Jaunuoliai, patys pabandę išgyventi iš 300 gramų tremtinio duonos davinio, išsirengė į lietuvių tremties vietas Komijoje. Per porą savaičių ekspedicijos grupė „Atmink“ žada aplankyti Vorkutos, Abezės, Intos, Pečioros, Kortkeroso, Syktyvkaro apylinkėse esančias lietuvių tremties ir įkalinimo vietas, tvarkyti kapus ir atstatyti kryžius, kuriuos palaimins drauge vykstantis kunigas.
© Corbis

„Ekspedicijos tikslas – prisiliesti ne tik prie skaudžios mūsų tautos istorijos, bet giliau suvokti dramatiškus žmonijos istorijos etapus, kad jie taptų pamoka ateičiai, nes niekas neturi teisės atimti kito žmogaus laisvės, kuri yra didžiausia žmonijos vertybė“, – DELFI sakė viena iš ekspedicijos organizatorių, sesuo Danguolė Gervytė, pabrėždama, jog prisiminti istoriją turime ne dėl keršto, „atsilyginimo“ skriaudėjams ar „sąskaitų suvedimo“, bet todėl, kad tai – vienintelis išgydymo ir atleidimo kelias.

Planuojama, kad iki rugpjūčio 13 dienos jaunuoliai susitiks su Komijoje likusiais istorijos liudytojais: buvusiais politiniais kaliniais ar tremtiniais, taip pat vietine „Memorial“ organizacija, kuri tyrinėja ir kaupia informaciją apie genocidą gulaguose.

Ekspediciją galima vadinti ir piligrimine kelione, kurioje bus prisiminti žinomi ir nežinomi XX a. mūsų šalies kankiniai. Į Komiją vyks kunigas Saulius Bužauskas, tad, pašventinus atstatytus kryžius, vyks Mišios už žuvusius Sibiro gulaguose kalinius bei tremtinius.

„Tremtinių kapinės buvo ne tik laidojimo vieta, bet ir savotiškos tautiškumo salelės, kuriose susirinkę lietuviai minėdavo tautines šventes, švęsdavo religines apeigas, tad piligrimystė kiekvienam asmeniškai kels klausimą: ar būčiau pasiruošęs paaukoti savo gyvenimą už tėvynę, tikėjimą, tiesą, laisvę?“ – sakė D. Gervytė.

Rinko per pasninką sutaupytas lėšas

DELFI primena, jog ekspedicijai besirengianti 15 jaunuolių grupė Gavėnios laikotarpiu surengė Duonos akciją, kurios tikslas – ne tik surinkti tolimai kelionei reikalingų lėšų, bet ir konkrečiai patirti, ką reiškia išgyventi iš tremtinio dienos maisto davinio – 300 gramų duonos.

„Manau, nė vienas ekspedicijos dalyvis nemirs, juolab esame įpratę tiek visko valgyti, turėti, vartoti, kad net nebežinome, ką iš tiesų reiškia norėti duonos, kokia ji skani“, – tuomet sakė viena iš ekspedicijos „Atmink“ Komijos respublikoje organizatorių sesuo Danguolė.

Skaitydami atsiminimus, projekto dalyviai sužinojo, kad kai kuriuose lageriuose žmonėms būdavo duodama ir po 400 gramų, kitur – po pusę kilogramo duonos, tačiau dažnai jie negaudavo nieko daugiau, nors reikėjo sunkiai dirbti.

„Žinoma, vieną dieną per savaitę pasirinkę valgyti duoną, realiai nepatyrėm, ką tai reiškia, turint omenyje, kaip sočiai gyvename, tačiau mūsų rengiama Duonos akcija bus solidarumo su kentėjusiais Sibire ženklas ir protestas prieš vartotojiškumą, kuris kartais nuskurdina esančius šalia“, – sakė D.Gervytė.

Per pasninką sutaupytas lėšas jaunimas skyrė Vorkutos lagerio, Intos, Kožimo, Andranovo kapinių tvarkymui, memorialinių vietų ir 29 šachtų aptvėrimui.

Tremtys – ne tik Lietuvos istorijos dalis

Projekto rengėjai tikisi, jog 2011 metais į panašią ekspediciją pavyks pasikviesti dalyvius iš Vakarų Europos, nes tremtys yra ne tik Lietuvos, bet ir Europos istorijos dalis.

Planuojamos tarptautinės ekspedicijos tikslas – atskleisti komunizmo istoriją ir Vakarų jaunimui, o tuo pačiu toliau tęsti tremties vietų įamžinimą bei tvarkymą ir taip jautrinti jaunimą geriau suvokti istoriją, asmeniškai įsipareigoti taikai ir teisingumui.

Duonos akciją ir ekspediciją į lietuvių tremties vietas rengė Marijos Dangun Ėmimo seserų kongregacija (Religious of the Assumption), kurią 1839 metais Paryžiuje įkūrė Marija Eugenija Milleret.

Pasaulyje yra daugiau nei tūkstantis Asumpcion seserų. Lietuvoje, kardinolui Juozui Audriui Bačkiui sutikus, bendruomenė įsikūrė 1993 metais.

Šiuo metu Vilniuje gyvena ir dirba penkios vienuolijos seserys, su kuriomis bendradarbiauja nemažai pasauliečių. Vilniaus palaimintojo Jurgio Matulaičio parapijoje, socialiniame centre, mokykloje „Versmė“, Vilniaus pedagoginiame universitete, „Carite“ dirbančių vienuolių namuose gyvena dešimt studenčių.

Marijos Dangun Ėmimo seserų misija – darbas su vaikais ir jaunimu. Auklėjimo vizija remiasi krikščioniška pasaulėžiūra bei įsitikinimu, kad kiekvienas žmogus yra ugdytinas ir Žemėje turi savo vietą. Pagrindiniai ugdymo principai – atvirumas, paprastumas, džiaugsmas, siekiant perkeisti visuomenę per įsipareigojimą konkrečioje gyvenimo sferoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (22)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (22)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (71)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...