Pasvalio rajono apylinkės teismo teisėja Virginija Jurkštienė, dėl kurios užgaulaus ir įžeidžiančio elgesio iš darbo išėjo dvi posėdžių sekretorės, turėtų gerokai permąstyti savo elgesį, nes kitu atveju gali tekti nusivilkti teisėjo mantiją.
Virginija Jurkštienė
© DELFI

Temidės tarnų elgesį vertinanti Teisėjų etikos ir drausmės komisija pirmadienį nutarė V. Jurkštienei iškelti drausmės bylą.

„Manome, kad teisėja elgėsi netinkamai, ji nebuvo mandagi, pakanti, santūri, situaciją sprendė netinkamai“, – sprendimą iškelti drausmės bylą komentavo komisijos pirmininkas Algis Norkūnas.

Drausmės bylos iškėlimą Pasvalio teisėjai inicijavo jos kolegos iš to paties teismo – jau ne pirmas kartas, kai V. Jurkštienė įsivelia į konfliktus su teismo darbuotojais, bet visos ribos buvo peržengtos po konflikto šią vasarą.

Kaip paaiškėjo, dar liepos 19 d. teisėja užsipuolė ir įvairiais įžeidžiančiais žodžiais prie savo kabineto iškeikė kartu su ja dirbančią posėdžių sekretorę.

„Debile, mąstyk, jeigu dar turi kažkiek smegenų“, – sekretorei pakeltu tonu rėžė V. Jurkštienė.

Šį teisėjos išpuolį girdėjo ne vienas teismo darbuotojas, o posėdžių sekretorė, neatlaikiusi įtampos, nutarė išeiti iš darbo. Kaip ir kita posėdžių sekretorė, kuri darbą paliko šiek tiek anksčiau. Tiesa, debile išvadinta sekretorė norėjo likti dirbti teisme, bet tuo metu jai nebuvo galima pasiūlyti kitų pareigų, todėl ji nutarė pasitraukti, nes, kaip pati nurodė, bijo teisėjos V. Jurkštienės.

Teikime etikos sargams buvo nurodyta, kad iš teismo dėl konfliktų su teisėja pasitraukusios posėdžių sekretorės visuomet tinkamai atliko savo pareigas, buvo mandagios ir niekas, išskyrus teisėją V. Jurkštienę, jų elgesiu nesiskundė.

Kaip paaiškėjo, V. Jurkštienei užkliuvo ne tik posėdžių sekretorės – anksčiau ji ne kartą buvo užsipuolusi ir teismo patalpas valančią valytoją, kuriai net ant savo darbo stalo palikinėdavo įvairius raštelius su nurodymais.

„Tai – emocionalus žmogus, kuris kolektyve kelia nereikalingą įtampą“, – Teisėjų etikos ir drausmės komisijai nurodė Pasvalio teismo darbuotojai.

Apie netinkamą V. Jurkštienės elgesį buvo pranešta Panevėžio apygardos teismo pirmininkui, kuris nutarė, kad tai, kas vyksta Pasvalyje, peržengia bet kokias leistinas ribas.

Etikos sargams buvo nurodyta, kad įspėjimo signalai dėl netinkamo teisėjos V. Jurkštienės elgesio ne kartą buvo nusiųsti Pretendentų į teisėjus atrankos komisiją – teisėja nesėkmingai bandė siekti karjeros aukštesnės instancijos teismuose. Be to, prieš metus buvo siūloma atlikti teisėjos veiklos vertinimą.

Tuo metu V. Jurkštienė kategoriškai nesutiko su jai mestais kaltinimais – į Teisėjų etikos ir drausmės komisijos posėdį ji neatvyko, tačiau savo paaiškinimus pateikė raštu. Teisėja neigė vartojusi žodžius, kuriuos girdėjo mažiausiai keturi teismo darbuotojai, taip pat neigė, kad užgauliojo ir įžeidinėjo posėdžių sekretorę.

Maža to, teisėja nurodė, kad iš darbo teisme pasitraukusi sekretorė buvo nekompentetinga darbuotoja, dėl jos darbo neišmanymo kartą reikėjo atidėti teismo posėdį, o dar kitą kartą ji į teismą šaukiamam žmogui ne tuo adresu buvo išsiuntusi šaukimą.

