Kadenciją baigęs prezidentas Algirdas Brazauskas vėl įkalbinėjamas gelbėtojo vaidmeniui - šį kartą gelbėti Vilniaus garbę: globoti stringantį "Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009" projektą. Atsakymą jis žada duoti tik pasikalbėjęs su Vilniaus meru Juozu Imbrasu. A.Brazauskas LŽ patvirtino sulaukęs "vieno-kito žmogaus raginimų" tapti "Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009" projekto globėju.
Algirdas Brazauskas
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
"Nesiveržiu į šitas pareigas. Aš, žinoma, galėčiau, ir noriu, kad miestas gražiai atrodytų, bet reikia, kad visi to norėtų", - kalbėjo kadenciją baigęs prezidentas.

Jis teigė po atostogų ketinąs susitikti su Vilniaus savivaldybėsmeru Juozu Imbrasu, taip pat su Kultūros ministerija, esančia projekto steigėja, atstovais, ir tik tada duoti atsakymą. Vis dėlto A.Brazauskas užsiminė manąs, kad su savivaldybe susikalbėti bus sunku.

Ieško gelbėtojo

Projekto "Vilniaus - Europos kultūros sostinė 2009" renginiai turėtų prasidėti nuo pirmųjų ateinančių metų valandų. Tačiau vis garsiau nuogąstaujama, kad dėl projekto koordinatorių - Kultūros ministerijos bei Vilniaus savivaldybės - ir jų įsteigtos viešosios įstaigos (VšĮ) "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" nesuderintų veiksmų, konfliktų ir intrigų pasirengimas gali įstrigti.

Tai, kad dėl trinties tarp projekto steigėjų ir jo įgyvendinimui įkurtos VšĮ darbai yra vilkinami, LŽ patvirtino ir VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" tarybos narys, premjero patarėjas kompozitorius Faustas Latėnas. "Vyksta vidinė trintis, kurią tikrai būtų galima išspręsti, bet reikia geranoriško tiek direkcijos, tiek steigėjų susitarimo. Laikas eina, ir vilkinimas man yra nesuprantamas", - kalbėjo jis.

F.Latėnas taip pat neneigė, kad tarybos nariai ir projekto įgyvendinimu besirūpinantys aukščiausi valstybės asmenys nutarė ieškoti asmens, sugebėsiančio suvaldyti situaciją ir paspartinti procesus. Tačiau, premjero patarėjo teigimu, apie A.Brazausko kandidatūrą konkrečiai kalbėta nebuvo. Pasak jo, A.Brazauskas minėtas tik kaip pavyzdys, kalbant apie sparčiai judančius Valdovų rūmų atkūrimo darbus ir sustyguotą tam vadovaujančios komisijos veiklą.

"Buvo išsakyta mintis, iškelta dar prieš metus vykusiame pokalbyje, kad vis dėlto turėtų atsirasti jungiantis asmuo, suvokiantis renginio mastą, išmanantis biurokratinius mechanizmus ir keliantis visuomenės pasitikėjimą. Buvo pasakyta, kad bandome tokio žmogaus ieškoti", - aiškino F.Latėnas.

LŽ kalbintas A.Brazauskas tikino nerimaujantis, kad miestas prastai rengiamas projektui, bet aiškino nesiimsiantis jo koordinuoti, jei nebus bendro sutarimo.

"Susitiksiu su J.Imbrasu, pasižiūrėsiu, ką jis pasakys, išgirsiu, kokie miesto žmonės tuo užsiima. Savivaldybė pagal įstatymus yra savarankiška institucija, ir niekas jai nepavadovaus. Jeigu jie darys savo, o aš bėgiosiu aplink maldaudamas, to tikrai nesiimsiu", - kalbėjo prezidentas.

Be to, jo teigimu, aptariamus darbus reikėjo pradėti gerokai anksčiau - dabar jau gali būti per vėlu. "Tuo užsiimti reikėjo prieš metus. Juk reikia Dainų šventei pasirengti, sutvarkyti Vingio parko estradą, Kalnų parką, privažiavimus, aikšteles. Ar tai mano darbas? Tam yra miesto valdžia. Argi jie visiškai bejėgiai? Savivaldybėje dirba tūkstantis žmonių, tai ir tegu dirba. Kodėl kas nors kitas turi tai daryti?" - emocingai nuomonę dėstė A.Brazauskas.

Kovos laukas

Kaip žinoma, Kultūros ministerija prieš kelis mėnesius atliko projektui įgyvendinti įsteigtos viešosios įstaigos auditą, kurio metu nustatyta nemažai lėšų panaudojimo pažeidimų. Įstaigos vadovai su išvadų formuluotėmis nesutinka. Jų teigimu, daugelis nurodytų trūkumų pirmiausia yra susiję su tuo, kad nebuvo pasiruošta nacionalinės programos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" įgyvendinimui, nesukurtas įgyvendinimo mechanizmas ir programa pradėta įgyvendinti skubotai.

Jau anksčiau kalbėta, kad skandalai dėl VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" ir projekto įgyvendinimo kyla ne dėl prasto įstaigos darbo, bet kai kuriems politikams bandant užsidirbti pliusų prieš artėjančius rinkimus.

Tuo įsitikinusi ir VšĮ vadovė Elona Bajorūnienė. Kalbėdama su LŽ ji abejojo, ar atsirastų žmogus, sugebėsiantis išspręsti vis aštrėjančias projekto įgyvendinimo problemas.

"Nežinau, ar atsirastų tautoje žmogus, kuris tokioje sujauktoje situacijoje galėtų suvienyti siaubingai skirtingus interesus ir išsrėbti visą košę. Padėtis yra rinkiminė, ji labai dažnai neturi nieko bendro su programos rengimu, bet kur kas daugiau - su pasirengimu rinkimams", - gelbėtojo galimybėmis abejojo E.Bajorūnienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (170)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (195)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1601)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (87)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Dvi didžiausios teroro atakos Ispanijoje: asmuo, kuris sieja Barselonos ir Madrido atakas

Aiškėja, kad musulmonų dvasininkas, vadovavęs Barselonoje teroristinį išpuolį surengusiems...

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (33)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant,...

Tragiška avarija Kaune – BMW kaktomuša susidūrė su vilkiku, žuvo mergina (57)

Sekmadienį Kaune, netoli IX forto įvyko tragiška nelaimė. Vos 20 metų turinti mergina žuvo eismo...

Jay-Z pagerbė savo bičiulį Ch. Benningtoną atlikdamas jo garsųjį hitą

Garsusis reperis Jay-Z ne kartą koncertavo kartu su neseniai iš gyvenimo pasitraukusiu Chesteriu...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (22)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...