Lietuvos premjeras antradienį nedviprasmiškai paragino Europos Sąjungą skirti deramų lėšų Ignalinos atominės elektrinės uždarymui, pabrėždamas, kad tai esminė sąlyga Lietuvai apsispręsti dėl jėgainės uždarymo.
Ignalinos atominė elektrinė
© ELTA
Kaip pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba, premjeras A.Brazauskas antradienį EK įgaliotiniui plėtrai Gunteriui Verheugenui išsiuntė laišką, kuriame išreiškiama Vyriausybės pozicija Ignalinos AE uždarymo klausimu.

Anot laiško, Vyriausybė yra įsitikinusi, jog galutinė Ignalinos AE uždarymo data turės būti suderinta su patikimu finansavimo planu ir šalies vidaus bei tarptautiniais įsipareigojimais.

"Todėl Vyriausybė siūlys Seimui, kad galutinis susitarimas tarp Lietuvos ir ES dėl Ignalinos AE eksploatacijos nutraukimo datos ir sąlygų būtų deramai atspindėtas Lietuvos stojimo į ES sutartyje, kurioje abi pusės prisiimtų bendrus įsipareigojimus", - rašoma Vyriausybės vadovo laiške.

A.Brazauskas laiške pabrėžia, jog IAE uždarymo planų įvykdymas priklauso nuo uždarymo kaštus padengiančių finansinių šaltinių pritraukimo.

Anot pranešimo spaudai, elektrinės uždarymo kaštai apima jėgainės eksploatavimo nutraukimo ir išmontavimo, radioaktyvių atliekų tvarkymo kaštus, socialines-ekonomines pasekmes, energiją generuojančių pajėgumų pakeitimo išlaidas, poveikį aplinkai ir kitus kaštus.

"Lietuva minėtų kaštų padengimui ilgą laiką turės skirti papildomus asignavimus, kurie turėtų atsispindėti atskiroje Europos Sąjungos biudžeto eilutėje",- rašoma laiške.

Jame pabrėžiama, kad Ignalinos AE pirmojo bloko eksploatacijos nutraukimo finansavimo klausimas turi būti sprendžiamas kartu su visos jėgainės uždarymo finansavimo nustatymu. Techninis sprendimas šiais klausimais galėtų būti pasiektas jungtinėje Europos Komisijos ir Lietuvos vyriausybės energetikos darbo grupėje.

Ministras pirmininkas padėkojo G.Verheugenui už asmeninį dėmesį Ignalinos AE uždarymo klausimui ir pritarė pozicijai, kad jėgainės eksploatacijos nutraukimas yra visos ES reikalas.

Ignalinos AE veikiantys du sovietų gamybos RBMK modelio reaktoriai pasaulyje laikomi iš esmės nesaugiais, todėl ES ragina Lietuvą kuo greičiau apsispręsti dėl jėgainės antrojo bloko uždarymo ir nutraukti jo eksploataciją 2009 metais.

Nacionalinėje energetikos strategijoje yra numatyta I-ojo jėgainės bloką uždaryti iki 2005-ųjų, tam darbui tarptautiniai donorai jau skyrė daugiau nei 200 mln. eurų. Dėl II-ojo bloko likimo Lietuva iki šiol ketino apsispręsti 2004-aisiais, priimant naują nacionalinę energetikos strategiją.

Ignalinos jėgainė pagamina daugiau nei 70 proc. Lietuvos elektros energijos. Viena Lietuvai IAE uždarymas būtų per didelė finansinė našta, todėl šalis siekia užsitikrinti tarptautinių donorų paramą.

Tarptautiniai donorai IAE uždarymui jau skyrė daugiau kaip 200 mln. eurų (daugiau kaip 720 mln. litų), o Europos Komisija ir Lietuvos finansų ministerija neseniai pasirašė memorandumą dėl 50 mln. eurų (180 mln. litų) paramos IAE uždarymui.

Užsienio ekspertų nuomone, IAE uždarymas, išmontavimas ir radioaktyvių atliekų sutvarkymas gali kainuoti iki 10 milijardų litų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (25)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką (9)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (101)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

O. Pikul-Jasaitienė – apie susišaudymu įtariamą ir paieškomą brolį: tikiuosi, kad čia nesusipratimas (19)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Antradienio popietę...

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (339)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

„WikiLeaks“ atsisakė publikuoti slaptą informaciją apie Rusijos valdžią (52)

Pačiame pernykštės JAV prezidento rinkimų kampanijos įkarštyje nutekintą medžiagą...

Atskleistos susišaudymo Vilniuje aplinkybės: paskelbta O. Pikul-Jasaitienės brolio J. Barono paieška (22)

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas pakomentavo...

Išnarpliojo, ką slepia politikų apranga (7)

Statistinis šiuolaikinio politiko portretas – vidutinio amžiaus vyras, vilkintis kuklų,...

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (31)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Niekada nesiskolinusią moterį užgriuvo solidi skola (6)

Viena Raguvėlės miestelio gyventoja gyvena kaip ant adatų. Dar liepos pabaigoje ji gavo...