Jacko Kerouaco (Džeko Keruako) romano "Kelyje" (On the Road), kuris tapo bytnikų kartos biblija ir pavertė rašytoją kultine figūra, originalus rankraštis "Christie's" aukcione antradienį parduotas už 2,2 mln. JAV dolerių (8,8 mln. litų). Tai rekordinė suma, aukcione sumokėta už literatūros kūrinio rankraštį.
Džekas Keruakas
 • Naujas kainos rekordas
 • Istorija be pabaigos

  Rankraštį - 36 m ilgio vientisą popieriaus ritinį - nupirko Jimas Irsay (Džimas Ersėjus), profesionalios Indianapolio futbolo komandos "Colts" savininkas.

  "Netikiu, kad ką nors šiame pasaulyje galima turėti, - po aukciono Niujorke sakė J.Irsay. - Aš norėjau užtikrinti, kad išlaikysime jį savo šalyje, Amerikoje, ir suteiksime žmonėms galimybę juo naudotis". "Tiesiog malonu užtikrinti, kad jis nebus užrakintas ar kur nors išvežtas", - pridūrė jis.

  "Christie's" buvo apskaičiavęs, kad prieš 50 metų parašytas rankraštis bus parduotas už 1-1,5 mln. JAV dolerių. Pirmoji pasiūlyta kaina buvo 650 tūkst. JAV dolerių, bet labai greitai suma šoktelėjo iki rekordinio skaičiaus.

  Naujas kainos rekordas

  Ankstesnis kainos rekordas priklausė gegužės 15 dieną parduotam Louis-Ferdinand'o Celine'o ( Luji Ferdinano Selino) nihilistinio 1932-ųjų romano "Kelionė į nakties galą" (Voyage au bout de la nuit) ranka rašytam rankraščiui. Jis Paryžiaus aukcione "Drouot-Montaigne" buvo nupirktas už 1,5 mln. JAV dolerių.

  41 metų Indianapolio gyventojas J.Irsay sakė svarstąs galimybę eksponuoti savo pirkinį Indianos muziejuje, o 2007-aisiais, kai nuo romano išleidimo bus praėję 50 metų, parodyti rankraštį parodose visoje šalyje.

  J.Kerouacas savo rankraštį rašė ant 3 m ilgio popieriaus lapų, suklijuotų į vieną juostą spausdinimo mašinėlei. Skyriais nesuskirstytą romaną beveik nenaudodamas skyrybos ženklų jis parašė per 20 dienų 1951-ųjų balandį.

  Daugiau mažiau autobiografinis romanas, kuriame pasakojama apie J.Kerouaco ir jo draugo Nealo Cassady (Nilo Kasadžio) klajones po Ameriką ir eksperimentus su džiazu, narkotikais bei seksu, buvo išspausdintas tik po šešerių metų. "Kelyje" iš karto tapo kultiniu bytnikų kartai - jauniems rašytojams, poetams ir menininkams, nusivylusiems visuomenės normų ir konformizmo grandinėmis.

  Istorija be pabaigos

  Dabar jau pageltusiame rankraštyje yra daug pastabų, išbrauktų žodžių ir atžymų, bet trūksta pabaigos. Bytnikų "legenda" teigia, kad rankraščio pabaigą suėdė šuo, tačiau skeptikai mano, kad J.Kerouacui tiesiog nepatiko pradinis pabaigos variantas ir jis jį sunaikino.

  Bytnikų poetas Allenas Ginsbergas (Alenas Ginsbergas) "Kelyje" rankraštį kartą pavadino "didingu, vieno skyriaus, kelių lapų ilgumo ir susuktu kaip pats kelias". Jo nuomone, romaną išleisti reikėjo taip, kaip jį sukūrė J.Kerouacas, o ne sukapotą, pertrauktą ir su skyrybos ženklais.

  "Originalioji beprotiška versija yra didingesnė už publikuotąją. Rankraštis yra išlikęs ir vieną dieną, kai visi bus mirę, jis bus išleistas toks, koks yra", - 1958 metais recenzijoje laikraščiui rašė A.Ginsbergas.

  J.Kerouacas mirė 1969-aisiais, būdamas 47 metų amžiaus. Rankraštis iki šiol priklausė jo šeimos nariams. Iš pradžių leidėjų nežavėjo nei "Kelyje" eksperimentinis stilius, nei popieriaus ritinys, ant kurio romanas buvo parašytas. J.Kerouacas buvo priverstas perspausdinti romaną ir pateikti jį labiau įprasto formato.

  Tačiau nuo to laiko, kai knygą išleido "Viking Press", jos kopijų parduota daugiau kaip 3 mln., ji išversta į 25 kalbas ir liaupsinta kaip vienas didžiųjų XX amžiaus Amerikos romanų.

 • BNS
  Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (8)

  Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

  Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (1)

  Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

  Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (10)

  Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

  Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (231)

  Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

  Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

  Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

  Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

  Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

  Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

  Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

  Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs

  Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

  Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

  „ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

  Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (304)

  Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...