Vilniaus universitetas (VU) Vengrijos vadovybei adresavo laišką, reiškiantį palaikymą Budapešte įsikūrusiam Vidurio Europos universitetui (CEU). Jam dėl įstatyminių pokyčių gresia pasitraukimas iš šalies.
Viktoras Orbanas
© Reuters/Scanpix

Laiške, adresuotam Vengrijos švietimo ir žmogiškųjų išteklių ministrui Zoltanui Balogui, premjerui Viktorui Orbanui ir CEU atstovams, VU vadovai reiškia nerimą dėl universiteto likimo bei pabrėžia, kad daugybė dabartinių Lietuvos akademikų studijavo CEU ir lig šiol palaiko glaudžius santykius, o universiteto uždarymas būtų didžiulis praradimas dėstytojams, tyrėjams ir studentams.

„Bet kokie veiksmai, ribojantys universiteto veiklą, ar, dar blogiau, jo uždarymas, būtų praradimas ne tik CEU lektoriams, mokslininkams ir studentams, bet šio regiono ir Europos mokslo ir akademinei bendruomenei“, – pabrėžiama VU išplatintame laiške.

Išsiųstame tekste raginama vertinti šią aukštąją mokyklą kaip itin svarbų kompetencijos centrą, formuojantį humanitarinių ir socialinių mokslų standartus Vidurio ir Rytų Europoje bei kurio atsiradimas tapo lemiamu veiksniu keičiant posovietinę akademinę tradiciją, o CEU veiklos ribojimas būtų neigiamas akademinės laisvės ribojimo precedentas aukštajame moksle.

Kreipimąsi pasirašė VU rektorius Artūras Žukauskas, tarybos pirmininkas Rimantas Kraujalis, Senato pirmininkės pavaduotojas Romas Baronas, VU Studentų atstovybės prezidentas Egidijus Kinderis.

Praėjusį trečiadienį Vilniaus meras Remigijus Šimašius „facebook“ paskyroje pasidalijo laišku, kurį išsiuntė CEU rektoriui ir prezidentui Michaelui Ignatieffui (Maiklui Ignatjefui). Laiške meras kviečia įvertinti galimybę perkelti universitetą iš Vengrijos sostinės į Vilnių.

Vengrų kilmės JAV finansininko George'o Soroso (Džordžo Soroso) įkurtame universitete šiuo metu studijuoja apie 1400 studentų iš daugiau nei 100 valstybių, CEU patenka tarp 50-ies geriausių politikos mokslų ir tarptautinių santykių studijų centrų pasaulyje.

Universitetui iškilo sunkumų dėl V.Orbano Vyriausybės planų apriboti teises išduoti ir Vengrijoje, ir Jungtinėse Amerikos Valstijose galiojančius diplomus. Kad jie būtų pripažįstami abiejose šalyse, turėtų būti pasiektas susitarimas tarp vyriausybių, universitetas taip pat būtų įpareigotas atidaryti filialą Niujorko valstijoje, kur jis taip pat akredituotas, pakeisti pavadinimą. Taip pat būtų panaikinta nuostata, leidžianti įdarbinti personalą iš ES nepriklausančių valstybių, jei šie neturi leidimų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (31)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (174)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1374)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (76)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (42)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...