Lietuvos premjeras Algirdas Brazauskas "dideliu pasiekimu" vadina Europos Komisijos (EK) sprendimą lėšas Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui numatyti specialiu punktu ES plėtros finansavimo plane.
© ELTA
"Numatomos lėšos atskira eilute yra didelis pasiekimas. Mes visą laiką, kiek tik turėjome progų, susitikimuose su ES vadovais ir derybose, kėlėme klausimą, kad lėšos Ignalinos elektrinės uždarymui turi būti planuojamos atskirai", - spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė A.Brazauskas.

Jis mano, kad kitos lėšos, susijusios du jėgainės uždarymo pasekmėmis - Ignalinos regiono infrastruktūros reforma, socialinių problemų sprendimu - bus skiriamos per atitinkamus ES struktūrinius fondus.

EK siūlomame finansavimo plane IAE uždarymui, be jau ES ir šalių donorių skirtų 215 mln. eurų (743 mln. litų), 2004-2006 metais EK numato skirti po 70 mln. eurų (242 mln. litų) kasmet.

"Aš džiaugiuosi, kad Europos Komisija supranta, kad pasiruošimas abiejų blokų uždarymui yra rimtas", - pažymėjo A.Brazauskas. Jis nekomentavo, kokie bus tolesni Lietuvos vadovybės veiksmai, priimant sprendimus dėl antrojo IAE bloko uždarymo datos.

Antradienį A.Brazauskas išsiuntė laišką EK įgaliotiniui plėtrai Gunteriui Verheugenui (Giunteriui Ferhoigenui), kuriame pranešė, kad "Vyriausybė siūlys Seimui, kad galutinis susitarimas tarp Lietuvos ir ES dėl Ignalinos AE eksploatacijos nutraukimo datos ir sąlygų būtų deramai atspindėtas Lietuvos stojimo į ES sutartyje, kurioje abi pusės prisiimtų bendrus įsipareigojimus".

Lietuvos premjeras laiške pabrėžė, jog IAE uždarymo planų įvykdymas priklauso nuo uždarymo kaštus padengiančių finansinių šaltinių pritraukimo.

IAE veikiantys du sovietų gamybos RBMK modelio reaktoriai pasaulyje laikomi iš esmės nesaugiais, todėl ES ragina Lietuvą kuo greičiau apsispręsti dėl jėgainės antrojo bloko uždarymo ir nutraukti jo eksploataciją 2009 metais.

Nacionalinėje energetikos strategijoje yra numatyta pirmąjį jėgainės bloką uždaryti iki 2005-ųjų, tam darbui tarptautiniai donorai jau skyrė daugiau nei 200 mln. eurų.

Dėl antrojo bloko likimo Lietuva iki šiol ketino apsispręsti 2004-aisiais, priimant naują nacionalinę energetikos strategiją. Ignalinos jėgainė pagamina daugiau nei 70 proc. Lietuvos elektros energijos. Viena Lietuvai IAE uždarymas būtų per didelė finansinė našta, todėl šalis siekia užsitikrinti tarptautinių donorų paramą.

Ekspertų vertinimu, IAE uždarymas, įskaitant su tuo susijusių socialinių pasekmių likvidavimą ir radioaktyvių atliekų sutvarkymą, gali kainuoti dešimtis milijardų litų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (5)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (573)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (16)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (19)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (112)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (42)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (11)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...