Per 2009 m. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) nagrinėjo 168 diskriminacijos atvejus: buvo pateikti 165 skundai bei atlikti 3 tyrimai savo iniciatyva. 2008 m. nagrinėti 222, 2007 m. – 164, o 2006 m. – 135 diskriminacijos atvejai.
© Corbis

Sunkmečiu daug aktyviau savo teises gynė vyrai. 2009 m. buvo gauta 61 proc. vyrų bei 39 proc. moterų skundų. Per visus tarnybos gyvavimo metus daugiau skundų iš vyrų buvo sulaukta ir 2000 m. LGKT gavo daugiau nėščių moterų skundų dėl galimos diskriminacijos darbe. Nėščiosios skundėsi, jog sužinoję apie jų nėštumą darbdaviai joms savavališkai mažina atlyginimus, spaudžia savo noru išeiti iš darbo, neišleidžia atostogų, nemoka priedų ir premijų.

Daugiausiai skundų gauta dėl lyties diskriminacijos – 44. Dėl socialinės padėties gauti 25 skundai, dėl amžiaus 22, negalios 15, tautybės 10, etninės priklausomybės 6, seksualinės orientacijos 4, religijos ir įsitikinimų 4, kalbos 3.

Palyginti su 2008 m. padaugėjo skundų tik dėl amžiaus (buvo 15). Dėl lyties gauta tiek pat (po 44). Dėl visų kitų diskriminacijos pagrindų 2009 m. sulaukta mažiau skundų.

Beveik penktadaliu atvejų pareiškėjai skunde nenurodė konkretaus diskriminacijos pagrindo, dėl kurio jų teisės buvo pažeistos. Todėl LGKT teko aiškintis skundo aplinkybes ir vertinti diskriminacijos fakto buvimą ar nebuvimą.

Daugiausiai skundų 2009 m. dėl galimų pažeidimų buvo pateikta darbo santykių (46) ir prekių ir paslaugų (46) srityse. Dėl valdžios ir valdymo institucijų veiklos skųstasi 27 kartus, o dėl švietimo įstaigų veiklos - 10 kartų.

Išlieka tendencija, jog daugiausiai lygių galimybių siekia didmiesčių gyventojai: 47 proc. skundų gauta iš Vilniaus, 25 proc. iš Kauno apskričių. Kiek mažiau nei paprastai skundų 2009 m. sulaukta iš Klaipėdos (5 proc.). Iš šiauliečių gauta 8 proc., iš panevėžiečių 6 proc. visų skundų. Skundai gauti iš visų apskričių.

Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė sako: „Krizės metu žmonės labiau linkę rūpintis darbo vietos išsaugojimu, todėl žmogaus teisių klausimai dažnai būna užmirštami. Pasiskundęs dėl diskriminacijos asmuo sunkmečiu dažnai tampa pirmu taikiniu atleisti jį iš darbo, todėl skundų dėl diskriminacijos mažėja, nes bijomasi prarasti savo darbo vietą. 2009 m. skundų statistika taip pat parodė, kad vyrai atsikrato senų stereotipų ir aktyviau kovoja už savo teises. Jie nebemano, kad diskriminaciją patiria tik moterys ir kad vyrams lygios galimybės visai neaktualios“.

1998 m. gruodžio 1 d. buvo priimtas Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas, kuris įsigaliojo 1999 m. kovo 1 d. 1999 m. gegužės 25 d. Seimas įsteigė jam atskaitingą Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, kuri 2003 m. lapkričio 27 d. buvo pavadinta Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 2003 m. lapkričio 18 d. priimtas Lygių galimybių įstatymas, kuris įsigaliojo nuo 2005 m. sausio 1 d. 2008 m. liepos 5 d. įsigaliojo Lygių galimybių įstatymo pataisos, išplėtusios diskriminacijos sąrašą pagrindais dėl kalbos, kilmės, socialinės padėties.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (19)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (12)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (103)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (216)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (216)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (20)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (43)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (7)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...