NASA monopoliui atsirado konkurentai

 (2)
Praeitą savaitę kompanija "Boeing Co." bei jos partnerė "Spacedev Inc." atskleidė savo planus apie pirmąjį komercinį skrydį į Mėnulį, užbaigsiantį 30 metų trukusį NASA kompanijos skrydžių į Mėnulį monopolį.
Susiedamos dvi rizikingas bei aukštos technologijos reikalaujančias industrijas (kosminę ir kibernetinę erdves), įgalinančias atlikti daugybę mokslinei visuomenei rūpimų eksperimentų, šios dvi kompanijos tiksi sulaukti nemažo pelno.

Pagrindinė projekto sekmės prielaida - nedidelė kaina (35 mln dolerių palyginus su 250 mln kainuojančiais NASA projektais), kurios didžiąją dalį tikimasi padengti pritraukus didžiųjų gaiviųjų gėrimų ar greitojo maisto gamintojų reklamą. Be to, savikainos sumažėjimą gali lemti ir naudojama naujausia efektyvi kompiuterinė technika.

Kaip parodė 1997-ųjų metų "Pathfinder" misija Marse, sukėlusi ypatingą susidomėjimą gyventojų ir didelių korporacijų gretose (vien NASA internetiniai puslapiai tuo metu sulaukė daugiau kaip 500 mln smalsuolių), šis naujas projektas tikrai gali būti sėkmingas. "Komerciniuose interneto puslapiuose reikia mokėti už kiekvieną pelytės paspaudimą, tačiau svarbiausias klausimas yra, kiek kompanijos yra pasiruošusios mokėti už savo reklamą," - teigė Jane Schnaars, "Boeing" kosminės ervės sistemį skyriaus strateginio planavimo vadovė.

Kita vertus kosminės erdvės projektų rinka yra labai rizikinga ir jau sužlugdė keletą brangių projektų. 1999 metais "ICO Global Communications Ltd." bei "Iridium World Communications Ltd." nepasiteisinus brangių satelitinių tinklų kūrimui buvo priverstos bankrutuoti.

Be to , reikia pripažinti, kad ir pačios "Boeing" kompanijos raketinė programa dėl pernai metais įvykusių sprogimų, sugadinusių brangią techninę įrangą, taip pat patyrė tam tikrų sunkumų. Tačiau Sietlo aeroerdvės gigantas visgi tikisi naujojo kosminės erdvės verslo komercinės sekmės ir jau užsitikrino partnerystę tokių firmų kaip "Hughes Electronics Corp.", "Sea Launch", "Teledesic LLC".

Pernai metais "Boeing" jau sukūrė 40 globalinės sistemos palydovų bei laimėjo 5 bilijonų dolerių vertės kontraktą su JAV vyriausybe dėl palydovų "šnipų". Reikia pripažinti, kad nors šis 2001-ųjų metų projektas tikrai dar atsilieka nuo rašytojo Arthuro C. Clarko vizijų apie žmonių apgyvendintą Jupiterį, tačiau jis tikrai atvers naujas galimybes privatiems kosminės erdvės tyrinėjimams. Gal netrukus turtingi mūsų planetos gyventojai bus pasiruošę sumokėti už kelionę į Mėnulį arba bent į kosminę erdvę. Kaip teigia "Spasedev" prezidentas Jimas Bensonas, "tai neįmanoma šiandien, bet neišvengiama rytoj

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Pikantiškos naujienos

Tyrimas: Japonijoje per 40 proc. jaunų suaugusiųjų nėra lytiškai santykiavę (14)

Japonijoje daugiau kaip 40 proc. jaunų vienišų suaugusiųjų nėra lytiškai santykiavę, o beveik trys ketvirtadaliai tokio amžiaus vyrų neturi jokių lytinių partnerių, parodė vyriausybės atliktas tyrimas.

H. Clinton ir D. Trumpo manekenai pakilo į naujas aukštumas

Ketvirtadienį, rugsėjo 15 d., kandidatai į JAV prezidento postą pakilo į naujas aukštumas. Deja, tik simboliškai, mat pietų Kalifornijoje virš paplūdimio praskriejo Donaldo Trumpo ir Hillary Clinton manekenai.

Supykęs vyras nusprendė parduoti žmoną... per „eBay“ (38)

Žmonos elgesiu nepatenkintas britas sugalvojo originalų ir juokingą būdą jai atkeršyti. Jis nusprendė savo antrąją pusę parduoti... internetiniame „eBay“ aukcione, rašo britų dienraštis „The Daily Mail“.

Australijoje A. Hitlerio kostiumą vilkintis moksleivis pasirodė renginyje, kuriame dalyvavo žydų vaikai (25)

Vienas australų moksleivis, persirengęs Hitleriu, laimėjo prizą už geriausią kostiumą renginyje, kuriame dalyvavo ir žydų vaikai.

Neįtikėtina kraujomaiša: suimta moteris, iš pradžių susituokusi su savo sūnumi, o paskui – su dukterimi (55)

Oklahomos valstijoje suimtos motina ir duktė, kaltinamos kraujomaiša. 43 metų Patricia Spann ir 25 metų Misty Spann susituokė šių metų kovo mėnesį Komančio apygardoje, praneša JAV televizijos kanalas KFOR, remdamasis teismo posėdžių protokolais.