„Viešai kurstė smurtauti bei fiziškai susidoroti su musulmonais dėl tautybės, skleidė nepakančią nuomonę apie pabėgėlius – viešai tyčiojosi, juos niekino, skleidė neapykantą jiems kaip žmonių grupei“, – po dviejų komentarų internete tokių kaltinimų policijoje sulaukė vienas smulkusis Kėdainių verslininkas.
Abdulas Basiras Yoususi
© DELFI / Domantas Pipas

Ir šie kaltinimai buvo pagrįsti, konstatavo teismas, vyrą pripažinęs kaltu dėl neapykantos kurstymo viešoje erdvėje – baudžiamąją bylą išnagrinėjusi teisėja Henryta Gerdvilė nutarė, kad nuteistasis privalo į valstybės biudžetą sumokėti 20 MGL (753,20 eurų) baudą.

Kėdainiškis buvo nuteistas už tai, kad dar liepos 18 ir 19 d. viename interneto portale parašė du komentarus – juose vyras ragino pabėgėlį Abdulą Basirą Yoususį, kuris Lietuvoje sulaukė prieglobsčio, grąžinti atgal į Afganistaną, o su visais musulmonais – susidoroti, juos sudeginti.

Komentarus skaitytojas parašė prie straipsnio, kuriame buvo pasakojama, kad Basiras yra musulmonas, o ne katalikas, kaip teigė išvažiuodamas iš gimtinės – jis ne kartą buvo nurodęs, jog priverstas sprukti nuo teroristų, priklausančių radikaliam musulmonų Talibano judėjimui, persekiojimo.

Ši žinia pribloškė kėdainiškį, kuris net du vakarus iš eilės parašė komentarus. Juos pastebėjo Europos Žmogaus teisių fondas, kurio atstovai kreipėsi į policiją.

Prasidėjus ikiteisminiam tyrimui į policiją iškviestas komentarus rašęs vyras iš karto pripažino kaltę ir jau apgailestavo dėl tokio savo poelgio.

„Šiuo metu suprantu, kad tai, ką parašiau, yra per daug žiauriai parašyta, bet tuo metu mane buvo apėmęs toks pyktis, kad mūsų Lietuva priima tuos pabėgėlius, o jie taip negražiai su mumis – lietuviais ir mūsų Lietuva pasielgia, – aiškino baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras. – Rašydamas komentarus nenorėjau įžeisti musulmonų tikėjimo, iš tikrųjų net nesusimąsčiau, kad tai yra nukreipta prieš visuomenės grupę ir yra visuomeniškai reikšmingas. Pasisakydamas buvau apimtas neapykantos Basirui ir jo šeimai.“

Nors komentare ragino musulmonus deginti, policijoje vyras jau tokių savo žodžių išsižadėjo – esą tai tebuvo tik grubiai išsakyta nuomonė. „Nesu nusiteikęs prieš pabėgėlius, musulmonų tikėjimo ar arabų rasės asmenis, kurie persikėlė gyventi į Europą“, – tikino jis.

„Mano komentarai buvo daugiau apimto spontaniško pykčio išsireiškimas, o ne vienokios ar kitokios valios išreiškimas susidoroti su kitataučiais – kurstyti nieko nenorėjau ir dėl tokių savo veiksmų labai gailiuosi“, – policijoje apgailestavo kėdainiškis.

Teismas atsižvelgė į tai, kad kaltinamasis gailisi, tačiau pažymėjo, kad baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras pažeidė įstatymo saugoma vertybę – žmonių lygiateisiškumą.

„Baudžiamojo kodekso 170 straipsnyje įtvirtintas draudimas pagrįstas Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 straipsnio 4 dalies nuostata, pagal kurią laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija“, – pabrėžė teismas.

Pasak jo, nusikalstamos veikos buvo padarytos viešais pareiškimais plačiam neapibrėžtam žmonių ratui, nukreiptais prieš žmonių grupę dėl tautybės. „Veikos pasižymi kraštutinumu, jų diskriminacinis pobūdis akivaizdus“, – pažymėjo teisėja.

DELFI informuoja, kad už viešojoje erdvėje parašytus komentarus atsako jų autoriai – DELFI ragina skaitytojus komentuoti prisiregistravus, o ne pasislėpus po anonimiškumo skraiste.

Baudžiamojo kodekso 170 straipsnis numato, kad tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Apie netinkamus komentarus DELFI skaitytojai raginami informuoti redakciją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (24)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (2)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (4)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (3)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (86)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (5)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (30)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (154)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...