Afrikoje rasta svarbi beždžionžmogio iškasena

1,5-2 mln. metų senumo kaukolė rasta į šiaurę nuo Johanesburgo, keli km nuo Sterkfonteino urvų, kur neseniai aptikta prieš 3,3 mln. metų gyvenusio beždžionžmogio puikiai išsilaikiusi ranka.

Kalbėdamas apie rastąją kaukolę žurnalo "South African Journal of Science" redaktorius Grahamas Bakeris (Grejamas Beikeris) sakė, kad labai puikiai išsilaikė beveik visi dantys.

Straipsnis apie šį svarbų antropologijai radinį žurnale bus paskelbtas vėliau šį mėnesį.

Kaukolę atradęs pensininkas geologas Andre Keyseris (Andrė Keiseris) trečiadienį daro pranešimą Vitvotersrando universitete, kur iškasena pirmą kartą bus eksponuojama viešai. A. Keyseris paskelbs mokslinį beždžionžmogio vardą ir tikslią vietą, kur kaukolė rasta.

Kaip sakė G. Bakeris, mokslininkai mano, kad kaukolė priklausė ne tiesioginiam šiuolaikinių žmonių protėviui, bet vėliau išnykusiai hominidų evoliucijos šakai.

Viliamasi, kad palyginus kaukolę su žmonių protėvių kaukolėmis ir nustačius šios evoliucijos šakos išnykimo priežastis, būtų aiškiau suvokiama ir žmogaus evoliucija - kada ir kodėl išsiskyrė beždžionių bei žmonių evoliucijos šakos.

Hominidai yra žmoginiai primatai, primatų būrio šeima, kuriai priklausančiame homininų (tikrųjų žmonių) pošeimyje yra žmogaus (Homo) gentis. Genčiai priklauso dvi rūšys - išmiręs pitekantropas (stačiasis žmogus, Homo erectus) ir šiuolaikinis žmogus (protingasis žmogus, Homo sapiens).

Mokslininkai nesutaria, kodėl išnyko hominidai. Kai kurie teigia, jog Homo sapiens ankstyvose savo plėtotės stadijose sunaikino artimas sau rūšis - galimus konkurentus.

Sterkfonteino urvus ir jų apylinkes Jungtinių Tautų (JT) švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) įtraukė į Pasaulio paveldo sąrašą.

Šioje vietovėje rasta daug iškasenų, svarbių žmogaus evoliucijos supratimui ir paremiančių spėjimą, jog Afrika yra žmonijos lopšys.

Pirmoji kada nors rasta suaugusio beždžionžmogio iškasena 1936 metais rasta būtent Sterkfonteino dolomitų urvuose.

Neseniai aptikta beždžionžmogio ranka sukėlė didžiulį mokslinės visuomenės susidomėjimą, nes šio primato kaukolė buvo labai panaši į beždžionės, bet rankos kaulai labiau priminė žmogaus.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Pikantiškos naujienos

Ožkos ant stogo Prahoje padeda garsinti bendruomeninių sodų idėją

Šias ožkas gal sunku suprasti, bet 1920 m. statybos garsius pastatus Prahoje jos ėmė keisti.

Drąsuoliai nendriniu indėnų laivu ketina perplaukti Ramųjį vandenyną (1)

Keletas drąsuolių tik iš nendrių pagamintu laivu ketina leistis į ekspediciją per Ramųjį vandenyną. Plaukdami iš Pietų Amerikos jie planuoja pasiekti Australijos krantus.

Ispanijoje 62 metų moteris trečiąkart tapo mama (17)

Viena 62 metų ispanė pagimdė sveiką mergaitę ir ragina kitas panašaus amžiaus moteris sekti jos pavyzdžiui, jeigu tik nori.

Kelias dienas buvo gelbėjami baseine užsibuvę drambliai

Antradienį, spalio 11 d., pietvakarinėje Kinijos dalyje esančioje Junano provincijoje miškų priežiūros pareigūnams pavyko išgelbėti tris į baseiną įkliuvusius azijinius dramblius. Kalvos viršūnėje iškastame baseine gyvūnai išbuvo net dvi dienas.

Jaunojo V. Putino portretas iš vinių ir siūlų - Kirgizijos menininko dovana (4)

Menininkas iš Kirgizijos Azamatas Džanalijevas dėlioja baigiamuosius savo naujausio kūrinio štrichus – jis iš vinių ir siūlų pagamino jauno Rusijos prezidento Vladimiro Putino portretą. Autorius paaiškina, kad šis portretas skirtas 64-ojo Rusijos prezidento gimtadienio proga.