Civilinio kodekso 4.79 straipsnio 1 dalis suteikia pirmenybės teisę bendraturčiui pirkti bendrąja nuosavybe esančią parduodamą dalį. Tačiau ši teisė nėra absoliuti. Pirmenybė pagal įstatymą yra suteikiama bendraturčiui pirkti dalį ta kaina, kuria ji parduodama, ir kitomis tomis pačiomis sąlygomis.
Vadinasi, įstatymas nuosavybės teisės turėtojui suteikia teisę nustatyti ir kitas pirkimo – pardavimo sąlygas. Įstatymas nenurodo, kokios kitos sąlygos gali būti nustatytos, kadangi taip būtų suvaržyta asmens teisė laisvai savo nuožiūra valdyti, naudotis nuosavybės teisės objektu bei juo disponuoti.

Teisės normų ir teismų praktikos analizė leidžia spręsti, kad viena iš pardavimo sąlygų gali būti ta, jog bendrąja nuosavybe esanti objekto dalis parduodama kartu su kitais pardavėjui asmeninės nuosavybės teise priklausančiais objektais (pvz.: parduodama dalis pastato ir šalia esantis statinys kaip vienas pardavimo objektas). Tokios sąlygos nustatymas turėtų būti laikomas pagrįstu ir nepažeidžiančiu kitų bendraturčių teisių.

Realizuodamas savo teisę parduoti bet kurį objektą, savininkas gali nuspręsti, ar objektas (pvz.: pastatas) parduodamas su priklausiniais ar be jų, su pastate esančia įranga, baldais ar be jų. Ši savininko apsisprendimo teisė negali būti iškreipiama ar suvaržoma, kadangi taip būtų pažeidžiama teisė į iš nuosavybės teise priklausančio objekto gaunamą naudą.

Bendrąja nuosavybe esančio turto dalį parduodantis bendraturtis neprivalo sudaryti kitiems bendraturčiams palankesnių sąlygų bei pažeisti savo paties turtinius interesus. Įstatymai nedraudžia parduoti kartu kelis atskirus objektus, todėl pardavėjas turi teisę ir galimybę nustatyti ekonomiškai jam naudingas pardavimo sąlygas, kas nelaikytina kitų asmenų teisių pažeidimu.

Įstatymas nustato bendraturčiui pirmenybės teisę pirkti parduodamą dalį, esančią bendrojoje nuosavybėje, tačiau jam nesuteikia teisės nustatinėti pardavimo sąlygų. Pardavimo kainos bei sąlygų nustatymo teisė palikta pardavėjui, todėl kito bendraturčio reikalavimas keisti pardavimo sąlygas jam palankiomis turėtų būti vertintinas kaip nepagrįstas.

Be to, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.79 straipsnis neteikia pirmenybės teisės pirkti kitam bendraturčiui priklausančio turto dalies bendrojoje dalinėje nuosavybėje, jeigu ši turto dalis yra ne parduodama, bet dovanojama.

Tačiau tuo atveju, jei asmuo pagrįstai mano, kad padovanodamas turto dalį savininkas pažeidė bendraturčio pirmenybės teisę pirkti turto dalį, jis gali per įstatymuose numatytą terminą kreiptis į teismą su reikalavimu turto dovanojimo sutartį pripažinti negaliojančia, t.y. apsimestine, nes ji buvo sudaryta pirkimo-pardavimo sandoriui pridengti.

Taigi, Civilinio kodekso 4.79 straipsnio 1 dalyje nėra jokių apribojimų pardavėjui nustatyti pardavimo sąlygas, jeigu tik jas kas nors akceptuoja (priima). Vadinasi, jei asmuo, kuriam bendra daline nuosavybe priklauso pastatas (bendraturtis), bus tinkamai informuotas apie visas pardavimo sąlygas (kaip tai numatyta įstatymuose), bet nesutiks su pateiktu pasiūlymu, pardavėjui (kitam bendraturčiui) neturėtų būti jokių kliūčių turtą parduoti tam, kam nustatytos pardavimo sąlygos priimtinos.

Čia išdėstyta informacija, nuomonė ir motyvai negali būti vertinama kaip teisinė išvada ar konsultacija.

Stasio Šedbaro advokatų kontora
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (104)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (186)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (281)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (560)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (54)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (193)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...