Prieš keletą metų vilnietis Karolis Mirinavičius paliko tėvų namus Vilniuje ir su dviem lagaminais nusileido Londone.
Karolis Mirinavičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Šiandien jis DELFI pasakoja apie studijas Astono universitete bei sėkmingą praktiką vienoje didžiausių cheminių priemonių gamintojų pasaulyje.

22 metų K. Mirinavičius yra baigęs Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnaziją. Baigęs vidurinę, jaunuolis sprendė, ar rinktis studijas Lietuvoje, ar Jungtinėje Karalystėje. Nugalėjo apsisprendimas studijuoti tarptautinį verslą Astono universitete Birmingeme.

Į 4 metų studijas integruota metus trunkanti darbo praktika. Anglijoje gili darbo praktikų kultūra: jos prasideda jau po pirmojo kurso. Rasti vietą praktikai nėra lengva – vien geros paraiškos užpildymas gali trukti visą dieną.

Praėjusiais metais Karolis ėmė ieškotis praktikos vietos. Prasidėjo kvietimai į interviu. Karolis pakviestas į interviu viename didžiausių investicinių bankų pasaulyje „J. P. Morgan“, tačiau atrankos nepraėjo: paskutiniame etape, kai susirenka žmonės iš elitinių universitetų, kurie jau ragavę praktikos, konkuruoti sunku.

Po trijų mėnesių – paaukštinimas

Karolis Mirinavičius
Karolis Mirinavičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tačiau Karoliui sėkmė nusišypsojo kitoje įmonėje. Jis pakviestas dirbti studentu/praktikantu vienoje didžiausių cheminių priemonių gamintojų pasaulyje „Robert McBride plc.” Mančesteryje. Bendrovė gamina chemines priemones Jungtinei Karalystei (JK) ir kitų šalių prekybos tinklams. Įmonė atstovybes turi Australijoje, Honkonge, JAV.

Lietuvis nusiuntė CV ir motyvacinį laišką, paskui laukė interviu su praktikos vadovu. Po kurio laiko sekė dar vienas interviu – su verslo departamento vadovu. Telefoninis pokalbis truko apie pusantros valandos. Interviu pavyko ir lietuvis pakviestas prisijungti prie komandos.

Karolis pasakoja, kad pirmas savaites nelabai žinojo, ką reikia daryti. Nebuvo lengva perprasti įmonės kultūrą bei struktūrą. Be to, jo pozicija įmonėje buvo nauja. Kibęs į darbus, Karolis atliko kompanijos produktų pozicijos internete analizę, sukūrė strategiją. Karolis džiaugiasi, kad užsibrėžtus tikslus pavyko pasiekti ir jį pastebėjo.

Po trijų mėnesių, praleistų sėkmingai dirbant su stambaus masto projektais ir partnerių kompanijomis, lietuvis gavo pasiūlymą likusiems 9 mėnesiams užimti komercijos kanalų plėtros vadovo poziciją. Taip jis tapo atsakingas už visos JK padalinio internetinės prekybos plėtros strategiją.

Karolis vienu metu turėjo valdyti 3 stambius internetinius projektus ir tuo pačiu padėti pagrindus tolesnei jų plėtrai. „Būdamas antro kurso studentas, praėjusiais metais net nebūčiau galėjęs įsivaizduoti, kad net ir stipriai stengiantis bent panašios galimybės yra pasiekiamos“, – prisipažįsta Karolis.

„Manau, kompanijos lūkesčius pateisinau, vadovai buvo patenkinti. Tik sunku tai, kad viską, ką sukūriau, reikėjo perduoti kažkam kitam: aš kitais metais vėl turėsiu mokytis universitete ir negaliu projektams skirti laiko“, – kalbėjo K. Mirinavičius.

Įmonė siūlė likti dirbti, tačiau Karoliui norisi ieškoti naujų galimybių: pabandyti dirbti Londone arba už Atlanto. Už metų praktiką įmonė mokėjo atlyginimą. Sukauptų santaupų Karoliui užteks baigti universitetą.

Studijoms Astono universitete K. Mirinavičius ėmė valstybės remiamą paskolą, kurią reikės atiduoti tik pasiekus atitinkamą pajamų lygį. Jam liko vieneri studijų metai.

