Smegenys stengiasi kompensuoti miego trūkumą

Mokslininkai pagaliau įrodė tai, kas koledžo studentams, naktinės pamainos darbuotojams ar tėvams buvo jau seniai žinoma - smegenys po bemiegės nakties veikia daug blogiau.
Norėdami išsiaiškinti miego trūkumo neigiamo poveikio sumažinimo galimybes, Kalifornijos mokslininkai visų pirma ėmė tirti smegenų veiklą ir kaip ji kompensuoja miego trūkumą.

Tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad miego trūkumo efektai skyrėsi priklausomai nuo smegenų veiklos pobūdžio, t.y. sprendžiant verbalines problemas "mieguisti" smegenys suaktyvindavo tam tikrus regionus, tačiau sulėtėdavo susidūrus su matematiniais uždaviniais.

Nustatyta, kad po bemiegės nakties sprendžiant paprastus atminties testus, jų teisingo išsprendimo galimybės sumažėja net 50%. "Mes dar nedaug žinome, kaip miego trūkumas įtakoja žmonių veiklą ir kaip tiksliai smegenys reaguoja į tai", - pripažino San Diego universiteto psichiatrijos profesorė Christian Gillin. -"Tačiau mes vis daugiau išsiaiškiname ir netrukus jau galbūt sugebėsime sušvelninti miego trūkumo sukeltus veiklos sutrikimus."

Profesorė kartu su kitais mokslininkais naudodami sudėtingą smegenų skanavimo technologiją ištyrė trylikos žmonių, nemiegojusių 35 valandas, smegenų aktyvumą. Eksperimento metu buvo pastebėtas smegenų viršugalvio dalies suaktyvėjimas, kuris galbūt atlieka ypatingą vaidmenį kompensuojant miego trūkumą.

Būtent ši smegenų dalis ir yra atskakinga už aritmetinius gerai pailsėjusių žmonių sugebėjimus, tačiau neišsimiegojusiems eksperimento dalyviams ji labiau suaktyvėdavo susidūrus su verbaliniais testais nei matematiniais uždaviniais. "Kai smegenų viršugalvio dalis tampa mažiau atsakinga už miego trūkumą, daugiau neatsiranda nei viena kita smegenų sistema, galinti kompensuoti šio trūkumo efektus", - pareiškė tyrime dalyvavęs mokslininkas Gregoris Brownas.

Jimas Hornas, Loughborough universiteto Anglijoje miego tyrimo laboratorijos vadovas, taip pat sutiko, kad "tos smegenų dalelės, kurios yra aktyviausios žmogui nemiegant, atsiradus miego trūkumui sukelia stipriausius efektus".

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Pikantiškos naujienos

Ispanija: išsiblaškęs rinkėjas įmetė į balsadėžę 200 eurų (1)

Sekmadienį Ispanijoje išsiblaškęs rinkėjas iš Pontevedros provincijos Redondelos miestelio per Galisijos autonominio regiono parlamento rinkimus į balsadėžę vietoj biuletenio įmetė voką su 200 eurų, kuriuos jis ketino padovanoti pažįstamiems krikštynų proga, praneša „El Mundo“.

Tyrimas: Japonijoje per 40 proc. jaunų suaugusiųjų nėra lytiškai santykiavę (14)

Japonijoje daugiau kaip 40 proc. jaunų vienišų suaugusiųjų nėra lytiškai santykiavę, o beveik trys ketvirtadaliai tokio amžiaus vyrų neturi jokių lytinių partnerių, parodė vyriausybės atliktas tyrimas.

H. Clinton ir D. Trumpo manekenai pakilo į naujas aukštumas

Ketvirtadienį, rugsėjo 15 d., kandidatai į JAV prezidento postą pakilo į naujas aukštumas. Deja, tik simboliškai, mat pietų Kalifornijoje virš paplūdimio praskriejo Donaldo Trumpo ir Hillary Clinton manekenai.

Supykęs vyras nusprendė parduoti žmoną... per „eBay“ (38)

Žmonos elgesiu nepatenkintas britas sugalvojo originalų ir juokingą būdą jai atkeršyti. Jis nusprendė savo antrąją pusę parduoti... internetiniame „eBay“ aukcione, rašo britų dienraštis „The Daily Mail“.

Australijoje A. Hitlerio kostiumą vilkintis moksleivis pasirodė renginyje, kuriame dalyvavo žydų vaikai (25)

Vienas australų moksleivis, persirengęs Hitleriu, laimėjo prizą už geriausią kostiumą renginyje, kuriame dalyvavo ir žydų vaikai.