„Net jei visi išvažiuotų studijuoti į užsienį, nebūtų tragedijos – kuo daugiau išvažiuotų, tuo daugiau grįžtų“, - mano Kauno technologijos universiteto gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis. Jis nedramatizuoja pasirodančių pranešimų, kad šįmet studijuoti svetur patrauks daugiau abiturientų.
© DELFI
Tuo tarpu švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius mano, kad išvykimo priežastis yra ne aukštojo mokslo reforma, o nepasitenkinimas dabartine sistemos būkle.

KTU gimnazija – viena įstaigų, garsėjančių studijuoti į užsienį išvykstančių absolventų skaičiumi. Iki šių metų svetur išvykstančių gimnazistų skaičius buvo stabilizavęsis – studijas užsienyje rinkdavosi 20-30 proc. gimnazijos abiturientų. Tačiau, pasak B. Burgio, kas bus šįmet, prognozuoti negali niekas - neaišku, kas, negavęs studijų krepšelio , norės likti Lietuvoje ir mokėti už studijas pilną kainą.

„Niekas dabar gerai nežino, kas išvažiuos studijuoti į užsienį, ar tikrai patys geriausi išvyks. Aš tuo suabejočiau - nežinome, ar nepasakys Didžioji Britanija „ačiū, tokiomis lengvatinėmis sąlygomis mums nebereikia“. Nenoriu būti blogu pranašu, bet gali būti, kad besiruošiantys išvažiuoti sužinos, kad ten irgi sąlygos sugriežtėjo, niekas paskolų lengvai nebedalys“, - kalbėjo B. Burgis.

Pasak B. Burgio, kita tema – kaip pasirūpinti, kad mokslus baigę studentai grįžtų namo ir čia būtų reikalingi. Juk, sako B. Burgis, iš JAV grįžę airiai pakėlė Airijos valstybę.

„Nežinia, kas būtų buvę Valdui Adamkui, jei ne Čikaga. Jonas Basanavičius dirbo Bulgarijoje – tai kam mes jį vadiname tautos patriarchu, kai jis, niekšas, parsidavė bulgarams. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, niekšas, bjaurybė, studijavo Peterburge – tad kas jis per nacionalinis pasididžiavimas? D. Grybauskaitė - kur studijavo?“, - ironizavo B. Burgis, priminęs, kad anksčiau studijuos užsienyje buvo pateikiamos kaip pasididžiavimo vertas faktas, tačiau dabar esą kažkodėl stengiamasi sukurti įspūdį, kad tai blogai.

B.Burgis mano, kad šiųmetė išvykstančių studijuoti į užsienį situacija nebus aiški, kol Seimas neapsispręs dėl aukštojo mokslo reformos. „Kol neišgirsiu, kad bankas duoda paskolą studentui 20 metų su atidėtu mokėjimu už 3 proc. palūkanas, negalėsiu į šį klausimą atsakyti. Stebiuosi, kodėl niekas iš tėvų tokios informacijos nereikalauja. Tragedija tame, kad žmonės nieko konkrečiai nežino“, - kalbėjo gimnazijos vadovas. Tačiau, pasak jo, šįmet gali pakilti vykstančių studijuoti į užsienį banga.

Pašnekovas teigia, išvažiavimas savaime nei gerybė, nei blogybė - reikia žiūrėti, kas ir kur išvažiuoja ir ar sugrįš. „Net jei visi išvažiuotų, nebūtų tragedijos – kuo daugiau išvažiuotų, tuo daugiau grįžtų. Nejau nė vienas negrįš. Užtai kokie išsilavinę grįžtų, kokia vakarietiška Lietuva pasidarytų“, - svarstė KTU gimnazijos direktorius.

G.Steponavičius: abiturientai išvyksta, nes reforma nevyksta

„Manau, kad ne reforma šiandien yra išvykimo priežastis, o nepasitenkinimas dabartine būkle“, - DELFI sakė švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius. Pasak G. Steponavičiaus, sąmoningai ar nesąmoningai buvo pateikinėjama iškreipta informacija apie neva dešimtis tūkstančių kainuosiančias studijas, kai, tuo tarpu, objektyvi realybė kita - valstybė universitetams už vieno studento studijas mokės dvigubai didesnes sumas nei iki šiol.

„Turiu pripažinti, kad nepakankamas informacijos pateikimas pastaruoju metu galėjo daliai žmonių tokias abejones kelti. Tai yra tik patvirtinimas, kad turime su reforma startuoti tam, kad palaipsniui ir, kiek įmanoma greičiau, kokybiniai pokyčiai aukštajame moksle įvyktų“, - kalbėjo švietimo ir mokslo ministras.

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) tikslių duomenų, kiek moksleivių išvyksta studijuoti į užsienį, neturi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (307)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (50)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (49)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (221)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (1)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (10)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...

Požymiai, kad jūsų svoris normalus ir nereikia daugiau lieknėti (9)

Kartais aklavietė lieknėjant yra ženklas, kad reikia gero postūmio toliau savo tikslui pasiekti....