„Nors daugelyje Europos šalių vis dažniau taikomi taikūs ginčų sprendimų būdai, lietuviams kol kas tai nepriimtina – teisėjams kas dieną tenka išnagrinėti 1 400 civilinių, baudžiamųjų, administracinių ir administracinių teisės pažeidimų bylų“, – E. Laužikas pažymėjo, kad žmonės vis dažniau teisingumo ieško teismuose.

Nacionalinė teismų administracija (NTA) pranešė, kad per pastaruosius dvejus metus teismuose gaunamų bylų skaičius išaugo 8 proc. Civilinių bylų pernai gauta daugiau nei 200 tūkst., administracinių teisės pažeidimų – 80 tūkst., baudžiamųjų skaičius siekė 21 tūkst., o administracinių – 14 tūkst.

Nors bylų kiekiai yra vieni didžiausių Europoje (patenkame į dešimtuką), iki šiol teisėjai, anot NTA pranešimo spaudai, su krūviu susitvarkė – Europos Komisijos duomenimis, už Lietuvą greičiau civilines bylas nagrinėja tik Liuksemburgo teismai. Tačiau ši tendencija gali keistis, pažymi pirmininkas, teigdamas, kad teismai gauna bylų daugiau nei spėja išnagrinėti – auga neišnagrinėtų bylų likutis.

Vidutiniškai civilinė byla apylinkės teisme išnagrinėjama per 100 dienų, baudžiamoji per 149 dienas, administracinių teisės pažeidimų per 18 dienų, o administracinė per 123 dienas. Šis procesas skaičiuojamas nuo dokumentų pateikimo teismui iki teismo sprendimo paskelbimo.

Egidijus Laužikas
„Žmonės bylinėjasi dėl visko: dėl ne vietoje pastatytos kaimyno tvoros, dėl negrąžintos skolos, dėl duobės kelyje, dėl įžeidimų, darbo ir šeimos reikalų. Vis daugėja bankroto ir viešųjų pirkimų bei mokesčių bylų, net verslininkai tarpusavio nesutarimams spręsti renkasi ne arbitražą, o teismą. Teismuose visi procesai turi pereiti įstatymuose nustatytas stadijas – tai kainuoja ir laiko, ir pinigų, tačiau mūsų tautiečių tai neatbaido – jie aktyviai naudojasi teise kreiptis į teismą ir retai kada pasvarsto apie galimybę išspręsti ginčą taikiai be teismo“, – teigė Teisėjų tarybos pirmininkas E. Laužikas.

Baudžiamųjų bylų tendencijos rodo, kad teismuose vis dažniau nagrinėjamos smurto artimoje aplinkoje bylos – jų skaičius siekia 2,5 tūkst., 2012 m. jų  buvo 1 tūkst. Teismai pastebi, kad vis daugiau nuteisiama nepilnamečių – iš 21  tūkst. nuteistųjų net 1,2 tūkst. nepilnamečių. Jie dažniausiai nuteisiami už vagystes ir disponavimą narkotinėmis medžiagomis.

Dažniausiai pernai teismų skirtos bausmės baudžiamosiose bylose – laisvės atėmimas. Ši bausmė skirta 6 tūkst. asmenų. Panašiam skaičiui nuteistųjų skirtas laisvės apribojimas (5167) ir areštas (2484) ir tik 1,5 tūkst. – viešieji darbai.

„Nors kartais teigiama, kad teismai per švelniai taiko kardomąsias priemones, tačiau skaičiai byloja ką kitą – esame pirmaujantys skirdami laisvės apribojimo ir atėmimo bausmes Europoje ir tuo didžiuotis neturėtume“, – sakė E. Laužikas.