Verslininkai, kurių įmonėse naudojama nelegali programinė įranga, turėtų suprasti, kad tai gali sukelti neigiamas pasekmes tiek pačiai įmonei, tiek jos vadovui ar savininkui. Šalies teisės sistemoje nėra jokios "landos", ir to nereikia tikėtis. Priklausomai nuo nelegalios įrangos vertės ir atliekamų veiksmų, įmonė gali būti patraukta civilinėn, o jos darbuotojai ar savininkai administracinėn, ar net baudžiamojon atsakomybėn.
Šiuo metu Mokesčių policijos departamente prie VRM veikia Intelektinės nuosavybės teisių gynimo poskyris. Mokesčių policija, gavusi informaciją iš autorių ar autorių gynimo organizacijų apie autoriaus teisių pažeidimą, gali atlikti įmonės veiklos patikrinimą. Policijos veiklos įstatymas leidžia policijos pareigūnui, tiriančiam nusikalstamas veikas ar duomenis apie tokių veikų darymą, tikrinti įmonių veiklą, kompiuterinių programų įsigijimo ar realizavimo teisėtumą, darbo metu įeiti į įmonės patalpas, o ne darbo metu patekti į patalpas su įmonės atstovu. Jei policijos pareigūnai atlieka kratą, įmonės vadovui ar jo įgaliotam asmeniui turi būti pateikta prokuroro sankcija, o kompiuterio bei neteisėtų kompiuterinių programų poėmiui - prokuratūros tardytojo nutarimas. Beje, krata gali būti atliekama tik tose patalpose ir vietose, kurios nurodytos dokumentuose, o daiktai gali būti paimti tik tie, kurie nurodyti prokuratūros tardytojo nutarime. Tai galioja tiek privatiems, tiek juridiniams asmenims.

Aukščiausias šalies įstatymas, Konstitucija, gina autorių teises, nes programinė įranga yra tokia pat nuosavybė kaip ir kitoks turtas, todėl jos turėjimas ir naudojimas pažeidžiant jų kūrėjų ar platintojų teisės yra baudžiamas. Autorinių teisių įstatyme nurodyta, kad teisėtai įgytos kompiuterinės programos kopija ar adaptavimas be autorių teisų subjekto licenzijos leistinas tik tuomet, kai šie veiksmai yra būtini tam, kad būtų galima naudotis teisėtai įgyta programa pagal paskirtį, atgaminti teisėtą kopiją, kuri neveikia dėl jos praradimo, sunaikinimo. Savininkas taip pat turi teisę be leidimo išbandyti, nagrinėti, patikrinti teisėtai įgytos programos veikimą, kad galėtų nustatyti, kokiomis idėjomis, principais remiasi programa ar jos dalys.

Priklausomai nuo turimos nelegalios programinės įrangos kiekio ir to, kas su ja buvo daroma (kopijuojama, platinama, gabenama ir pan.), įstatymams prasižengę ar nusikaltę asmenys gali būti traukiami administracinėn ar net baudžiamojon atsakomybėn. Administracinis teisės pažeidimų kodeksas numato baudą nuo 1000 litų iki 2000 litų, o už pakartotinį nusižengimą - 3 tūkst. litų. Baudžiamajame kodekse bausmės yra nepalyginti griežtesnės - nuo vienerių iki dviejų metų laisvės atėmimas arba bauda. Taip pat taikomas turto konfiskavimas. Tiek administracinės, tiek baudžiamosios atsakomybės atvejais konfiskuojamas kompiuteris, nelegali programinė įranga, o autoriai ar juos atstovaujančios organizacijos turi teisę kelti civilinius ieškinius, kuriuos patenkinus gali būti išieškomos iš pažeidėjų tūkstantinės sumos.

Kokių nors išimčių ar mažesnių baudų ir bausmių nenumatoma. Jos gali sumažėti kaip ir kitų nusikaltimų atvejais - kai yra lengvinančių aplinkybių, pavyzdžiui, savanoriškai atlyginami nuostoliai ir pan.

Įstatymai tiek privačius ir juridinius asmenis, tiek valstybines institucijas traktuoja vienodai ir nenumato jokių išimčių. Deja, kol kas neteko girdėti, kad Mokesčių policija būtų tikrinusi valstybines įstaigas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (60)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (30)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1229)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (341)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...