Žmonės ir musės miega labai panašiai

Iki šiol buvo žinoma, kad norėdami efekyviai atlikti savo biologines funkcijas daugelis gyvūnų turi nors truputį ilsėtis, tačiau vis dar buvo abejojama ar tai gali būti taikoma vabzdžiams. Neseniai mokslininkai iš Kalifornijos pateikė intriguojančių įrodymų, peršančių išvadą, jog žmonės ir šešiakojai gyviai iš tikrųjų turi daugiau bendro negu būtų galima pamanyti.
Daktaras Gulio Tononis su kolegomis atliko eilę eksperimentų su musele Drosophila melanogaster, kuri dažnai skraido mūsų virtuvėse, ir savo išvadas pateikė žurnale "Science".

Mokslininkai nustatė, kad musės, taip pat kaip ir žmonės, gali nemiegoti tam tikrą laiko tarpą, tačiau "kitą dieną šį poilsio trūkumą jos būtinai turi kompensuoti". Nors muselės ir negeria kavos budrumui sustiprinti, bet anot Tononi, buvo pastebėta, jog vabzdžiai į kofeiną reaguoja taip pat kaip ir žmonės. Be to, "kai kurie genai, kurių aktyvumas kinta priklausomai nuo to, ar pavyzdžiui žinduolis miega, ar ne, taip pat funkcionavo ir muselėse".

Musės, kurių šie genai buvo mutavę, pasirodė jautresnės miego trūkumui. Tai įrodo, kad "būtent šios chromosomų dalelės yra svarbios reguliuojant miegą," teigė Tononi.

Šio tyrimo rezultatai buvo tikrai netikėti, kaip prisipažino pats mokslininkas, nes "buvo atrasta daugiau panašumų negu buvo tikėtasi". Pavyzdžiui, buvo pastebėta, jog jaunos muselės buvo linkusios ilgiau miegoti, kai tuo tarpu senesnių musių miegas buvo trumpesnis ir fragmentinis. Juk tai būdinga ir žmonėms.

Panašūs tyrimai "suteikia vertingą galimybę pasinaudojus musių genetika išsiaiškinti miego fenomeną bei galbūt sukurti naujus vaistus nuo nemigos," paaiškino Tanoni.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Pikantiškos naujienos

Australijoje voras antrą kartą per pusmetį įkando vyrui į varpą (11)

Australijoje statybininkas, prieš pusmetį patekęs į ligoninę, kai jam į varpą įkando nuodingas voras, vėl atsidūrė dėmesio centre. Kaip praneša BBC, antradienį voras vėl įkando nelaimingajam į penį, beje, į beveik tą pačią vietą.

Paryžiuje įrengs vietą, kur nudistai galės vaikščioti nuogi (8)

Kitą vasarą nudistai galės nuogi vaikščioti tam paskirtoje Prancūzijos sostinės Paryžiaus vietoje. Miesto tarybos nariai pritarė planui įsteigti mieste bandomąją nudistų zoną galimai viename iš Paryžiaus parkų ar miškingoje teritorijoje miesto pakraštyje, praneša agentūra BBC.

Sučiuptas pitonas atkeršijo asmenukės užsimaniusiam vyrui (2)

Rugsėjo 23 d. Indijos Šiaurės vakarų dalyje esančioje Radžasthano valstijoje keisto incidento metu pitonas atakavo grupelę žmonių, mėginusių pasidaryti asmenukę.

Ispanija: išsiblaškęs rinkėjas įmetė į balsadėžę 200 eurų (6)

Sekmadienį Ispanijoje išsiblaškęs rinkėjas iš Pontevedros provincijos Redondelos miestelio per Galisijos autonominio regiono parlamento rinkimus į balsadėžę vietoj biuletenio įmetė voką su 200 eurų, kuriuos jis ketino padovanoti pažįstamiems krikštynų proga, praneša „El Mundo“.

Tyrimas: Japonijoje per 40 proc. jaunų suaugusiųjų nėra lytiškai santykiavę (16)

Japonijoje daugiau kaip 40 proc. jaunų vienišų suaugusiųjų nėra lytiškai santykiavę, o beveik trys ketvirtadaliai tokio amžiaus vyrų neturi jokių lytinių partnerių, parodė vyriausybės atliktas tyrimas.