Atrastas labiausiai nutolęs Visatos objektas

 (1)
Neseniai atrastas kvazaras Banginio žvaigždyne (Cetus The Whale) gali būti labiausiai nutolęs kada nors aptiktas Visatos objektas.
Astronomų komanda jį aptiko po daug naktų trukusio stebėjimo per 200 colių Heilio teleskopą Kalifornijos valstijoje bei 157 colių teleskopą Arizonoje. Galutinė kvazaro šviesos analizė buvo atlikta Kecko observatorijoje Havajuose.

"Kai tik mes pastebėjome spektrą, mes supratome, kad atradome kažką ypatingo", teigė NASA reaktyvinių variklių laboratorijos darbuotojas Danielis Sternas. "Kvazarai gali būti labai panašūs į žvaigždes, tačiau spektriniai tyrimai atskleidžia jų tikrąją prigimtį. Šis naujai atrastas kvazaras yra ypatingas, nes išlikęs nuo pirmųjų Visatos struktūrų laikų."

Kvazarai - tai ultra-švytintys dangaus kūnai, kurių ypač gausu buvo Visatos formavimosi pradžioje. Pagal kosminį mastelį jie yra nedideli, t.y. apytiksliai mūsų Saulės sistemos dydžio, tačiau nepaisant savo apimties, jie pasižymi stulbinančiu energijos kiekiu (10 000 kartų didesniu už Paukščių tako galaktikos). Astronomai tiki, kad kvazarams papildomos energijos suteikia super didelės juodosios skylės, kurios įtraukdamos aplinkinę materiją išskiria milžiniškus energijos kiekius.

Kvazarų tyrimai yra labai svarbūs bandant išsiaiškinti svarbiausią mokslininkus kankinančią paslaptį: kaip nuo tolygiai pasiskirsčiusios struktūros Visata išsivystė iki išsisklaidžiusių galaktikų.

"Atrasti taip nutolusį kvazarą, tai lyg uždegti žibintą ant paties Visatos pakraščio", sakė Sternas. "Kadangi kvazarai labiau švyti nei tame pačiame atstume esančios galaktikos, jie tampa šviesiausiais žibintais, suteikiančiais mums galimybę ištirti viską, kas yra kelyje tarp mūsų".

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Pikantiškos naujienos

Tyrimas: Japonijoje per 40 proc. jaunų suaugusiųjų nėra lytiškai santykiavę (14)

Japonijoje daugiau kaip 40 proc. jaunų vienišų suaugusiųjų nėra lytiškai santykiavę, o beveik trys ketvirtadaliai tokio amžiaus vyrų neturi jokių lytinių partnerių, parodė vyriausybės atliktas tyrimas.

H. Clinton ir D. Trumpo manekenai pakilo į naujas aukštumas

Ketvirtadienį, rugsėjo 15 d., kandidatai į JAV prezidento postą pakilo į naujas aukštumas. Deja, tik simboliškai, mat pietų Kalifornijoje virš paplūdimio praskriejo Donaldo Trumpo ir Hillary Clinton manekenai.

Supykęs vyras nusprendė parduoti žmoną... per „eBay“ (38)

Žmonos elgesiu nepatenkintas britas sugalvojo originalų ir juokingą būdą jai atkeršyti. Jis nusprendė savo antrąją pusę parduoti... internetiniame „eBay“ aukcione, rašo britų dienraštis „The Daily Mail“.

Australijoje A. Hitlerio kostiumą vilkintis moksleivis pasirodė renginyje, kuriame dalyvavo žydų vaikai (25)

Vienas australų moksleivis, persirengęs Hitleriu, laimėjo prizą už geriausią kostiumą renginyje, kuriame dalyvavo ir žydų vaikai.

Neįtikėtina kraujomaiša: suimta moteris, iš pradžių susituokusi su savo sūnumi, o paskui – su dukterimi (55)

Oklahomos valstijoje suimtos motina ir duktė, kaltinamos kraujomaiša. 43 metų Patricia Spann ir 25 metų Misty Spann susituokė šių metų kovo mėnesį Komančio apygardoje, praneša JAV televizijos kanalas KFOR, remdamasis teismo posėdžių protokolais.