalta tampa vienintele ir neišvengiama procedūra".

A. Kubilius tikisi, jog apkaltos iniciatyvą pasirašys 85 Seimo nariai.

Apkaltai pradėti užtektų mažiau parašų - 36, tačiau jų siekiama surinkti kuo daugiau, kad būtų nedviprasmiškai parodyta parlamento valia užbaigti apkaltą iki galo. Kad prezidentas atstatydintas, už jo apkaltą turi balsuoti 85 parlamentarai. Iš viso Seime yra 141 narys, 4 vietos yra laisvos.

A.Kubilius patvirtino, kad apkaltos teksta bus parengtas jau šią savaitę. "Prognozuočiau, jog net ir nušalintas nuo pareigų, R.Paksas bandys dalyvauti prezidento rinkimuose", - pažymėjo A. Kubilius. Tačiau, anot jo, naujasis prezidentas turi būti visų pirma visuomenės "žaizdas gydantis prezidentas".

"Būtų gerai, kad visos rimtosios partijos sutartų, kad šių rinkimų nereikia paversti dar vienomis rinkimų rungtynėmis, kurios dar labiau gilintų šį skausmingą visuomenės konfliktą. Geriausia būtų, jeigu šios partijos sutartų paremti vieną kandidatą, be abejo, geriausiai būtų nepartinį ir galintį geriausiai eiti prezidento pareigas. Aš manau, jog tokių kandidatų Lietuvoje tikrai yra daug", - sakė A.Kubilius.

Tuo tarpu Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų frakcijos seniūnė Kazimira Prunskienė pažymėjo, jog prezidento "atsistatydinimas ar atstatydinimas nėra geriausia išeitis iš situacijos". Pasak jos, tai tik "sukeltų ilgesnes neigiamas pasekmes Prezidento institucijai".

Ji paragino Seimo frakcijos narius pradėti dialogą su prezidentu ir pakviesti jį į susitikimus į Seimą, "taip kiekvienam susidarant asmeninę nuomonę apie prezidentą".

Dialogui su prezidentu R.Paksu pritarė ir A.Kubilius, tačiau pažymėjo, jog toks dialogas gali būti tik "dėl Prezidentūros krizės išsprendimo, o ne dėl bandymų užtęsti ją".

"Dialogas, be abejo, yra galimas, bet ne dėl to, kaip pratęsti krizę, bet dėl išeities", - sakė jis.

Jis toliau paragino prezidentą imtis "racionalių žingsnių" ir atsistatydinti. "Padarius vieną racionalų žingsnį - atšaukti vizitą į JAV, reikia padaryti kitą racionalų žingsnį - atsistatydinti",- pažymėjo A.Kubilius.

Pasak jo, "Lietuvai būtų geriausia, jeigu prezidentas rastų savyje drąsos padaryti vienintelį teisingą sprendimą - atsistatydinti. Jeigu jis to nedaro, mes galime galvoti, jog kažkas jam neleidžia to daryti".

Vienas valdančiosios Lietuvos socialdemokratų lyderių Seimo vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis taip pat pažymėjo, jog "protingas žingsnis" prezidentui būtų atsistatydinti ir eiti į kitus rinkimus pasitikrinti pasitikėjimo.

V.Andriukaitis teigiamai įvertino K.Prunskienės siūlomą dialogą su prezidentu, bet pažymėjo, jog toks pasiūlymas turėtų būti pateiktas paties R.Pakso.

"Dialogas visada yra gerai. Gal būt užsimezgęs dialogas duotų rezultatą, kad jis kuo greičiau atsistatydintų. Būtų labai sveika jam išaiškinti, kokioje padėtyje jis yra atsidūręs", - svarstė jis.

"Užsienio politikoje jam, kaip šalies prezidentui, tik tapšnos per petį, daugiau nieko kita nedarys. Jo garsiosios frazės pirmos dalies veiksmų atlikti nereikės, nes jis tai atliko pats", - sakė V.Andriukaitis, turėdamas omeny prezidento frazę "š.... ir tapšnojau".

Praėjusią savaitę Paryžiuje surengtame į ES stojančių valstybių parlamentų atstovų pasitarime dalyvavęs V.Andriukaitis pažymėjo, jog R.Pakso autoritetas Prancūzijoje yra "ženkliai kritęs".

Savo ruožtu, Seimo pirmininko pavaduotojas teigė, jog per visą prezidentavimo laikotarpį R.Paksas nevedė jokio dialogo nei su Seimu, nei su politinėmis partijomis, išskyrus su jo įkurta Liberalų demokratų partija ir galimais jos sąjungininkais kituose Seimo rinkimuose.

"Jis iš tikrųjų pavertė Prezidentūrą liberalų demokratų rinkimų štabu", - teigė V.Andriukaitis. Tačiau jis skeptiškai įvertino A.Kubiliaus pasiūlymą susitarti dėl bendro nepartinio kandidato į prezidentus, jeigu būtų surengti pirmalaikiai rinkimai.

"Situacija nėra tokia, jog reikėtų formuoti kažkokį nacionalinį frontą. Matyt, konservatoriai neturi stipraus kandidato", - sakė V.Andriukaitis.

Skandalą dėl nederamų prezidento ir jo aplinkos ryšių bei slaptos informacijos nutekėjimo iš Prezidentūros tyrusi speciali parlamentinė komisija konstatavo, jog R.Paksas yra pažeidžiamas, ir tai kelia pavojų nacionaliniam saugumui.

R.Paksui dabar gresia parlamentinė apkalta, jei nepaklus raginimui atsistatydinti. Tarp kitų, atsistatydinti prezidentui primygtinai siūlo valdančiosios daugumos lyderiai Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas ir premjeras Algirdas Brazauskas.

R.Paksas kartoja esąs nekaltas ir teigia neketinąs atsistatydinti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (91)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (340)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (103)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (12)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (205)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (2)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (1)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (2)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (36)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos (1)

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...