Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) prezidentas Petras Baršauskas teigia palankiai vertinantis teismo sprendimą dėl lietuvių kalbos egzamino, tačiau pačią situaciją vadina "jovalu". Pasak P.Baršausko, universitetų vadovai kitą savaitę tarsis, kaip reaguoti į antradienį priimtą teismo sprendimą.
Petras Baršauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

"Ir tada sakiau, kad esu prieš bet kokias išimtis, nes jos visada veda į blogą situaciją. Dabar teismas nutarė - manau, kad gerai. Bet situacija apskritai yra bloga, keistoka: kaip visada pas mus išeina toks lietuviškas jovalas. Nelabai geras tas politinis sprendimas", - BNS trečiadienį sakė Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius P.Baršauskas.

Pasak jo, egzaminų tvarka negali būti keičiama dėl politinių motyvų.

"Dabar tokia komplikuota situacija: kaip universitetams reaguoti, ir panašiai. Mes pasisakome tik už tai, kad vaikai turėtų ateiti į egzaminą vienodomis sąlygomis", - kalbėjo KTU rektorius.

P.Baršausko teigimu, kaip į šį sprendimą reaguoti universitetams, rektoriai tarsis birželio 26 dieną vyksiančiame LURK posėdyje.

Teismui apskųstas švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio įsakymas tautinių mažumų mokyklų abiturientams privalomą žodžių skaičių lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino rašinyje sumažino nuo 500 iki 400. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos siūlymu taip pat buvo padidintas pasirenkamų autorių skaičius.

Antradienį LVAT nusprendė, kad tokia egzamino tvarka prieštarauja Konstitucijai.

"Todėl tą patį egzaminą laikantiems moksleiviams diferencijuojant šio egzamino užduotis, privalėjo būti įvertinta, ar organizacinių ir kitų priemonių visuma nesudarė moksleiviams vienodų galimybių pasiruošti egzaminui, ir kokiu mastu tokios galimybės skyrėsi", - konstatavo LVAT.

Teismas skundą išnagrinėjo abiturientams jau pasitikrinus valstybinės kalbos žinias. Vienintelį šiuo metu privalomą lietuvių kalbos egzaminą baigusieji mokyklas laikė birželio pradžioje.

ŠMM: teismo sprendimas dėl lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino laikiusiųjų rezultatams jokios įtakos neturi

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimas, jog palengvintas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas tautinių mažumų mokyklų abiturientams prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam lygybės principui, 2013 m. brandos egzaminų sesijos rezultatams bei šios sesijos metu brandos egzaminus laikiusiųjų priėmimui studijuoti į aukštąsias mokyklas jokios įtakos neturi, teigia Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Teismo sprendimas įsigalioja nuo 2013 m. rugsėjo 1 d.

"Strateginis tikslas nesikeičia, kad visi Lietuvos mokiniai laikytų pagal vienodą programą rengiamą ir vertinamą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą," - trečiadienį ministerijos išplatintame pranešime cituojamas švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Pasak ministro, išanalizavus 2013 m. lietuvių kalbos ir literatūros egzamino lietuviškų ir mokyklų tautinių mažumų kalbomis abiturientų rezultatus, bus priimti sprendimai dėl 2014 m. egzaminų vertinimo normų šių mokyklų abiturientams.

Švietimo ir ministrui tinkamai nepagrindus skirtingų egzamino užduočių tautinių mažumų kalba ir lietuvių kalba besimokantiems mokiniams nustatymo, bylą nagrinėjusi LVAT išplėstinė teisėjų kolegija konstatavo, kad buvo pažeistas Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintas visų asmenų lygybės principas, primena ELTA.

LVAT pabrėžė, jog valstybinė kalba yra itin gintina ir saugotina vertybė, kurios vartojimas valstybės viešajame gyvenime kartu yra ir vienas iš valstybingumo garantų. Valstybės, viena vertus, turi pareigą sudaryti galimybes tautinių mažumų atstovams mokytis savo gimtosios kalbos, tačiau, kita vertus, jos turi teisę nustatyti ir reikalavimus tam tikru lygiu mokėti valstybinę kalbą. Tačiau įtvirtindama tokius reikalavimus, valstybė kartu privalo sudaryti ir tinkamas sąlygas valstybinės kalbos mokymui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (39)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (2)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (236)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Į L. Somovo ir Jazzu koncertą Vilniuje tūkstančiai renkasi „apsiginklavę“ skėčiais ir apklotais (9)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (102)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (202)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (159)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Paauglių liga laikyta aknė vis dažniau puola suaugusiuosius (2)

Su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, vis dar susiję daugybė mitų, žmonės tiki senoviniais...

Nepamirštamas pasimatymas: vaikino išradingumas nustebino (10)

Ši istorija atsiųsta konkursui „Pasimatymas, kurio niekada nepamiršiu“ . Dėkojame Gabijai už...