V. Jurkštienė taip pat mano, kad teismo darbuotojai yra prieš ją nusiteikę ir dėl to rašo esą nepagrįstus skundus, kurie, anot jos, turėtų būti vertinami kaip psichologinis smurtas.

Nuo praėjusių metų liepos Pasvalio rajono apylinkės teisme dirbanti ir šiuo metu laikinai pirmininkės pareigas einanti teisėja Ilona Kvalitaitė mano, kad taip, kaip teisėja elgėsi su posėdžių sekretore, negalima elgtis nė su bet kuriuo žmogumi.

„Tai buvo nepagarbus kaip su žmogumi ir darbuotoju elgesys, – sakė I. Kvalitaitė. – Asmeniškai to konflikto tiesiogiai negirdėjau, bet iš kitų darbuotojų paiškinimų žinau, kad teisėja elgėsi užgauliai, vartojo netinkamus žodžius, todėl žmogus pasijusdavo įžeistas. Dėl vieno atvejo tokio proceso nebūtume inicijavę, manau, būtų užtekę pokalbio su teisėja ir nebūtų taip toli konfliktas pažengęs, bet kai pabendravome su darbuotojais, supratome, kad tai yra sena problema ir tokie atvejai kartojasi – kai jau nebegalima išspręsti vietoje, ieškome pagalbos aukščiau.“

Pasak jos, netinkamas V. Jurkštienės elgesys teismo darbuotojams kelia nerimą, stresą, teisme kuria blogą atmosferą, o matydami situacijos beviltiškumą darbuotojai griebiasi kraštutinių priemonių ir palieka darbą, o juos pakeisti kitais Pasvalyje nėra taip ir lengva.

Teisėjų etikos kodekse numatyta, kad teisėjas privalo darbinėje ir kitoje viešojoje veikloje bei privačiame gyvenime elgtis sąžiningai, korektiškai, mandagiai, garbingai, nemenkinti kitų bendradarbių darbo, elgtis su jais bei kitais asmenimis pagarbiai, spręsti konfliktines situacijas taikiai ir mandagiai, nereikšti niekam paniekos, neįžeidinėti, neplūsti, nevartoti smurto.

V. Jurkštienei iškeltą drausmės bylą nagrinės Teisėjų garbės teismas, kuris turės nuspręsti, kokia nuobauda teisėjai turėtų būti skirta. Griežčiausia sankcija – siūlymas prezidentei teisėją atleisti iš pareigų pažeminus teisėjo vardą.

Tai jau ne pirmas kartas, kai anksčiau Klaipėdos ir Vilniaus teismuose dirbusi teisėja patenka į TEDK akiratį – už netinkamą darbo organizavimą ir bylų vilkinimą teisėjai dar 2011 m. buvo skirtas griežtas papeikimas.

Ji taip pat buvo svarstoma ir dėl savo poelgio, kai pakliuvusi į eismo įvykį nutarė iš jo pasišalinti, nesulaukdama policijos pareigūnų.

V. Jurkštienė buvo užkliuvusi ir Teisėjų tarybai, kuri buvo nurodžiusi atlikti neeilinį teisėjos vertinimą, nes ši nesusitvarkė su darbo krūviais teisme. O vietoj to, kad spręstų problemą, tuo metu Naujoje Vilnioje buvusiame Vilniaus miesto 4 apylinkės teisme dirbusi teisėja pareiškė, kad nori keisti darbo vietą – dirbti Laisvės pr. esančiame teisme. Kodėl? Nes jai per toli važinėti į darbą.

Teisėja V. Jurkštienė buvo išgarsėjusi ir dėl to, kad 2009 m. net du kartus prezidentui V. Adamkui buvo įteikusi prašymus atleisti iš pareigų, o vėliau juos atsiėmė, nors jos atleidimui iš pareigų jau buvo spėjusi pritarti ir Teisėjų taryba.

Toks teisėjos elgesys buvo nustebinęs Prezidentūrą, bet šalies vadovas teisėjos negalėjo atleisti, nes ši turėjo teisę atsiimti atsistatydinimo pareiškimą. Būtent po šios istorijos V. Jurkštienė išvažiavo dirbti į Pasvalio rajono apylinkės teismą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (21)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (17)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (203)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (6)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (70)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (167)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (3)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (271)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis (6)

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...