Ar mobiliojo ryšio operatorius turi teisę vienašališkai nutraukti neterminuotą mobiliojo ryšio sutartį (jokių sutarties pažeidimų nėra) ir pakeisti sutarties sąlygas t. y. mokėjimo planą į keturis kartus brangesnį, prisidengdami tuo, kjog buvo priimta Europos Sąjungos direktyva, dėl kurios seni planai keičiami į naujus ir daug brangesnius?Telefonu naudojamasi ir skambinama tik Lietuvoje.
© Shutterstock

Į DELFI skaitytojos klausimą atsako advokatų kontoros COBALT vyresnioji teisininkė Eglė Bakštytė.

Kadangi savo laiške nurodote, jog paslaugų kainos buvo ženkliai padidintos, kaip pati teigiate, „prisidengiant“ Europos Sąjungos reikalavimais, Jūsų aprašyta situacija turėtų būti ištirta išsamiau, individualiai įvertinant tiek Jūsų pasirašytos sutarties nuostatas, tiek tikrąjį Jūsų sudarytos sutarties sąlygų keitimo pagrindą bei kitas susijusias aplinkybes. Todėl šiame komentare pateikiama tik bendra informacija dėl reikalavimų elektroninių ryšių paslaugų sutartims.

Mobiliojo ryšio paslaugų sutartis gali būti nutraukiama teisės aktuose bei sutartyje nustatyta tvarka

Tiek mobiliojo ryšio, tiek kitų elektroninių ryšių paslaugų teikimą galutiniams vartotojams reglamentuoja Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymas bei Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (toliau – RRT) direktoriaus įsakymu patvirtintos Elektroninių ryšių paslaugų teikimo taisyklės.

Teisės aktai reikalauja, kad su abonentais sudaromoje elektroninių ryšių paslaugų teikimo sutartyje (paslaugų teikimo taisyklėse) būtų aiškiai nurodytos paslaugų sutarties pakeitimo, papildymo bei nutraukimo sąlygos ir tvarka. Taigi mobiliojo ryšio paslaugų teikimo sutartis gali būti nutraukiama ar keičiama pačioje sutartyje numatyta tvarka. Žinoma, privalu atsižvelgti ir į imperatyviąsias teisės aktų nuostatas (pvz., Elektroninių ryšių paslaugų teikimo taisyklės numato, jog elektroninių ryšių paslaugų teikimo sutartį paslaugų teikėjas gali nutraukti tik tuomet, jei abonentas iš esmės pažeidžia sutartį; kitokie sutarties nutraukimo pagrindai paslaugų teikėjui taisyklėse nėra numatyti).

Tačiau svarbu pabrėžti, jog elektroninių ryšių paslaugų teikėjas savo paslaugų, teikiamų galutiniams paslaugų gavėjams, sutartyse negali nustatyti „bet kokių“ ar tik pačiam paslaugų teikėjui naudingų sutarties nuostatų. Tokių sutarčių sąlygos yra kontroliuojamos, kadangi kiekvienos siūlomos paslaugos (ar paslaugų rinkinio) tipines sutartis, paslaugų teikimo taisykles bei vėlesnius jų pakeitimus paslaugų teikėjai privalo pateikti elektroninių ryšių rinkos priežiūros institucijai RRT.

Mobiliojo ryšio paslaugų kainos gali būti didinamos, jei tokia galimybė numatyta sutartyje

Elektroninių ryšių paslaugų kainos gali būti keičiamos, jei paslaugų teikėjo teisė keisti paslaugų kainas yra numatyta mobiliojo ryšio paslaugų teikimo sutartyje ar paslaugų teikimo taisyklėse. Paslaugų teikėjas, priėmęs sprendimą pakeisti paslaugų teikimo sutarties sąlygas (įskaitant paslaugų kainą), apie sutarties sąlygų pakeitimus vartotojams privalo pranešti iš anksto, ne vėliau kaip prieš 1 mėnesį. Tokiu atveju, jei naujosios sutarties sąlygos ar pakeistos paslaugų kainos vartotojui nebėra priimtinos, pats vartotojas turi teisę nutraukti sutartį, o paslaugų teikėjas neturi teisės taikyti abonentui netesybų dėl priešlaikinio sutarties nutraukimo.

Eglė Bakštytė
Eglė Bakštytė
© Advokatų kontoros archyvas

Kita vertus, ne visais atvejais vienašališkas paslaugų kainos padidinimas yra teisėtas ir leidžiamas. Sutarties sąlygos, suteikiančios paslaugų teikėjui teisę vienašališkai ir be sutartyje numatyto ar pakankamo pagrindo keisti sutarties sąlygas arba vienašališkai padidinti paslaugų kainas (kai vartotojui nesuteikiama teisė atsisakyti sutarties), gali būti pripažintos nesąžiningomis. Tokių sąlygų naudojimą vartojimo sutartyse draudžia Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas.

Jūsų aprašytas atvejis turėtų būti analizuojamas papildomai

Jei manote, kad Jūsų teisės buvo pažeistos, siūlytina apsvarstyti galimybę kreiptis į RRT, kuri nagrinėja elektroninių ryšių paslaugų teikėjų bei vartotojų ginčus, ir (arba) į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kuri tiria galimai nesąžiningos verslininkų komercinės veiklos vartotojams atvejus bei nagrinėja, ar vartojimo sutartyje nėra draudžiamų nesąžiningų sąlygų.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (60)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (30)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1229)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (341)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...