„Nežinau, ar čia didelis karjeros žingsnis, ar ne, tačiau akivaizdu, kad viskas įmanoma: svarbiausia norėti ir siekti. Studijuodamas Anglijoje suvokiau, kad konkurencija didžiulė, labai daug protingų žmonių, jie labai imlūs ir aktyvūs. Jei jie kažką atranda – naują technologiją, verslo sritį – ima ir daro“, – pasakojo K Mirinavičius. Karolio teigimu, visada turi būti iniciatyvus, imlus, siūlyti savas idėjas, antraip pralaimėsi konkurencinėje kovoje. Kad išsiskirtum iš didelės masės, turi būti kažkuo geresnis ar kitoks.

Labiau už studijas praverčia asmeninės savybės

K. Mirinavičius mano, kad JK išsilavinimui skiriamas didesnis dėmesys nei Lietuvoje: yra įmonių, kurios vaikus praktikai priima dar mokykloje. Jam susidarė įspūdis, kad Lietuvoje labiau pabrėžiama teorinė edukacijos dalis, tuo metu JK teorinės žinios labiau derinamos su praktika.

„Kaip kažkada interviu apie verslo studijas kalbėjo Ilja Laursas, iš to, ką išmoksi aukštojoje mokykloje, versle ir gyvenime viso labo panaudoji 5-10 proc. Atliekant praktiką ir man taip pasirodė. Taip, studijų metu įgytos žinios padeda, bet daug labiau padeda asmeninės savybės: kaip sugebi bendrauti su žmonėmis, kiek esi gabus bendrauti su įvairių kultūrų žmonėmis, ar sugebi bendrauti su pavaldiniais ar vadovais“, – kalbėjo K. Mirinavičius.

Praktikos metu lietuvis išmoko efektyviai planuoti laiką. Pasak Karolio, atėjęs dirbti dažniausiai gauni tiek darbo, kad esi priverstas laiką planuoti efektyviai. Taip pat išmoksti dirbti komandoje: nuo tavo darbo priklauso visos komandos rezultatas. K. Mirinavičiaus manymu, į tai Astono universitete orientuojamasi labiau nei kitur.

Siūlo užsienyje pagyventi visiems

Astono universitete susikūrusi lietuvių bendruomenė. Praėjusiais metais Karolis buvo išrinktas jos viceprezidentu. Bendruomenėje veikia apie 30 aktyvių žmonių, jie kartu švenčia šventes, verda cepelinus. 

Karolis Mirinavičius
Karolis Mirinavičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Karolio teigimu, šįmet Astono universitetą baigę lietuviai sėkmingai surado darbus JK ir negrįžo į Lietuvą. Tačiau jis iš to nedaro problemos. Jaunuolio manymu, po keleto metų jie grįš įgiję svarios patirties ir galės šaliai duoti naudos.

Karoliui susidarė įspūdis, kad emigracija Lietuvoje vertinama neigiamai – traktuojama, kad išvažiuojama ieškoti lengvesnio gyvenimo. Jo nuomone, taip šnekantys žmonės dažniausiai niekada nebuvo niekur išvažiavę.
„Kai pirmą kartą atvažiavau mokytis į Angliją, buvau visiškai vienas: atskridau su dviem lagaminais, išlipau iš lėktuvo 19 metų gyvenęs su tėvais, kai viskas paduoda. Išvažiuoji, per 2-3 valandas atsiduri, kur niekada nebuvai, nieko nepažįsti, turi susirasti kelią iki universiteto. Tada sustoji ir pagalvoji: situacija tokia, niekur nepabėgsi greičiausiai 3-4 metus, tad turi prisitaikyti“, – prisiminė K. Mirinavičius.

Tačiau, pastebi jis, kai persilauži, išeini ieškoti draugų, prisijungi prie nepažįstamų žmonių ir pradedi bendrauti, supranti, kad visi jie tokioje pačioje situacijoje. Taip bendravimas įsivažiuoja ir viskas vyksta lengviau. Pakliuvęs į tokią situaciją, tampi visiškai savarankiškas, nepriklausomas, turi stipresnį atsakomybės jausmą.

Pašnekovas skatina studentų važiavimą į užsienį mokytis ir ragina visus bent keliams mėnesiams išvažiuoti pagyventi į užsienį. Tai padės suvokti, kaip yra kitur. Galbūt įgytą patirtį bus galima pritaikyti Lietuvoje. Tačiau, pastebi jis, emigracijoje gyvenimas nėra lengvas: visi turi pereiti per sunkumus, kurie sustiprina.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (45)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (178)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1399)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (8)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (43)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...