Šią savaitę Nacionalinėje teismų administracijoje vykusį Pretendentų į teisėjus egzaminą išlaikė trečdalis dalyvių – iš 14 teisininkų į Pretendentų į teisėjus sąrašą pateko vos 5.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Prieš dvejus metus sugriežtinus egzamino tvarką, norinčiųjų laikyti egzaminą skaičius nesumažėjo, tačiau sėkmingai įveikti testą ir praktines užduotis kol kas pavyksta mažesniam skaičiui dalyvių. Pernai egzaminą išlaikė dvigubai mažiau pretendentų nei 2010 m., pranešė Nacionalinė teismų administracija.

Per paskutinius keletą metų keitėsi ir egzaminą laikančiųjų profesinis pasirengimas. 2009 m. iš egzaminą laikiusiųjų buvo 14 proc. advokatų, tačiau nuo 2010 m. egzamino nelaikė nei vienas advokatas. Egzamine dalyvaujančių prokurorų taip pat sumažėjo – nuo 31 proc. iki 17 proc. Per keturis metus daugiausia egzaminą laikiusiųjų buvo teisėjų padėjėjai.

Šią savaitę vykusiame egzamine jų taip pat buvo dauguma – 8 iš 14.

„Mūsų siekis, kad teismų sistemoje dirbtų geriausi ir gabiausi teisininkai, atitinkantys aukštus moralės standartus. Teisėjo darbas yra specifinis ir sudėtingas – pradedant atsakomybe, nuolatiniu žiniasklaidos ir visuomenės dėmesiu ir baigiant kol kas nepalankia aplinka darbo krūvio atžvilgiu.“, – viename iš teisėjo profesijai pristatyti skirtų renginių yra teigęs Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius.

Pirmininko nuomone, ne veltui egzistuoja darbo patirties reikalavimas teisėjams, jaunas žmogus, vargu, ar tokį krūvį atlaikytų.

Gintaras Kryževičius
Gintaras Kryževičius
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Labai džiaugiuosi, kad tapti teisėjais ateina žmonės jau padirbę teisme ir patyrę išbandymus teisėjo padėjėjo profesijoje. Tik tokie žmonės gali atsakyti sau į klausimą, ar apskritai nori dirbti šį darbą.“, – yra teigęs G. Kryževičius.

Teisėjo egzaminas laikomas raštu. Egzaminą sudaro teorinė ir praktinė dalys. Pirmąją egzamino dalį išlaiko tie asmenys, kurie teisingai atsako bent į 30 iš 40 pateiktų testo klausimų. Pretendentams, išklaikusiems testą, suteikiama teisė dalyvauti praktinėje egzamino dalyje.

„Egzamino tikslas yra patikrinti ne tik žinias – tam skirtas testas, tačiau ir gebėjimus. Užduotys paprastai rengiamos remiantis realia teismų praktika, taigi, viena vertus, tikrinamos pretendentų žinios, kita vertus – užduoties analizė yra vienas iš metodų, leidžiančių įvertinti atitinkamus pretendentų gebėjimus – būtent analizuoti, kritiškai vertinti, motyvuoti ir priimti sprendimą.“, – teigia Pretendentų į teisėjus egzamino komisijos narė Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto dekanė prof. dr. Rima Ažubalytė.

Siekdama palengvinti asmenų, laikančių pretendentų į teisėjus egzaminą, naštą Nacionalinė teismų administracija nuo 2013 m. pradžios interneto savo svetainėje pradėjo skelbti egzamino testo ir užduočių pavyzdžius, kurie papildomi po kiekvieno egzamino.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: mažiausiai 13 žuvo sunkvežimiui įsirėžus į minią, praneša apie įkaitų dramą nuolat pildoma (249)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

V. Adamkus: mes buvome matomi, o dabar tos lyderystės nebejaučiu (120)

Tarpusavio ginčai, smulkių, nereikšmingų skirtumų pabrėžimas, vienybės ir lyderystės stoka....

Išpuolis Barselonoje: išplatinta galimo įtariamojo nuotrauka

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (25)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (111)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (321)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Kelionė po Lenkijos pilis, kuriose buvo rezgami planai prieš Lietuvos kunigaikščius (4)

Kas gali būtų romantiškiau už pilis ? Ir kas gali būti įdomiau už kryžiuočių pilis? Pilis,...

Amerikiečių gydytojai: Kim Jong Uno elgesys rodo jo ligą (35)

Amerikiečių gydytojai, remdamiesi Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong Uno elgesio analize,...

Prezidentas V. Adamkus įveikė vėžį (5)

Netrukus 91 metų sulauksiantis prezidentas Valdas Adamkus įveikė vėžį, sako medikai.

Dviejų vaikų mama mirė dėl to, kad laikėsi jai netikusios dietos (4)

Liepos 19 d. savo namuose Mandūroje, Vakarų Australijoje, buvo rasta be sąmonės parkritusi...