Ar gali valstybės tarnautojas paveldėti ir disponuoti 33 proc. uždarosios akcinės bendrovės (UAB) akcijų? Su bendrove valstybės tarnautojas neturi jokių darbinių ar kitokių santykių.
© Shutterstock nuotr.

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako „TEISĖS TARNAI“ teisininko padėjėja Sabina Mickunaitė.

Civilinio kodekso V knygos – paveldėjimo teisės – normos reglamentuoja mirusio fizinio asmens turtinių teisių ir pareigų, taip pat kai kurių asmeninių neturtinių teisių, perėjimą mirusio asmens teisių perėmėjams – įpėdiniams.

Palikėjui mirus, jo turtinės teisės ir pareigos bei kai kurios asmeninės neturtinės teisės pereina jo įpėdiniams. Įpėdinis negali atsisakyti dalies palikimo ir negali priimti palikimo iš dalies. Jis priima arba visą palikimą, taip pat ir visas palikėjo reikalavimo teises bei pareigas, arba gali palikimo atsisakyti ir jo nepriimti.

Civilinis kodeksas numato du paveldėjimo pagrindus: paveldėjimą pagal įstatymą arba paveldėjimą pagal testamentą. Paveldimi gali būti tiek materialūs – nekilnojamieji ir kilnojamieji daiktai, tiek nematerialūs dalykai – vertybiniai popieriai, patentai, prekių ženklai ir kt., taip pat turtinės ir neturtinės teisės bei prievolės. Remiantis Lietuvos Respublikos ABĮ apibrėžta akcijų sąvoka, akcijos yra vertybiniai popieriai, patvirtinantys jų savininko (akcininko) teisę dalyvauti valdant bendrovę, ir kurie atitinkamai gali būti paveldimi tiek pagal įstatymą, tiek pagal testamentą.

Sabina Mickunaitė
Sabina Mickunaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos Respublikos Valstybės tarnybos įstatyme yra numatyta su valstybės tarnautojo pareigomis nesuderinama veikla, o tai reiškia, kad valstybės tarnautojas negali būti renkamas (skiriamas) įmonės ar bendrovės organo nariu, taip pat nėra leidžiama valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos vardu, kurioje jis eina pareigas, sudaryti sandorius su individualiomis (personalinėmis) įmonėmis, ūkinėmis bendrijomis, taip pat akcinėmis bendrovėmis, kurių savininkas ar akcininkas yra jis pats arba jo sutuoktinis, artimasis giminaitis ar asmuo, su valstybės tarnautoju susijęs svainystės ryšiais.

Taigi, atsakant į Jūsų pateiktą klausimą, laikytina, kad valstybės tarnautojas gali paveldėti uždarosios akcinės bendrovės akcijas, nepriklausomai nuo to, ar jį sieja darbo santykiai su pačia bendrove, ar šeiminiai santykiai su pačiu palikėju – pagal testamentą gali paveldėti visi fiziniai asmenys, esantys gyvi palikėjo mirties momentu, nepriklausomai nuo jų esamo teisinio statuso ir siejančių palikėją ir įpėdinį santykių. Įstatymuose nėra įtvirtintas draudimas valstybės tarnautojui paveldėti ir disponuoti akcinių bendrovių akcijomis, tačiau pažymėtina, jog valstybės tarnautojas einantis pareigas valstybės tarnyboje, negali būti uždarosios akcinės bendrovės valdymo organu – vadovu/direktoriumi.

Aukščiau esantis komentaras laikytinas tik bendrojo pobūdžio konsultacija pagal pateiktos informacijos kiekį. Dėl visapusiškos ir individualios teisinės konsultacijos yra tikslinga įvertinti kitas reikšmingas aplinkybes, todėl norėdami kreiptis, prašome susisiekite elektroniniu paštu info@teisestarnai.lt arba telefonu +370 520 32840.

Ne vienerius metus Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti optimaliausią problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.

Savo klausimus prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Aktualiausi atsakymai bus išspausdinti DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (99)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (91)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (5)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (12)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (13)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Atlikėja A. Vedrickaitė susilaukė pirmagimio ir jau išrinko vardą (2)

Žinoma atlikėja Augustė Vedrickaitė kartu su savo širdies draugu Marijumi Šeiboku susilaukė...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų (5)

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (87)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...