Konstitucinis Teismas šiandien paskelbė nutarimą byloje dėl Teismų įstatymo nuostatos, pagal kurią teisėjas, nesutikdamas su atleidimu iš pareigų, turi teisę kreiptis į Vilniaus apygardos teismą, konstitucingumo. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad ginčyta nuostata neprieštarauja Konstitucijai.
© Corbis/Scanpix
Su prašymu į Konstitucinį Teismą kreipėsi Vilniaus apygardos teismas, kuriam kilo abejonė, ar Teismų įstatymo 90 straipsnio 8 dalis, įtvirtinanti, kad teisėjas, nesutikdamas su atleidimu iš pareigų, turi teisę kreiptis į Vilniaus apygardos teismą, neprieštarauja Konstitucijos 31 straipsnio 2 daliai (asmuo, kaltinamas padaręs nusikaltimą, turi teisę, kad jo bylą viešai ir teisingai išnagrinėtų nepriklausomas ir bešališkas teismas) ir konstituciniam teisinės valstybės principui, rašoma Konstitucinio Teismo pranešime.

Šioje byloje į vieną buvo sujungti trys prašymai. Vilniaus apygardos teismas nagrinėjo civilines bylas pagal ieškovų Arvydo Gudo, Dariaus Japerto ir Palmiros Linkevičienės ieškinius atsakovui Respublikos Prezidentui dėl atleidimo iš teisėjų ir teismo pirmininkų pareigų pripažinimo neteisėtu ir jo panaikinimo.

Vilniaus apygardos teismui kilo abejonių, ar Teismų įstatymo 90 straipsnio 8 dalyje įtvirtinta teisė teisėjams, nesutinkantiems su atleidimu iš pareigų, kreiptis į Vilniaus apygardos teismą neprieštarauja nešališko teismo konstitucinei nuostatai, nes Respublikos Prezidentas turi įvairių įgaliojimų apygardos teisėjų atžvilgiu.

Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad drausmės bylos iškėlimas teisėjui, kuris savo poelgiu pažemino teisėjo vardą, ir Teisėjų garbės teismo sprendimas siūlyti Respublikos Prezidentui atleisti teisėją iš pareigų dėl to, kad jis savo poelgiu pažemino teisėjo vardą, nėra būtina teisėjo atleidimo iš pareigų procedūros dalis.

Konstitucinis Teismas taip pat konstatavo, kad Respublikos Prezidentui, kaip valstybės vadovui, Konstitucijoje yra numatyti svarbūs įgaliojimai formuojant teismus. Respublikos Prezidentas vienokiu ar kitokiu būdu dalyvauja skiriant ir atleidžiant visų grandžių teismų teisėjus; atsvara šiems Respublikos Prezidento konstituciniams įgaliojimams yra Konstitucijoje nurodyta speciali teisėjų institucija, patarianti Respublikos Prezidentui ir dėl teisėjų atleidimo iš pareigų.

Nutarime pabrėžta, jog vien tai, kad Respublikos Prezidentas skiria ir atleidžia apygardos teismų teisėjus, pats sprendžia ar dalyvauja sprendžiant klausimus, susijusius su teisėjų profesine karjera, nėra pagrindas abejoti teismų ir teisėjų nepriklausomumu nagrinėjant teisėjo atleidimo iš pareigų bylas teisme, kurio teisėjus skiria Respublikos Prezidentas.

Jeigu būtu sutikta su pareiškėjo – Vilniaus apygardos teismo argumentais, jog tai, kad apygardų teismų teisėjus skiria ir atleidžia, jų profesinės karjeros klausimus sprendžia Respublikos Prezidentas, yra pagrindas abejoti apygardos teismo nepriklausomumu ir nešališkumu, kai šio teismo nagrinėjamos bylos šalis yra Respublikos Prezidentas, reikėtų konstatuoti, kad Lietuvoje apskritai nėra nė vieno teismo, nepriklausomo ir galinčio nešališkai išnagrinėti bylą, kurioje šalis yra Respublikos Prezidentas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (169)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (71)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (27)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

7 vietos pasaulyje, kur žmonės valgė žmones (3)

Kanibalizmas anksčiau pasaulyje buvo gana paplitęs reiškinys, pasakytų antropologai. Kartais jį...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (27)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (153)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (13)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (5)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (18)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...