Startuoja moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“

 (35)
Startuoja moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“
© A.Didžgalvio nuotr.

„Ash nieko negirdejau ir nzn“, „ryt atvarysiu i VNO“, „neskaiciau to texto“, „vienzo, ryt varom i ta konca“. Panašūs trumpiniai ir dariniai, nelietuviški rašmenys vis labiau plinta elektroninėje erdvėje ir nieko nebestebina. Vis dažniau juos vartoja ne tik jaunimas, bet ir suaugę. Daugelis jų įsitikinę, kad mūsų kalba nepatogi darbui informacinėmis technologijomis.

Siekiant paneigti šią nuostatą Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Švietimo ir mokslo ministerija, kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“ ir ryšių su visuomene agentūra „Strateginių komunikacijų centras“ organizuoja nacionalinį moksleivių konkursą „Švari kalba – švari galva“, kuriuo norima paskatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą kalbą. Šiemet konkursas jau vyks trečią kartą.

Pirmadienį prasidedančiame nacionaliniame moksleivių konkurse pasitikrinti lietuvių kalbos žinias panoro jau daugiau nei 12 tūkstančių 6-10 klasių moksleivių iš visos Lietuvos.

„Įvairiausių trumpinių ir darinių vartojimas, žodžių rašymas be nosinių raidžių arba su angliškomis raidėmis sparčiai plinta ir kelia pavojų lietuvių kalbai. Vaikai įpranta bendrauti jiems paprastesniu ir greitesniu būdu, todėl vėliau to atsisakyti būna sunku. Mokytojai pastebi, kad dažnas vaikas nesugeba be klaidų parašyti rašinėlio ar diktanto. Vis daugiau elementarių klaidų, pavyzdžiui, žodžių be nosinių raidžių rašymas kilmininko ar galininko linksniuose, pasitaiko ir lituanistų studentų darbuose“, - teigia Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė.

Lietuvių kalbos naudojant informacines technologijas konkursui šiais metais parengta per 6000 užduočių, kiekvienai klasei – per 1200. Konkurso dieną moksleiviui reikės atlikti 25 užduotis. Tam bus skirtos 45 minutės. Lietuvių kalbos žinias ir įgūdžius moksleiviai galės pasitikrinti savo mokyklų kompiuterių klasėse vasario 22-26 dienomis nuo 9 iki 18 valandos.

Dėl didelio mokytojų ir moksleivių susidomėjimo konkursu norinčiųjų dalyvauti registracija pratęsta iki vasario 20 dienos 18 valandos. Užsiregistruoti galima interneto svetainėje www.lituanika.lt. Šiame tinklapyje moksleiviai turės atlikti ir konkurso užduotis.

Nacionalinio konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų lietuvių kalbos mokytojai bus pagerbti kovo 19 d. Seimo rūmuose rengiamos specialios šventės metu. Moksleivių konkurso apdovanojimų šventę globoja Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

www.DELFI.lt
 
35
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Jaunimo sodas

Patvirtinta stojimo į aukštąsias mokyklas konkursinio balo skaičiavimo tvarka (6)

2014 rugpjūčio mėn. 27 d. 13:04
Patvirtinta stojimo į aukštąsias mokyklas konkursinio balo skaičiavimo tvarka
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pagrindiniai konkursinio balo stojant į aukštąsias mokyklas 2016 metais skaičiavimo principai išliks tokie patys kaip 2014 ir 2015 metais. Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis patvirtino geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo 2016 metais tvarką.

Tai, kas nutylima: kas lobsta iš egzaminų (176)

2014 rugpjūčio mėn. 27 d. 05:30
Matematikos užduočių nutekinimo skandalas išryškino švietimo sistemos pūlinį: tiek pedagogai, tiek aukštųjų mokyklų dėstytojai lobsta teikdami korepetitorių paslaugas.

Besiriejančios profsąjungos grasina mokytojų streikais (55)

2014 rugpjūčio mėn. 26 d. 20:53
Kaip grybai po lietaus sudygusios švietimo profesinės sąjungos nesutaria tarpusavyje ir grasina mokytojų streikais.

D. Pavalkis turi rimtų planų permainos laukia ir abiturientų, ir darželinukų (73)

2014 rugpjūčio mėn. 26 d. 11:55
Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis jau kitąmet planuoja įvesti minimalų stojamąjį balą į aukštąsias mokyklas. Ministras taip pat žada siūlyti, kad likus metams iki mokyklos, vaikai jai turėtų būti privalomai rengiami priešmokyklinio ugdymo įstaigose.

Šiaulių universitetas turi naują rektorių (29)

2014 rugpjūčio mėn. 25 d. 16:40
Šiaulių universitetas, ŠU nuotr.
Šiaulių universiteto taryba slaptu balsavimu išrinko naująjį Šiaulių universiteto rektorių. Juo tapo iki šiol laikinojo rektoriaus pareigas ėjęs matematikos mokslų prof. dr. Donatas Jurgaitis.