Šiaulių apygardos teismo teisėjos Irenos Ivanovienės pasisakymai apie nepilnametes prostitucijos aukas liko neįvertinti – teisėjų etikos sargai nusprendė, jog baudžiamąsias bylas nagrinėjanti teisėja nieko tokio nepasakė, kad reikėtų svarstyti jos elgesį.
Irena Ivanovienė
© NTA

„Komisija atsisakė pradėti drausmės procedūrą prieš I. Ivanovienę – iš to, kiek mums buvo pateikta informacijos apie teisėjos spaudai pasakytus žodžius, jokio pagrindo nebuvo, negražiais žodžiais teisėja nieko neišvadino“, – atsakydamas į skaitytojų klausimus DELFI konferencijoje pareiškė Teisėjų etikos ir drausmės komisijos (TEDK) pirmininkas Algis Norkūnas.

Pasak jo, I. Ivanovienės išnagrinėtą baudžiamąją bylą apeliacine tvarka išnagrinėjęs aukštesnės instancijos teismas paliko galioti nuosprendį nepakeistą.

„Teisėja interviu pateikė argumentus, kokiu pagrindu priimtas teismo sprendimas, o duomenys apie nukentėjusių asmenybes buvo svarbūs teisėjai priimant sprendimą – ji turėjo teisę komentuoti nukentusiųjų elgesį, veiksmus“, – pažymėjo teisėjų galimus nusižengimus vertinančios komisijos pirmininkas.

Apsvarstyti Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkės elgesį TEDK prašė Žmogaus teisių stebėjimo institutas, pasipiktinęs teiėjos pasisakymais DELFI, komentuojant išnagrinėtą bylą dėl pelnymosi iš vaikų prostitucijos.

Byloje buvo konstatuota, kad sąvadautojai pelnėsi iš nepilnamečių mergaičių, kurių amžius tesiekė 14 ir 15 metų.

„Jeigu jūs būtumėte jas matęs, komentarų nereikėtų, be to, visa tai iš viso vyko 20 dienų“, – DELFI publikuotame straipsnyje „Išskirtinis teisėjos gailestis: kodėl apsiverkė prostitutėmis dirbusios nepilnametės“ cituojama Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkė.

„Žeminantys ir užgaulūs teisėjos žodžiai nukentėjusiųjų atžvilgiu ne tik šokiruoja, bet ir verčia abejoti teisėjos etika, nešališkumu ir gebėjimu atlikti pagrindinę teismų funkciją – vykdyti teisingumą. Tokie pareiškimai liudija, kad švelnios bausmės – po 150 valandų viešųjų darbų – nusikaltusiems asmenims buvo skirtos būtent dėl teisėjos I. Ivanovienės išankstinių neigiamų nuostatų nukentėjusių mergaičių atžvilgiu, todėl kyla rimtų abejonių dėl viso teismo proceso nešališkumo“, – buvo rašoma Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) pranešime.

Nuo prekybos žmonėmis ir prostitucijos nukentėjusioms moterims ir mergaitėms pagalbą teikiančių nevyriausybinių organizacijų teigimu, atvejai, kai prekeiviai žmonėmis sulaukia itin švelnių bausmių arba apskritai nuo realių bausmių išsisuka, yra dažni, todėl kyla abejonių, ar ikiteisminio tyrimo institucijos ir teismai sugeba adekvačiai suvokti ir įvertinti šio nusikaltimo pobūdį.

Anot ŽTSI atstovės Natalijos Bitiukovos, tokie atvejai tik prisideda prie nebaudžiamumo atmosferos kūrimo, nes nėra užtikrinama reali ir griežta atsakomybė už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, o tai tik dar labiau skatina įsitraukti į šią nusikalstamą veiką, kadangi rizika nedidelė, o veikla – ypatingai pelninga.

Lietuvos apeliacinis teismas dar praėjusią savaitę paliko galioti I. Ivanovienės paskelbtą nuosprendį – Mažeikių rajono gyventojai Petras Navickas ir Remigijus Motuzas pripažinti kaltais, tačiau nuteisti gerokai švelnesnėmis nei įstatyme numatyta bausmėmis.

Nors kaltinamiesiems grėsė įkalinimas nuo nuo 2 iki 8 metų, tačiau teismas nutarė, kad sąvadautojai nusipelnė tik laisvės apribojimo bausmių – per metus turės išdirbti po 150 val. sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose, kurios rūpinasi neįgaliais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.

Baudžiamąją bylą apeliacine tvarka išnagrinėję apeliacinės instancijos teismo teisėjai pažymėjo, kad nepilnametes į prostituciją įtraukę vyrai prieš jas nevartojo nei fizinio, nei psichinio smurto, jų veiksmuose nebuvo apgaulės, be to, dvi penkiolikmetės ir viena keturiolikmetė savo valia sutiko teikti seksualines paslaugas už pinigus, sutiko dalintis iš klientų gautais pinigais.

Teismas taip pat pažymėjo, kad nepilnametės jau esą buvo pakankamai socialiai subrendusios, suvokė savo veiksmų esmę, o jas už pinigus pardavinėję gerokai vyresni P. Navickas ir R. Motuzas „nebuvo labiau socialiai subrendę“.

Palikdamas vyrus laisvėje teismas taip pat pabrėžė, kad nusikaltimai buvo padaryti prieš tris metus, per tą laiką jie nenusikalto, pakeitė gyvenimo būdą, iš dalies nukentėjusiosioms atlygino žalą. Be to, nepilnametės buvo pardavinėjamos „trumpą laiką“ – apie 20 dienų.

Šiaulių apygardos teismo nuosprendį prašė pakeisti prokuratūra ir viena nukentėjusioji – jie įsitikinę, kad sąvadautojams turėjo būti skirtos realios laisvės atėmimo bausmės.

„Kovojant su prekyba žmonėmis, svarbu įtvirtinti tokią praktiką, kad visi atvejai, kuomet iš asmens, užsiimančio prostitucija, pelnosi trečias asmuo, yra vienareikšmiškai kvalifikuojami kaip prekyba žmonėmis, – įsitikinusi Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovė N. Bitiukova. – Šioje vietoje reikia bausti tikruosius nusikaltėlius – sąvadautojus, o ne rodyti pirštais į aukas, kurios ir taip yra įbaugintos, priklausomos ir pažeidžiamos, nusikaltimo aukos ne tik nėra tinkamai ginamos, bet dar papildomai nukenčia baudžiamojo proceso metu. Svarbu užtikrinti, kad nevyrautų nebaudžiamumo atmosfera, kad visuomenė būtų priešiška nusikaltėliams, o ne smerktų ir kaltintų aukas“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (26)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (14)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (27)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (84)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1106)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (50)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (63)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...