Šių metų valstybinio anglų kalbos brandos egzamino rezultatai nustebino itin gerais įvertinimais – 100-tukus gavo net 902 kandidatai. Nacionalinis egzaminų centras (NEC) aiškina, kad tai normalu, tačiau daugiau tokių dovanų nežada.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Praėjusią savaitę paskelbti egzamino rezultatai pasirodė esą kur kas geresni nei ankstesniais metais. 100 balų gavo 5,49 proc. kandidatų – ankstesniais metais tokių būdavo 1 proc. Tiesa, šįmet padaugėjo ir neišlaikiusiųjų – egzamino neįveikė 1,36 proc. kandidatų. Pernai neišlaikiusių buvo 0,37 proc., užpernai – 0,55 proc.

Šįmet laikiusieji egzaminus vertinti pagal kriterinę vertinimo sistemą. Iki šių metų galiojo norminė. Ar tai ir nulėmė įvertinimų pokyčius?

Lietuvos anglų kalbos mokytojų asociacija aiškinti ir vertinti šimtukų bumo kol kas nesiryžta. Tačiau kaip visada nuomonę šiuo klausimu turi Kauno technologijos universiteto gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis.

Šįmet jo vadovaujamoje gimnazijoje pasiektas absoliutus rekordas – iš anglų kalbos gauti 39 šimtukai. Juos gavo daugiau nei du trečdaliai laikiusiųjų. Nors pagal šį rodiklį gimnazija pralenkė visas Lietuvos mokyklas, direktoriui liko dvilypis jausmas.

„Iš vienos pusės, valstybė pasielgė teisingai – jeigu leidi beveik visiems išlaikyti, tai nėra ko skriausti pačių geriausių. Žengta pusė žingsnio teisinga kryptimi, nes anksčiau šioks toks nemokša išlaikydavo, bet gauti maksimalų rezultatą nebūdavo lengva. Dabar užtvara pralaužta ir kortelė nuleista geriausiems, dėl to ir daug šimtukų“, – DELFI kalbėjo B. Burgis.

B. Burgio nuomone, tuo pat metu akivaizdžiai norima nuleisti garą visuomenei, kurioje kyla nepasitenkinimas dėl egzaminų. Direktoriaus manymu, nors švietimo vadovai žengė pusę žingsnio, žengti antrojo neišdrįso – nepadarė, kad blogų rezultatų ir neišlaikiusiųjų būtų daug.

„Dabar mes galime sakyti – Europos Sąjunga teisingai padarė perdavusi mums valdymą – matote, kaip angliškai mokame. Už kadro lieka tai, kad apatinė riba (riba, kurią reikia pasiekti norint išlaikyti egzaminą - DELFI) nebuvo sugriežtinta ir, matyt, artimiausiu metu valstybė dar neišdrįs to padaryti“, – aiškina pašnekovas.

Vis dėlto, sako jis, dabartinė sistema šiek tiek teisingesnė už buvusią – esą nereikia skriausti geriausių, jeigu nuolaidžiaujame blogiausiems. B. Burgis prognozuoja, kad kitąmet mokytojams dirbti bus sunkiau – būsimi abiturientai skatins vieni kitus nepersistengti – manys, kad kai tiek šimtukų šįmet, egzaminas labai lengvas.

Šimtukais nebelis

NEC direktorė Saulė Vingelienė daugiau tokių šimtukų liūčių nežada.

„Anglų kalboje šimtukų daug, nes žmonės nori kalbą mokėti, ji reikalinga stojant į aukštąją, mokymuisi. Bet ne visur taip yra – kituose dalykuose šimtukų gali visai nebūti, štai prancūzų kalboje nebuvo nė vieno. Tikrai ne visuose egzaminuose šimtukų lietus bus didelis“, – sakė S. Vingelienė.

Jos tvirtinimu, rezultatai priklauso ir nuo tų metų laikančiųjų kontingento – jei dauguma mokėsi išplėstiniu kursu, semestre turėjo 8-10, iš jų galima tikėtis daugiau šimtukų.

Pasak S. Vingelienės, pagal iki šių metų taikytą norminį vertinimą buvo sutarta, kad visą laiką šimtukus gauna 1 proc. geriausiai išlaikiusiųjų egzaminą. Taip tarp 1 proc. šimtukininkų galėdavo pakliūti ir tie, kurie nesurinkdavo nė 90 taškų iš 100. Pavyzdžiui, pernai geografijos šimtukus gavo tie, kurie tesurinko 87 balus.

Kad taip daugiau nebūtų, po pakankamai sudėtingos analizės pasirinktas pereinamas taškų skaičius 93. Dėl to nuo šių metų šimtukus gauna tie, kurie egzamine surenka 93-100 taškų.

NEC direktorės teigimu, užduočių analizę atlikę užsienio ekspertai pastebėjo, kad ankstesnių metų anglų kalbos egzamino užduotyse būdavo netgi aukšto C1 lygio klausimų, kai tokie turėtų būti B1 ir B2 lygio. C1 Užduotys atsirasdavo vien dėlto, kad pagal norminį vertinimą visur reikia išrikiuoti taip, kad tik 1 proc. abiturientų gautų šimtukus.

„Pagal analizę buvo matyti, kad dalyje egzaminų šimtukų bus daug, o dalyje nedaug. Kol kas taip yra yra – dalyje egzaminų šimtukai viršija 1 proc., bet yra egzaminų, kur šimtukų skaičius 1 proc. nesiekia ir jų labai mažai“, – aiškino S. Vingelienė.

Kol kas abiturientai sulaukė tik anglų ir prancūzų kalbų egzaminų įvertinimų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (3)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (250)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (102)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (308)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (73)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Kodėl Kembridžo kunigaikštienė niekada nedalija autografų? (3)

Kate Middleton – viena iš dažniausiai fotografuojamų moterų visame pasaulyje ir galbūt...

Gyvai / Lietuvos triatlono taurės 4-as etapas Veisiejuose (1)

Rugpjūčio 19-ąją šeštadienį vienas gražiausių Pietų Lietuvos krašto miestelių Veisiejai...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (25)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (125)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...