Aukščiausiasis Teismas nutarė, kad buvusio Seimo nario bei krašto apsaugos ministro Audriaus Butkevičiaus byla nebus nagrinėjama iš naujo ir paliko galioti anksčiau Lietuvos teismų priimtas nutartis.
Audrius Butkevičius
© ELTA
Tokį sprendimą Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija priėmė ketvirtadienį. Šiuo metu JAV viešintis eksparlamentaras į teismo posėdį neatvyko ir teismas sprendimą priėmė jam nedalyvaujant.

A.Butkevičiaus byla buvo atnaujinta po Europos žmogaus teisių teismo 2002 metais priimto sprendimo. Teismas tuomet konstatavo, kad bylos nagrinėjimo metu A.Butkevičius buvo nepagrįstai suimtas iki teismo ir kalinamas dvi savaites, be to, buvo pažeista jo nekaltumo prezumpcija.

Strasbūre posėdžiaujantis teismas A.Butkevičiui priteisė iš Lietuvos beveik 30 tūkst. litų. Tačiau Generalinės prokuratūros prokuroro Rolando Tilindžio teigimu, A.Butkevičius buvo suimtas ir kalinamas pagal tuo metu galiojusias Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas, kurios dabar yra pasikeitusios, o nekaltumo prezumpciją pažeidė ne teisėjai, o tuometinio parlamentaro bylą komentavę politikai.

Tuo tarpu, buvusio politiko gynėjai Rimas Andrikis ir Adomas Liutvinskas tvirtino, kad A.Butkevičių nuteisę trijų instancijų Lietuvos teismai buvo šališki.

R.Andrikio teigimu, aukštas valdžios pareigūnas (tuometinis Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis - BNS) savo viešais pareiškimais įtakojo teismų spendimus.

"Net neiškėlus baudžiamosios bylos, antrą dieną po suėmimo, A.Butkevičius aukšto valdžios pareigūno buvo paskelbtas kaltu, nors tai galėjo padaryti vienintelis dievas žemėje - teismas", - teigė R.Andrikis.

Tuo tarpu prokuroras R.Tilindis pacitavo Europos žmogaus teisių teismo galutinio sprendimo ištrauką, kurioje kalbama, kad A.Butkevičiaus nekaltumo prezumpcijos principą pažeidė spauda ir valdžios atstovai, o ne sprendimą priėmę teismai.

"Negaliu patikėti, kad trijų instancijų teismai buvo susitarę ir, paklausę aukšto pareigūno pasisakymų, priėmę šališką sprendimą", - tvirtino R.Tilindis.

Be to, prokuroro teigimu, Strasbūre posėdžiaujantis teismas nagrinėja tik žmogaus teisės pažeidimus, tačiau nerevizuoja nacionalinių teismų priimtų spendimų ir į juos nesikiša.

Anot R.Tilindžio, už pasikėsinimą sukčiauti stambiu mastu A.Butkevičiui paskelbto nuosprendžio teisėtumas nėra ginčijamas, o nustatyti procesiniai pažeidimai nėra pakankamas pagrindas iš naujo nagrinėti bylą.

"Jūsų, Aukščiausiasis Teisme, rankose yra Lietuvos teisės prestižas ir prašau priimti tokį sprendimą, kris neužtrauktų gėdos Lietuvai dėl elementarių teisės normų neišmanymo", - teisme sakė prokuroras.

Kaip skelbta, Kovo 11-osios nepriklausomybės atkūrimo akto signataras, buvęs krašto apsaugos ministras ir tuometinis Seimo narys A.Butkevičius buvo sulaikytas Vilniuje 1997 metų rugpjūčio 12 dieną, kai paėmė voką su 15 tūkst. JAV dolerių iš degalų bendrovės "Dega" direktoriaus Klemenso Kiršos.

A.Butkevičių viešbutyje "Draugystė" sulaikė Valstybės saugumo departamento ir Generalinės prokuratūros pareigūnai.

K.Kirša prieš tai Valstybės saugumo departamentą informavo, kad A.Butkevičius reikalauja iš jo 300 tūkst. JAV dolerių už tai, kad būtų nutraukta Vilniaus miesto apylinkės prokuratūroje tuo metu tirta byla dėl bendrovės "Dega" ir JAV korporacijos "Mobil" tarpusavio atsiskaitymų.

1997 metų rugpjūčio 14 dieną generalinis prokuroras paprašė Seimo leisti patraukti parlamentarą baudžiamojon atsakomybėn. Rugpjūčio 19 dieną Seimas leido tai padaryti, ir kitą dieną buvo iškelta baudžiamoji byla A.Butkevičiui. Spalio 14 dieną jam buvo pareikštas kaltinimas bandymu apgaulės būdu užvaldyti svetimą turtą.

1998 metų lapkričio 18 dieną teismas pripažino A.Butkevičių kaltu ir nuteisė jį kalėti pusšeštų metų, skyrė jam 50 tūkst. litų baudą ir konfiskavo pusę jo turto. Iki nuosprendžio jis buvo laikomas Lukiškių tardymo izoliatoriuje.

Netrukus po nuosprendžio parlamentaras buvo išvežtas atlikti bausmės į Vilniaus sustiprintojo režimo pataisos darbų koloniją. A.Butkevičius nei per tardymą, nei teisme kaltas neprisipažino. Į laisvę buvęs Seimo narys išėjo pirma laiko, 2000-ųjų kovą. A.Butkevičius Europos žmogaus teisių teismui skundėsi dėl baudžiamojo proceso pažeidimų ir bylą prieš Lietuvą laimėjo.

Jis skundėsi, kad buvo neteisėtai laikomas suimtas nuo 1997 metų lapkričio 30 iki 1997 gruodžio 8 dienos, nuo 1997 gruodžio 31 dienos iki 1998 sausio 8 dienos. Jis taip pat skundėsi negalėjęs apskųsti teismui savo kardomojo suėmimo pratęsimo teisėtumo.

A.Butkevičius dar skundėsi, kad kai kurie tuometinių generalinio prokuroro ir Seimo pirmininko pareiškimai žiniasklaidoje pažeidė jo nekaltumo prezumpciją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (5)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (8)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (225)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (55)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (303)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (29)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (24)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (115)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...